Brancheinformatie en cijfers groothandel in dranken (geen zuivel)

Alles over ontwikkelingen winst, kosten, omzet en meer

Bijgewerkt t/m 2022 → 2025
Bedrijven
2.485
KW3 2026
Winst (% omzet)
6.9 %
▲ 6.9% van omzet
2022 · leden: tot 2024 en huidige prognose
Vacatures (sector)
73.400
▲ Open posities
groot- en detailhandel; reparatie van auto’s — KW2 2026

Branchecijfers groothandel in dranken (geen zuivel)

Hier treft u informatie en kengetallen aan over exploitatie en winstontwikkeling en aantal bedrijven voor de branche groothandel in dranken (geen zuivel) (SBI code: 46.34). De cijfers zijn gebaseerd op onderzoeken van het CBS, belastingdienst en brancheorganisaties. Deze zijn verder verrijkt en toegankelijker gemaakt. Als lid kunt u de laatst beschikbare cijfers raadplegen na inloggen. Deze branche valt onder de branche groothandel in voedings- en genotmiddelen (klik om te bekijken).

Trend winst en kosten groothandel in dranken (geen zuivel)

De branche groothandel in dranken (geen zuivel) valt onder de sector groothandel in voedings- en genotmiddelen. In de tabel rechts wordt een uiteenzetting gegeven van de gemiddelde kostenstructuur en winst voor deze bedrijfstak. De kosten en winst zijn als percentage (aandeel) in de omzet weergegeven. Natuurlijk bestaan er verschillen tussen de bedrijven qua grootte en jurische vorm, maar deze kengetallen geven inzicht in de gemiddelde exploitatie en kunt u gebruiken ter vergelijking (rekeninghoudend met uw type bedrijf). Tenzij anders vermeld, betreffen de kostencijfers het jaar 2022. Meldt u zich eerst aan om de laatst beschikbare cijfers te raadplegen.

Key Insights groothandel in dranken (geen zuivel)

Samenvatting

Deze highlights lopen t/m 2022. Wilt u weten of uw eigen exploitatie in lijn ligt met dit gemiddelde? Vergelijk uw cijfers.

Gemiddelde winst (bedrijfsresultaat): 6.9% van de omzet (2022).
Bruto marge: 29.4% (2022).
Grootste kostenposten: Kosten omzet (70.6%), Verkoopkosten (5.9%), Niet eerder genoemde bedrijfskosten (5.2%).
Aantal bedrijven: 2.485 (KW3 2026).
Vacatures (sector): 73.400 (KW2 2026).
Huidige benchmark beschikbaar, gebaseerd op modelmatige doorrekening van recente CBS-data en sectorsignalen.
*Betreft branchegemiddelden; individuele bedrijven kunnen afwijken door schaal, mix en rechtsvorm.

Kosten per categorie - groothandel in dranken (geen zuivel)

Branchegemiddelde — % van omzet
omzet/kosten 2019 2020 2021 2022
Tot Huidig* Voor leden
Netto omzet 99.6% 99.2% 98.9% 98.5%
Overige opbrengsten 0.4% 0.8% 1.1% 1.5%
Totale omzet 100% 100% 100% 100%
Kosten van de omzet 62.2% 61.2% 70.0% 70.6%
Bruto marge 37.8% 38.8% 30.0% 29.4%
  - Bruto Loon 3.1% 3.1% 3.1% 3.6%
  - Sociale lasten 0.4% 0.5% 0.4% 0.5%
  - Pensioenpremies 0.2% 0.3% 0.3% 0.3%
  - Overig 0.7% 0.7% 0.7% 0.7%
Personeelkosten Totaal 4.5% 4.6% 4.4% 5.1%
Verkoopkosten 8.4% 9.6% 6.5% 5.9%
Huisvestingskosten 0.5% 0.6% 0.5% 0.7%
Apparatuur en Inventaris 0.1% 0.1% 0.0% 0.1%
Energieverbruik 0.1% 0.1% 0.1% 0.1%
Vervoermiddelen 0.3% 0.3% 0.3% 0.5%
Communicatiekosten 0.1% 0.1% 0.1% 0.1%
Afschrijvingen 2.2% 2.6% 1.2% 1.0%
Overige diensten 1.7% 2.1% 2.2% 3.7%
Overige bedrijfskosten 4.8% 5.2% 6.1% 5.2%
Bedrijfsresultaat 15.3% 13.6% 8.5% 6.9%

Cijfers t/m 2024 en prognose: voor leden.

Vergelijk uw eigen cijfers

Klopt uw exploitatie? Zet eigen cijfers naast dit branchegemiddelde

Vul uw eigen omzet en kosten in en zie direct waar u afwijkt van het gemiddelde van groothandel in dranken (geen zuivel). Voor uw eigen bedrijf, of voor een klant die u adviseert.

  • Gemiddelde winst en kosten als referentieDezelfde kostenstructuur als hierboven, naast uw eigen cijfers
  • Direct zichtbaar waar u afwijktPer kostenpost en op winstniveau, zonder installatie of verplichtingen
  • Onderbouwing voor uw beslissingHandig bij investeren, bijsturen of adviseren; als lid ook als PDF-rapport

Bedrijfsresultaat groothandel in dranken (geen zuivel)

In de grafiek onder ziet u dat het gemiddelde bedrijfsresultaat of netto marge van de branche groothandel in dranken (geen zuivel) tussen 2009 en 2022 is gedaald met 4.41% procentpunt naar 6.92%. Hierbij wordt in de branche groothandel in dranken (geen zuivel) gemiddeld een bruto marge van 29.4% behaald.

Ten opzichte van het voorgaand jaar (2021) is het gemiddeld bedrijfsresultaat is gedaald van 8.5% naar 6.9%.

Gemiddelde
12%
Hoogste
15.74%
2013
Laagste
6.92%
2022
Laatste
6.92%
2022
Leden zien
tot 2024
+ huidige prognose

Trend aantal bedrijven groothandel in dranken (geen zuivel)

Trend bedrijven

De grafiek trend bedrijven groothandel in dranken (geen zuivel) geeft de ontwikkeling van het aantal bedrijven weer van 2007 tot 2025. Er is sprake van een toename van 1.040 bedrijven in 18 jaar

In het derde kwartaal van 2026 is het aantal bedrijven 2.485.

Algemene trends Groothandel in dranken (geen zuivel)

Bedrijven in SBI 46.34 fungeren als tussenschakel tussen producenten en retailers, horecazaken en grootverbruikers. Zij hanteren een magazijngebaseerd distributiemodel met voorraadbeheer, logistieke coördinatie en vaak eigen transport. Het verdienmodel steunt op marges op volume en meerwaarde door consolidatie van assortimenten. Klanten variëren van supermarkten en drankenspeciaalzaken tot cafes, restaurants en catering. Bedrijven moeten voldoen aan strenge regelgeving rond alcoholverkoop, voedselopslag en transportveiligheid. Duurzaamheid speelt een rol in verpakkingsreductie en logistieke efficiëntie, terwijl consumentenvraag naar premiumproducten en gezondere alternatieven het assortiment vormgeeft.

Aanbevolen vervolgstappen

Op basis van de huidige branchedata voor groothandel in dranken (geen zuivel)

  • Analyseer de kostenstructuur en vergelijk met het branchegemiddelde
  • Download de Excel bedrijfstakdatabase voor een volledig overzicht
  • Vergelijk uw eigen cijfers met de benchmarkdata van deze branche

Kostenverdeling als % van omzet - groothandel in dranken (geen zuivel) (2022)

Grootste kostenposten

De hoogste kostenposten voor de branche groothandel in dranken (geen zuivel) in 2022 zijn respectievelijk: Kosten omzet (70.6%), Verkoopkosten (5.9%) en Niet eerder genoemde bedrijfskosten (5.2%).