SBI-code 71.11 · Onderdeel van architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies (71.1)

Brancheinformatie en cijfers architecten

Architectenbureaus ontwerpen woningen, kantoren, scholen en zorggebouwen, van eerste schets tot uitvoeringstekening, en verzorgen vaak ook de bouwkundige indeling binnen het gebouw. Hun omzet volgt de bouw met vertraging en is gevoelig voor projecten die ontwikkelaars, corporaties en particulieren uitstellen. ABN AMRO rekent voor architecten in 2026 op een bescheiden omzetgroei van 0,5% (bron: ABN AMRO, juni 2026).

Vanaf € 15 · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
20,6%
van de omzet, 2022 · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
6.860
3e kwartaal 2026
Omzetgroei
+4,0%
2025 ten opzichte van 2024
Vacatures
35.500
2e kwartaal 2026, advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M)
Ondernemersvertrouwen
2,2
september 2026, advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M) · Nederland (3e kwartaal 2026) -5,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Rendement en kengetallen in de branche architecten

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche architecten steeg tussen 2009 en 2022 van 14,4% naar 20,6% van de omzet, met een dieptepunt van 10,2% in 2011.

Gemiddelde
18,6%
Hoogste
25,0% 2021
Laagste
10,2% 2011
Laatste
20,6% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche architecten was in 2022 81,4% van de omzet, tegenover 87,6% in 2009.

Gemiddelde
85,0%
Hoogste
88,6% 2010
Laagste
80,2% 2019
Laatste
81,4% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche architecten 49,0% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 55,8% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
50,4%
Hoogste
56,7% 2011
Laagste
45,7% 2017
Laatste
49,0% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche architecten was in 2022 22,1% van de omzet, tegenover 17,1% in 2009.

Gemiddelde
20,6%
Hoogste
26,4% 2021
Laagste
13,2% 2011
Laatste
22,1% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche architecten 5,39 keer de inkoopwaarde, tegenover 8,08 keer in 2009.

Gemiddelde
6,91
Hoogste
8,81 2010
Laagste
5,06 2019
Laatste
5,39 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Kostenstructuur en winst in de branche architecten

Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche architecten in 2022 gemiddeld € 20,60 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche architecten 18,6% van de omzet naar inkoop en 39,9% naar personeel, samen 58,5%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 18,60
  • Personeel € 39,90
  • Huisvesting € 3,80
  • Afschrijving € 1,50
  • Energie € 0,60
  • Verkoop € 1,40
  • Overig € 13,60
  • Resultaat € 20,60

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche architecten in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 19,8 18,6 18,7 18,6
Brutomarge 80,2 81,4 81,3 81,4
Personeelskosten 37,5 38,3 37,3 39,9
Brutoloon 26,9 26,8 26,5 28,5
Pensioenpremies 2,1 2,1 2,0 2,3
Overige personeelskosten 4,3 4,9 4,7 4,8
Huisvesting 3,9 3,7 3,4 3,8
Afschrijvingen 1,5 1,7 1,4 1,5
Energie 0,5 0,5 0,4 0,6
Verkoopkosten 1,6 1,4 1,1 1,4
Overige kosten 14,2 12,3 12,6 13,6
Apparatuur en inventaris 0,9 0,9 1,0 1,0
Vervoermiddelen 1,6 1,4 1,1 1,3
Communicatie 0,6 0,6 0,6 0,6
Overige diensten 2,1 2,8 2,3 2,3
Overige bedrijfskosten 9,0 6,6 7,6 8,4
Bedrijfsresultaat 21,0 23,5 25,0 20,6 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Aantal bedrijven en omzet in de branche architecten

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+93,2% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche architecten groeide van 3.550 in 2007 naar 6.860 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Omzetontwikkeling

Index, 2021 = 100

+4,0% omzet in 2025 ten opzichte van 2024

In 2025 lag de omzet van de branche architecten 13,3% boven het niveau van het basisjaar 2021 (bron: CBS, oktober 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche architecten

In september 2026 lag het ondernemersvertrouwen in de branche advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M) 7,5 punt hoger dan in Nederland in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche architecten

Over de branche

Een architectenbureau verkoopt kennis en tijd. Het verdienmodel rust op honoraria per ontwerpfase, een percentage van de bouwsom of uurtarieven, meestal vastgelegd in standaardvoorwaarden zoals De Nieuwe Regeling (DNR). Opdrachtgevers zijn projectontwikkelaars, woningcorporaties, bouwbedrijven in bouwteams, overheden, zorg- en onderwijsinstellingen en particulieren. De markt is versnipperd: veel eenmanszaken en kleine bureaus werken naast een beperkte groep middelgrote en grote bureaus met een eigen specialisatie, zoals zorg, onderwijs, transformatie of monumenten. Een deel van de bureaus verzorgt naast het gebouwontwerp ook de interieurarchitectuur, de bouwkundige inrichting binnen het gebouw.

De grootste kostenpost is personeel, gevolgd door software, huisvesting en de verzekering tegen beroepsaansprakelijkheid. Kengetallen die u als adviseur opvraagt, zijn de werkvoorraad, de declarabiliteit, het onderhanden werk en de verhouding tussen vaste honoraria en nacalculatie. Bij aanbestedingen en particuliere verbouwingen is de prijsconcurrentie fel, onder meer van tekenbureaus en zzp'ers die goedkoop vergunningstekeningen leveren. De titel architect is wettelijk beschermd en vereist inschrijving in het Architectenregister. Bureaus die het best presteren, combineren een herkenbare specialisatie met vaste relaties bij corporaties en ontwikkelaars, sturen strak op meerwerk en zijn vaardig in BIM en duurzaamheidsberekeningen.

Producten en diensten

  • Architectonisch ontwerp
  • schetsontwerpen
  • voorontwerpen
  • uitvoeringstekeningen
  • interieurarchitectuur
  • ruimtelijke indelingsplannen
  • renovatieontwerpen
  • restauratieontwerpen
  • transformatieplannen
  • optopplannen
  • omgevingsvergunningsaanvragen
  • BIM-modellen
  • fotorealistische visualisaties
  • duurzaamheidsadvies
  • BENG-berekeningen
  • haalbaarheidsstudies
  • bouwkostenramingen
  • bestekken
  • directievoering
  • ontwerp van conceptwoningen

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 71.11, Architecten. Onderdeel van architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies (SBI 71.1). Onderliggende branches: architecten (geen interieurarchitecten) (SBI 71.11.1) en interieurarchitecten (SBI 71.11.2).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Omzetontwikkeling

Omzet in waarde (inclusief prijsveranderingen), als index met 2021 als basisjaar (2021 = 100).

  • Bron: CBS
  • Niveau: architecten
  • Periode: 2005 tot en met 2025, per jaar
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: architecten
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers architecten (SBI 71.11). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/architecten

Veelgestelde vragen over de branche architecten

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche architecten?
In 2022 was het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche architecten 20,6% van de omzet; over 2009 tot en met 2022 was het gemiddeld 18,6% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche architecten?
De grootste kostenposten in de branche architecten waren in 2022, in procenten van de omzet, personeelskosten met 39,9%, kosten van de omzet met 18,6% en overige bedrijfskosten met 8,4% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche architecten?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche architecten 6.860 bedrijven, 93,2% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche architecten?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Voor leden

Zo staat de branche architecten er nu voor

Bekijk de realisatie over 2023 en 2024, de huidige prognose en de ontwikkeling per kostenpost. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

  • Nieuwste cijfers en huidige prognose
  • Benchmark met de nieuwste cijfers
  • Geen automatische verlenging
Bekijk de lidmaatschappen Vanaf € 15 · betalen op factuur of online