Brancheinformatie en cijfers restaurants en cafetaria’s

Alles over ontwikkelingen winst, kosten, omzet en meer

Bijgewerkt t/m 2022 → 2025
Bedrijven
33.680
KW3 2026
Omzetgroei (j/j)
2.4 %
▲ Groei
KW1 2026
Winst (% omzet)
10.9 %
▲ 10.9% van omzet
2022 · leden: tot 2024 en huidige prognose
Vacatures (sector)
28.100
▲ Open posities
horeca — KW2 2026

Branchecijfers restaurants en cafetaria’s

Hier treft u informatie en kengetallen aan over exploitatie en winstontwikkeling, omzet en aantal bedrijven voor de branche restaurants en cafetaria’s (SBI code: 56.1). De cijfers zijn gebaseerd op onderzoeken van het CBS, belastingdienst en brancheorganisaties. Deze zijn verder verrijkt en toegankelijker gemaakt. Als lid kunt u de laatst beschikbare cijfers raadplegen na inloggen. Deze branche valt onder de branche eet- en drinkgelegenheden (klik om te bekijken).

Trend winst en kosten restaurants en cafetaria’s

De branche restaurants en cafetaria’s valt onder de sector eet- en drinkgelegenheden. In de tabel rechts wordt een uiteenzetting gegeven van de gemiddelde kostenstructuur en winst voor deze bedrijfstak. De kosten en winst zijn als percentage (aandeel) in de omzet weergegeven. Natuurlijk bestaan er verschillen tussen de bedrijven qua grootte en jurische vorm, maar deze kengetallen geven inzicht in de gemiddelde exploitatie en kunt u gebruiken ter vergelijking (rekeninghoudend met uw type bedrijf). Tenzij anders vermeld, betreffen de kostencijfers het jaar 2022. Meldt u zich eerst aan om de laatst beschikbare cijfers te raadplegen.

Key Insights restaurants en cafetaria’s

Samenvatting

Deze highlights lopen t/m 2022. Wilt u weten of uw eigen exploitatie in lijn ligt met dit gemiddelde? Vergelijk uw cijfers.

Omzetgroei (j/j): 2.4%
Gemiddelde winst (bedrijfsresultaat): 10.9% van de omzet (2022).
Bruto marge: 68.1% (2022).
Grootste kostenposten: Kosten omzet (31.9%), Personeel (28.7%), Huisvestingskosten (9.6%).
Aantal bedrijven: 33.680 (KW3 2026).
Vacatures (sector): 28.100 (KW2 2026).
Huidige benchmark beschikbaar, gebaseerd op modelmatige doorrekening van recente CBS-data en sectorsignalen.
*Betreft branchegemiddelden; individuele bedrijven kunnen afwijken door schaal, mix en rechtsvorm.

Kosten per categorie - restaurants en cafetaria’s

Branchegemiddelde — % van omzet
omzet/kosten 2019 2020 2021 2022
Tot Huidig* Voor leden
Netto omzet 100.0% 100.0% 100.0% 100.0%
Overige opbrengsten
Totale omzet 100% 100% 100% 100%
Kosten van de omzet 30.9% 31.1% 31.7% 31.9%
Bruto marge 69.1% 68.9% 68.3% 68.1%
  - Bruto Loon 20.6% 21.6% 20.4% 21.0%
  - Sociale lasten 3.7% 4.6% 4.3% 3.9%
  - Pensioenpremies 0.9% 1.2% 1.1% 0.9%
  - Overig 2.3% 2.6% 2.9% 2.9%
Personeelkosten Totaal 27.4% 30.0% 28.6% 28.7%
Verkoopkosten 2.4% 3.0% 2.8% 2.7%
Huisvestingskosten 10.1% 11.8% 11.2% 9.6%
Apparatuur en Inventaris 1.4% 1.7% 1.7% 1.5%
Energieverbruik 2.5% 3.2% 3.2% 3.0%
Vervoermiddelen 0.7% 1.0% 1.0% 0.8%
Communicatiekosten 0.4% 0.5% 0.4% 0.4%
Afschrijvingen 3.7% 5.8% 5.0% 4.2%
Overige diensten 1.5% 2.0% 1.9% 1.6%
Overige bedrijfskosten 4.0% 4.9% 5.1% 4.7%
Bedrijfsresultaat 14.7% 4.9% 7.4% 10.9%

Cijfers t/m 2024 en prognose: voor leden.

Vergelijk uw eigen cijfers

Klopt uw exploitatie? Zet eigen cijfers naast dit branchegemiddelde

Vul uw eigen omzet en kosten in en zie direct waar u afwijkt van het gemiddelde van restaurants en cafetaria’s. Voor uw eigen bedrijf, of voor een klant die u adviseert.

  • Gemiddelde winst en kosten als referentieDezelfde kostenstructuur als hierboven, naast uw eigen cijfers
  • Direct zichtbaar waar u afwijktPer kostenpost en op winstniveau, zonder installatie of verplichtingen
  • Onderbouwing voor uw beslissingHandig bij investeren, bijsturen of adviseren; als lid ook als PDF-rapport

Bedrijfsresultaat restaurants en cafetaria’s

In de grafiek onder ziet u dat het gemiddelde bedrijfsresultaat of netto marge van de branche restaurants en cafetaria’s tussen 2009 en 2022 is gedaald met 1.05% procentpunt naar 10.88%. Hierbij wordt in de branche restaurants en cafetaria’s gemiddeld een bruto marge van 68.1% behaald.

Ten opzichte van het voorgaand jaar (2021) is het gemiddeld bedrijfsresultaat is gestegen van 7.4% naar 10.9%.

Gemiddelde
12.4%
Hoogste
15.48%
2017
Laagste
4.88%
2020
Laatste
10.88%
2022
Leden zien
tot 2024
+ huidige prognose

Trend aantal bedrijven restaurants en cafetaria’s

Trend bedrijven

De grafiek trend bedrijven restaurants en cafetaria’s geeft de ontwikkeling van het aantal bedrijven weer van 2007 tot 2025. Er is sprake van een toename van 12.730 bedrijven in 18 jaar

In het derde kwartaal van 2026 is het aantal bedrijven 33.680.

Algemene trends Restaurants en cafetaria’s

De sector restaurants en cafetaria's (SBI 56.1) bestaat uit ondernemingen die maaltijden en dranken bereiden en serveren voor onmiddellijke consumptie in het etablissement of via afhaalservice. Het aanbod varieert van volledige restaurants met tafelservice tot snackbars, cafetaria's en ijssalons. Klanten zijn consumenten die ter plaatse eten, drinken of producten meenemen. Het verdienmodel is gebaseerd op verkoop van voeding en dranken, aangevuld met catering en reserveringsservices. De sector wordt gekenmerkt door hoge personeelskosten, voedselkosten en huurlasten, wat directe invloed heeft op winstmarges. Ondernemers opereren onder toenemende druk van arbeidsschaarste, energiekosten en veranderende consumentenvoorkeur.

Aanbevolen vervolgstappen

Op basis van de huidige branchedata voor restaurants en cafetaria’s

  • Analyseer de kostenstructuur en vergelijk met het branchegemiddelde
  • Download de Excel bedrijfstakdatabase voor een volledig overzicht
  • Vergelijk uw eigen cijfers met de benchmarkdata van deze branche

Kostenverdeling als % van omzet - restaurants en cafetaria’s (2022)

Grootste kostenposten

De hoogste kostenposten voor de branche restaurants en cafetaria’s in 2022 zijn respectievelijk: Kosten omzet (31.9%), Personeel (28.7%) en Huisvestingskosten (9.6%).

Trend omzet restaurants en cafetaria’s (indexcijfers)

Omzetontwikkeling

In deze grafiek treft u de binnenlandse omzetontwikkeling van 2005 tot en met 2025 voor de branche restaurants en cafetaria’s aan. Het betreft indexcijfers per jaar ten opzichte van het basisjaar 2015. In 2025 was de omzetindex 176.6. Dat betekent dat de omzet in 2025 76.6% hoger was dan in 2015. In vergelijking met het jaar ervoor is de omzet 4.5% hoger.