SBI-code 46.49.2 · Onderdeel van groothandel in overige consumentenartikelen (non-food) (46.49)

Brancheinformatie en cijfers groothandel in watersportartikelen

Of het een goed jaar wordt, beslist in de watersport vaak het weer in mei en juni. Deze groothandels voorzien watersportwinkels, botenhandelaren, jachthavens, duikscholen, hengelsportzaken en verhuurbedrijven van sloepen, kano's, sup-boards, wetsuits, duikuitrusting en hengelsportartikelen. Ook het consumentenvertrouwen weegt zwaar: daalt dat, dan worden grote aankopen als een boot of een complete duikset eerder uitgesteld dan vervangingsartikelen zoals zwemvliezen, vislijnen en kunstaas.

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
7,1%
van de omzet, 2022, groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4) · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
380
3e kwartaal 2026
Vacatures
73.400
2e kwartaal 2026, groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G)
Ondernemersvertrouwen
-9,0
3e kwartaal 2026, groothandel en handelsbemiddeling (niet in auto's en motorfietsen) (SBI 46) · Nederland -5,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche groothandel in watersportartikelen

Cijfers van groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4) in 2022 gemiddeld € 7,10 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4) 71,0% van de omzet naar inkoop en 7,5% naar personeel, samen 78,6%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 71,00
  • Personeel € 7,50
  • Huisvesting € 0,90
  • Afschrijving € 1,10
  • Energie € 0,10
  • Verkoop € 3,80
  • Overig € 8,50
  • Resultaat € 7,10

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche groothandel in watersportartikelen in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 66,4 66,7 67,3 71,0
Brutomarge 33,6 33,3 32,7 29,0
Personeelskosten 7,0 7,3 7,2 7,5
Brutoloon 4,9 5,3 5,1 5,2
Pensioenpremies 0,3 0,4 0,4 0,4
Overige personeelskosten 0,9 0,9 1,0 1,1
Huisvesting 0,9 0,9 0,8 0,9
Afschrijvingen 1,0 1,0 1,2 1,1
Energie 0,2 0,2 0,1 0,1
Verkoopkosten 3,8 4,0 3,6 3,8
Overige kosten 11,2 11,4 10,6 8,4
Apparatuur en inventaris 0,2 0,2 0,1 0,1
Vervoermiddelen 0,4 0,4 0,4 0,4
Communicatie 0,1 0,2 0,1 0,1
Overige diensten 2,9 2,3 2,4 2,6
Overige bedrijfskosten 7,6 8,3 7,6 5,2
Bedrijfsresultaat 9,5 8,4 9,2 7,1 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche groothandel in watersportartikelen er nu voor

Inzicht in de veranderingen van groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4) met de huidige prognose en laatste realisatiecijfers. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2022. Leden zien ook de huidige prognose en de realisatie over 2023 en 2024.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche groothandel in watersportartikelen

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Cijfers van groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4) steeg tussen 2009 en 2022 van 4,5% naar 7,1% van de omzet, met een dieptepunt van 3,8% in 2011.

Gemiddelde
6,8%
Hoogste
9,5% 2019
Laagste
3,8% 2011
Laatste
7,1% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4) was in 2022 29,0% van de omzet, tegenover 25,0% in 2009.

Gemiddelde
30,2%
Hoogste
33,6% 2019
Laagste
25,0% 2009
Laatste
29,0% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4) 26,0% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 29,5% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
24,9%
Hoogste
30,2% 2012
Laagste
20,7% 2019
Laatste
26,0% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4) was in 2022 8,2% van de omzet, tegenover 5,5% in 2009.

Gemiddelde
7,8%
Hoogste
10,5% 2019
Laagste
4,8% 2011
Laatste
8,2% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4) 1,41 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,33 keer in 2009.

Gemiddelde
1,44
Hoogste
1,51 2019
Laagste
1,33 2009
Laatste
1,41 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche groothandel in watersportartikelen

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

-18,3% minder bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche groothandel in watersportartikelen daalde van 465 in 2007 naar 380 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche groothandel in watersportartikelen

In het 3e kwartaal van 2026 lag het ondernemersvertrouwen in de branche groothandel en handelsbemiddeling (niet in auto's en motorfietsen) (SBI 46) 3,7 punt lager dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche groothandel in watersportartikelen

Over de branche

De branche bestaat uit een paar duidelijk verschillende markten. Vaartuigen, van roeiboot tot open sloep en zeilboot, worden vaak via importeurs met een dealernetwerk verkocht, met lange levertijden en hoge waarde per stuk. Hengelsport is een volumemarkt met veel kleine artikelen, vaste klanten en een sterke rol voor merken en eigen importlabels. Zwem-, duik- en surfartikelen gaan naar sportzaken, duikcentra, zwembaden en surfscholen, en in toenemende mate naar webshops die rechtstreeks aan consumenten verkopen. Grote Europese sportketens en online platforms kopen centraal in, waardoor zelfstandige groothandels hun positie vooral vinden in specialistische niches en technische producten.

De kosten zitten vooral in de inkoop, gevolgd door personeel, opslag en transport. Kenmerkend is de seizoenscurve: de inkoop valt in de winter, de verkoop piekt van april tot augustus, zodat werkkapitaal en voorraadfinanciering in het voorjaar het zwaarst drukken. Een natte zomer laat voorraad achter die met korting moet worden afgebouwd. Voor u als financier of adviseur zijn de voorraad aan het einde van het seizoen, de afhankelijkheid van enkele merken en de spreiding over afnemers de belangrijkste aandachtspunten. Voor pleziervaartuigen gelden Europese eisen aan bouw, veiligheid en motoremissies, en in de hengelsport groeit de druk om vislood te vervangen door alternatieven. Winkeliers kiezen hun leverancier op technische kennis, onderhoud en reparatie, verhuurmateriaal en snelle nalevering in het hoogseizoen.

Producten en diensten

  • Open sloepen
  • elektrische sloepen
  • roeiboten
  • kano's en kajaks
  • sup-boards
  • opblaasboten
  • zeilboten
  • surfplanken
  • surfzeilen
  • wingfoils
  • wetsuits
  • zwembrillen
  • zwemvliezen
  • snorkelsets
  • duikmaskers
  • duikcomputers
  • duikflessen
  • trimvesten
  • zwemvesten
  • hengels
  • vismolens
  • vislijnen
  • kunstaas
  • loodvrije verzwaringen
  • schepnetten
  • viskoffers
  • ankers en landvasten
  • fenders
  • bootaccessoires

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 46.49.2, Groothandel in watersportartikelen. Onderdeel van groothandel in overige consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.49).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche groothandel in watersportartikelen. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: groothandel in watersportartikelen
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche groothandel en handelsbemiddeling (niet in auto's en motorfietsen) (SBI 46). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: groothandel en handelsbemiddeling (niet in auto's en motorfietsen) (SBI 46)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 4e kwartaal 2016 tot en met 3e kwartaal 2026, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers groothandel in watersportartikelen (SBI 46.49.2), met de cijfers van groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/groothandel-in-watersportartikelen-46492

Veelgestelde vragen over de branche groothandel in watersportartikelen

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche groothandel in watersportartikelen?
Het CBS publiceert voor de branche groothandel in watersportartikelen geen aparte winstcijfers. Voor de branche groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 7,1% van de omzet in 2022; over 2009 tot en met 2022 gemiddeld 6,8% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche groothandel in watersportartikelen?
Het CBS publiceert voor de branche groothandel in watersportartikelen geen aparte kostencijfers. In de branche groothandel in consumentenartikelen (non-food) (SBI 46.4) waren de grootste kostenposten in 2022, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 71,0%, personeelskosten met 7,5% en overige bedrijfskosten met 5,2% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche groothandel in watersportartikelen?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche groothandel in watersportartikelen 380 bedrijven, 18,3% minder dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche groothandel in watersportartikelen?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.