SBI-code 23.61 · Onderdeel van vervaardiging van producten van beton, gips en cement (23.6)

Brancheinformatie en cijfers vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton

Deze fabrikanten leveren het casco van woningen en gebouwen uit de fabriek: betonnen vloeren, wanden en heipalen, kalkzandsteenblokken en -elementen en cellenbeton, plus bestrating, buizen en putten voor de openbare ruimte. De belangrijkste ontwikkeling is de industrialisatie van de woningbouw: het aandeel fabrieksmatig gebouwde woningen moet van 20% naar 50% (bron: ABN AMRO, juni 2026). Houtbouw en een haperende bouwproductie drukken tegelijk de vraag naar steenachtige materialen.

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
5,8%
van de omzet, 2022, vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6) · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
325
3e kwartaal 2026
Vacatures
30.400
2e kwartaal 2026, industrie (SBI C)
Ondernemersvertrouwen
-19,4
4e kwartaal 2022, industrie (SBI C) · Nederland -20,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton

Cijfers van vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6) in 2022 gemiddeld € 5,80 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6) 55,9% van de omzet naar inkoop en 19,8% naar personeel, samen 75,7%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 55,90
  • Personeel € 19,80
  • Huisvesting € 2,00
  • Afschrijving € 3,00
  • Energie € 1,80
  • Verkoop € 0,60
  • Overig € 11,10
  • Resultaat € 5,80

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 51,3 51,2 53,4 55,9
Brutomarge 48,7 48,8 46,6 44,1
Personeelskosten 21,6 21,6 20,5 19,8
Brutoloon 12,5 12,7 12,5 11,5
Pensioenpremies 1,3 1,4 1,4 1,4
Overige personeelskosten 5,6 5,4 4,6 5,0
Huisvesting 1,9 1,9 1,8 2,0
Afschrijvingen 3,8 4,0 3,4 3,0
Energie 1,4 1,1 1,2 1,8
Verkoopkosten 0,7 0,6 0,5 0,6
Overige kosten 11,6 11,5 11,5 11,0
Apparatuur en inventaris 2,7 2,9 2,9 2,8
Vervoermiddelen 1,6 1,6 1,9 1,7
Communicatie 0,2 0,2 0,2 0,2
Overige diensten 3,2 3,2 3,0 2,6
Overige bedrijfskosten 3,9 3,5 3,6 3,7
Bedrijfsresultaat 7,7 8,0 7,7 5,8 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton er nu voor

Inzicht in de veranderingen van vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6) met de huidige prognose en laatste realisatiecijfers. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2022. Leden zien ook de huidige prognose en de realisatie over 2023 en 2024.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Cijfers van vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6) daalde tussen 2009 en 2022 van 6,3% naar 5,8% van de omzet, met een dieptepunt van -0,2% in 2013.

Gemiddelde
4,4%
Hoogste
8,0% 2020
Laagste
-0,2% 2013
Laatste
5,8% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6) was in 2022 44,1% van de omzet, tegenover 47,5% in 2009.

Gemiddelde
46,5%
Hoogste
48,8% 2020
Laagste
43,5% 2013
Laatste
44,1% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6) 44,9% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 45,6% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
47,0%
Hoogste
53,0% 2013
Laagste
42,7% 2018
Laatste
44,9% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6) was in 2022 8,9% van de omzet, tegenover 9,9% in 2009.

Gemiddelde
7,9%
Hoogste
12,0% 2020
Laagste
3,5% 2013
Laatste
8,9% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6) 1,79 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,90 keer in 2009.

Gemiddelde
1,87
Hoogste
1,95 2020
Laagste
1,77 2013
Laatste
1,79 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+22,6% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton groeide van 265 in 2007 naar 325 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton

In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton

Over de branche

De klasse omvat twee families van bouwproducten. Betonfabrikanten maken prefab vloeren, wanden, kolommen, liggers, trappen en heipalen, en betonwaren zoals straatstenen, banden, buizen en putten. Kalkzandsteen- en cellenbetonproducenten maken blokken en grote elementen voor dragende en scheidende muren, die in autoclaven met stoom uitharden. Afnemers zijn hoofdaannemers, bouwcombinaties, GWW-aannemers, gemeenten en de bouwmaterialenhandel. Prefabproducenten verdienen aan projecten waarin engineering, productie, transport en vaak montage samenkomen; betonwaren gaan grotendeels als voorraadproduct via de handel. Kalkzandsteen en cellenbeton zijn in handen van enkele producenten, terwijl prefab en betonwaren een mix kennen van familiebedrijven en onderdelen van bouwconcerns.

Cement, zand en grind, wapeningsstaal, energie voor stoom en verharding, personeel en transport zijn de belangrijkste kostenposten. Omdat de producten zwaar zijn, is de straal waarbinnen een fabriek rendabel levert beperkt. Let bij beoordeling op de orderportefeuille, de bezettingsgraad van mallen en productielijnen, faalkosten door ontwerpwijzigingen, prijsindexering in contracten en de afhankelijkheid van enkele grote aannemers. De producten vallen onder Europese productnormen, KOMO-certificering en eisen voor constructieve veiligheid en brandveiligheid, en de milieuprestatie van gebouwen (MPG) bepaalt vaker de materiaalkeuze. Het verschil maken een digitale koppeling met het bouwmodel van de aannemer (BIM), standaardisatie van elementen, leverbetrouwbaarheid en CO₂-arme recepturen.

Producten en diensten

  • Prefab betonelementen
  • kanaalplaatvloeren
  • breedplaatvloeren
  • massieve wandelementen
  • sandwichgevelelementen
  • betonnen kolommen en liggers
  • prefab trappen en bordessen
  • prefab balkons
  • betonnen heipalen
  • betonstraatstenen
  • betontegels
  • opsluitbanden
  • betonbuizen
  • inspectieputten
  • betonnen dakpannen
  • keerwanden
  • kalkzandsteenblokken
  • kalkzandsteenelementen
  • kalkzandsteen lijmblokken
  • cellenbetonblokken
  • gewapende cellenbetonpanelen
  • cellenbeton dak- en vloerplaten
  • lateien
  • engineering en montage van prefab elementen

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 23.61, Vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton. Onderdeel van vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6). Onderliggende branches: vervaardiging van producten voor de bouw van beton (SBI 23.61.1) en vervaardiging van producten voor de bouw van kalkzandsteen en cellenbeton (SBI 23.61.2).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton (SBI 23.61), met de cijfers van vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-producten-voor-de-bouw-van-beton-kalkzandsteen-en-van-cellenbeton

Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton geen aparte winstcijfers. Voor de branche vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 5,8% van de omzet in 2022; over 2009 tot en met 2022 gemiddeld 4,4% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton geen aparte kostencijfers. In de branche vervaardiging van producten van beton, gips en cement (SBI 23.6) waren de grootste kostenposten in 2022, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 55,9%, personeelskosten met 19,8% en overige bedrijfskosten met 3,7% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton 325 bedrijven, 22,6% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche vervaardiging van producten voor de bouw van beton, kalkzandsteen en van cellenbeton?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.