Brancheinformatie en cijfers informatie en communicatie

Alles over ontwikkelingen winst, kosten, omzet en meer

Bijgewerkt t/m 2022 → 2025
Bedrijven
138.305
KW3 2026
Omzetgroei (j/j)
4.9 %
▲ Groei
MAY 2026
Winst (% omzet)
10.3 %
▲ 10.3% van omzet
2022 · leden: tot 2024 en huidige prognose
Vacatures (sector)
16.700
▲ Open posities
informatie en communicatie — KW2 2026

Branchecijfers informatie en communicatie

Hier treft u informatie en kengetallen aan over exploitatie en winstontwikkeling, omzet en aantal bedrijven voor de branche informatie en communicatie (SBI code: J). De cijfers zijn gebaseerd op onderzoeken van het CBS, belastingdienst en brancheorganisaties. Deze zijn verder verrijkt en toegankelijker gemaakt. Als lid kunt u de laatst beschikbare cijfers raadplegen na inloggen.

Trend winst en kosten informatie en communicatie

In de tabel rechts treft u een uiteenzetting aan van de gemiddelde kostenstructuur en winst voor de bedrijfstak informatie en communicatie. De kosten en winst zijn als percentage (aandeel) van de omzet weergegeven. Natuurlijk bestaan er verschillen tussen de bedrijven qua grootte en jurische vorm, maar deze kengetallen geven inzicht in de gemiddelde exploitatie en kunt u gebruiken ter vergelijking (rekeninghoudend met uw type bedrijf). Tenzij anders vermeld, betreffen de kostencijfers het jaar 2022. Meldt u zich eerst aan om de laatst beschikbare cijfers te raadplegen.

Key Insights informatie en communicatie

Samenvatting

Deze highlights lopen t/m 2022. Wilt u weten of uw eigen exploitatie in lijn ligt met dit gemiddelde? Vergelijk uw cijfers.

Omzetgroei (j/j): 4.9%
Gemiddelde winst (bedrijfsresultaat): 10.3% van de omzet (2022).
Bruto marge: 67.5% (2022).
Grootste kostenposten: Kosten omzet (32.5%), Personeel (26.7%), Niet eerder genoemde bedrijfskosten (11.2%).
Aantal bedrijven: 138.305 (KW3 2026).
Vacatures (sector): 16.700 (KW2 2026).
Huidige benchmark beschikbaar, gebaseerd op modelmatige doorrekening van recente CBS-data en sectorsignalen.
*Betreft branchegemiddelden; individuele bedrijven kunnen afwijken door schaal, mix en rechtsvorm.

Kosten per categorie - informatie en communicatie

Branchegemiddelde — % van omzet
omzet/kosten 2019 2020 2021 2022
Tot Huidig* Voor leden
Netto omzet 87.8% 85.4% 95.7% 95.4%
Overige opbrengsten 12.2% 14.6% 4.3% 4.6%
Totale omzet 100% 100% 100% 100%
Kosten van de omzet 30.4% 29.5% 30.6% 32.5%
Bruto marge 69.6% 70.5% 69.4% 67.5%
  - Bruto Loon 17.1% 17.9% 19.3% 18.8%
  - Sociale lasten 2.6% 2.6% 2.7% 2.6%
  - Pensioenpremies 1.0% 1.1% 1.2% 1.1%
  - Overig 3.5% 3.5% 4.1% 4.1%
Personeelkosten Totaal 24.3% 25.2% 27.3% 26.7%
Verkoopkosten 5.6% 5.1% 4.5% 3.4%
Huisvestingskosten 1.5% 1.5% 1.6% 1.7%
Apparatuur en Inventaris 0.5% 0.5% 0.5% 0.5%
Energieverbruik 0.3% 0.3% 0.4% 0.5%
Vervoermiddelen 1.1% 1.0% 1.0% 0.9%
Communicatiekosten 0.4% 0.3% 0.4% 0.3%
Afschrijvingen 9.3% 9.6% 9.6% 9.1%
Overige diensten 2.8% 2.9% 2.9% 2.9%
Overige bedrijfskosten 17.7% 17.1% 13.4% 11.2%
Bedrijfsresultaat 6.2% 7.1% 7.9% 10.3%

Cijfers t/m 2024 en prognose: voor leden.

Vergelijk uw eigen cijfers

Klopt uw exploitatie? Zet eigen cijfers naast dit branchegemiddelde

Vul uw eigen omzet en kosten in en zie direct waar u afwijkt van het gemiddelde van informatie en communicatie. Voor uw eigen bedrijf, of voor een klant die u adviseert.

  • Gemiddelde winst en kosten als referentieDezelfde kostenstructuur als hierboven, naast uw eigen cijfers
  • Direct zichtbaar waar u afwijktPer kostenpost en op winstniveau, zonder installatie of verplichtingen
  • Onderbouwing voor uw beslissingHandig bij investeren, bijsturen of adviseren; als lid ook als PDF-rapport

Bedrijfsresultaat informatie en communicatie

In de grafiek onder ziet u dat het gemiddelde bedrijfsresultaat of netto marge van de branche informatie en communicatie tussen 2009 en 2022 is gedaald met 2.05% procentpunt naar 10.34%. Hierbij wordt in de branche informatie en communicatie gemiddeld een bruto marge van 67.5% behaald.

Ten opzichte van het voorgaand jaar (2021) is het gemiddeld bedrijfsresultaat is gestegen van 7.9% naar 10.3%.

Gemiddelde
10.9%
Hoogste
14.37%
2010
Laagste
6.19%
2019
Laatste
10.34%
2022
Leden zien
tot 2024
+ huidige prognose

Trend aantal bedrijven informatie en communicatie

Trend bedrijven

De grafiek trend bedrijven informatie en communicatie geeft de ontwikkeling van het aantal bedrijven weer van 2007 tot 2025. Er is sprake van een toename van 84.480 bedrijven in 18 jaar

In het derde kwartaal van 2026 is het aantal bedrijven 138.305.

Algemene trends Informatie en communicatie

De sector informatie en communicatie bundelt bedrijven die informatie produceren, verspreiden en de technische middelen daarvoor leveren. Dit reikt van traditionele uitgeverijen en filmproductie tot telecomoperators en IT-dienstverleners. Klanten zijn zowel consumenten als bedrijven die afhankelijk zijn van betrouwbare communicatie-infrastructuur en digitale diensten. Het verdienmodel varieert: abonnementen en licenties voor telecom en software, advertentieomzet voor media, licenties voor uitgaven, en projectgebaseerde inkomsten voor IT-consultancy. De sector ondervindt druk van digitalisering, schaalvergrotting en consolidatie, terwijl vraag naar cloudservices, cybersecurity en dataverwerking toeneemt.

Aanbevolen vervolgstappen

Op basis van de huidige branchedata voor informatie en communicatie

  • Analyseer de kostenstructuur en vergelijk met het branchegemiddelde
  • Download de Excel bedrijfstakdatabase voor een volledig overzicht
  • Vergelijk uw eigen cijfers met de benchmarkdata van deze branche

Kostenverdeling als % van omzet - informatie en communicatie (2022)

Grootste kostenposten

De hoogste kostenposten voor de branche informatie en communicatie in 2022 zijn respectievelijk: Kosten omzet (32.5%), Personeel (26.7%) en Niet eerder genoemde bedrijfskosten (11.2%).

Trend omzet informatie en communicatie (indexcijfers)

Omzetontwikkeling

In deze grafiek treft u de binnenlandse omzetontwikkeling van 2005 tot en met 2025 voor de branche informatie en communicatie aan. Het betreft indexcijfers per jaar ten opzichte van het basisjaar 2015. In 2025 was de omzetindex 126.4. Dat betekent dat de omzet in 2025 26.4% hoger was dan in 2015. In vergelijking met het jaar ervoor is de omzet 5.6% hoger.