SBI-code 21.2 · Onderdeel van vervaardiging van farmaceutische grondstoffen en producten (21)

Brancheinformatie en cijfers vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen)

Deze bedrijven maken geneesmiddelen in de vorm waarin patiënten ze gebruiken: tabletten, injecties, infusen, vaccins, zalven en plasmageneesmiddelen, en daarnaast verbandmiddelen, hechtdraad en radioactieve isotopen voor diagnostiek en therapie. Met de reactor in Petten is Nederland een grote leverancier van medische isotopen. Het vergoedingsbeleid remt wel: de wachttijd voor nieuwe middelen na Europese goedkeuring liep op tot 493 dagen in 2025 (bron: EFPIA via ABN AMRO, augustus 2026).

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
8,8%
van de omzet, 2021 · leden: ook de huidige prognose
Bedrijven
230
3e kwartaal 2026
Vacatures
30.400
2e kwartaal 2026, industrie (SBI C)
Ondernemersvertrouwen
-19,4
4e kwartaal 2022, industrie (SBI C) · Nederland -20,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen)

Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2021 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) in 2021 gemiddeld € 8,80 over als bedrijfsresultaat. In 2021 ging in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) 51,2% van de omzet naar inkoop en 17,7% naar personeel, samen 68,9%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 51,20
  • Personeel € 17,70
  • Huisvesting € 1,90
  • Afschrijving € 4,10
  • Energie € 0,80
  • Verkoop € 0,80
  • Overig € 14,70
  • Resultaat € 8,80

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) in procenten van de omzet, 2018 tot en met 2021, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2018 2019 2020 2021 Nieuwste, Ontwikkeling na 2021, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 44,5 47,3 48,1 51,2
Brutomarge 55,5 52,7 51,9 48,8
Personeelskosten 20,8 19,7 19,8 17,7
Brutoloon 12,6 12,4 12,7 11,6
Pensioenpremies 1,3 1,3 1,5 1,4
Overige personeelskosten 5,0 4,2 4,0 3,3
Huisvesting 1,7 1,7 1,8 1,9
Afschrijvingen 3,2 3,5 4,2 4,1
Energie 0,6 0,6 0,6 0,8
Verkoopkosten 1,7 1,1 0,9 0,8
Overige kosten 13,4 10,3 11,7 14,7
Apparatuur en inventaris 1,1 1,2 1,2 1,1
Vervoermiddelen 0,2 0,2 0,6 0,3
Communicatie 0,2 0,2 0,2 0,2
Overige diensten 4,4 2,9 3,6 5,8
Overige bedrijfskosten 7,5 5,8 6,1 7,3
Bedrijfsresultaat 14,1 15,8 12,8 8,8 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2021, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) er nu voor

Inzicht in de veranderingen met de huidige prognose, voor alle kostenposten. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2021. Leden zien ook de huidige prognose.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen)

Gratis tot en met 2021; leden zien ook de huidige prognose.

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2021

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) daalde tussen 2009 en 2021 van 15,4% naar 8,8% van de omzet.

Gemiddelde
16,4%
Hoogste
33,1% 2012
Laagste
8,8% 2021
Laatste
8,8% 2021

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2021

De brutomarge in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) was in 2021 48,8% van de omzet, tegenover 58,7% in 2009.

Gemiddelde
56,8%
Hoogste
67,0% 2012
Laagste
48,8% 2021
Laatste
48,8% 2021

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2021

In 2021 ging in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) 36,2% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 29,4% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
32,4%
Hoogste
38,2% 2020
Laagste
21,8% 2012
Laatste
36,2% 2021

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2021

De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) was in 2021 12,9% van de omzet, tegenover 19,3% in 2009.

Gemiddelde
19,7%
Hoogste
36,1% 2012
Laagste
12,9% 2021
Laatste
12,9% 2021

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2021

In 2021 was de omzet in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) 1,95 keer de inkoopwaarde, tegenover 2,42 keer in 2009.

Gemiddelde
2,35
Hoogste
3,03 2012
Laagste
1,95 2021
Laatste
1,95 2021

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen)

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+64,3% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) groeide van 140 in 2007 naar 230 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen)

In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen)

Over de branche

De markt bestaat uit drie segmenten. Internationale concerns ontwikkelen en maken nieuwe, gepatenteerde geneesmiddelen, steeds vaker biologische middelen en vaccins, en gebruiken hun Nederlandse fabrieken voor de Europese of de wereldmarkt. Generiekenproducenten concurreren op prijs zodra patenten verlopen en leveren via groothandels aan apotheken. Daartussen zit een gespecialiseerde middenlaag: plasmageneesmiddelen, radiofarmaca en isotopen, homeopathische middelen, verbandmiddelen en hechtdraad, en contractproducenten (CDMO's) die voor derden steriel afvullen, tabletteren en verpakken. Bereidingen door apotheken vallen buiten deze groep.

De prijs wordt grotendeels door overheid en verzekeraars bepaald. De Wet geneesmiddelenprijzen stelt maximumprijzen, het Zorginstituut adviseert over vergoeding, dure middelen gaan eerst in de zogeheten sluis voor prijsonderhandeling en zorgverzekeraars wijzen per werkzame stof voorkeursmiddelen aan. Dat maakt de Nederlandse markt klein en scherp geprijsd, en veel producenten werken vooral voor export. De belangrijkste risico's zijn handelsbeleid, het verlopen van patenten en verstoringen in de toeleverketen van werkzame stoffen en verpakkingsmateriaal. Voor u als adviseur zijn de kernvragen: hoe afhankelijk is de onderneming van één product of opdrachtgever, hoeveel landen bedient zij, en hoe goed is de inkoop van werkzame stoffen gespreid?

Producten en diensten

  • Geneesmiddelen
  • tabletten en capsules
  • injectievloeistoffen
  • infuusvloeistoffen
  • vaccins
  • biologische geneesmiddelen
  • biosimilars
  • generieke geneesmiddelen
  • plasmageneesmiddelen
  • antisera
  • hormonale anticonceptiva
  • zalven en crèmes
  • oogdruppels
  • inhalatiemiddelen
  • homeopathische middelen
  • radiofarmaca
  • medische isotopen
  • verbandmiddelen
  • steriel gaas
  • hechtdraad
  • geïmpregneerde watten
  • cel- en gentherapieën
  • contractproductie voor derden

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 21.2, Vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen). Onderdeel van vervaardiging van farmaceutische grondstoffen en producten (SBI 21). Onderliggende branches: vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) (SBI 21.20).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen)
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2021 is gratis. Leden zien ook de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) (SBI 21.2). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-farmaceutische-producten-geen-grondstoffen

Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen)

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen)?
In 2021 was het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) 8,8% van de omzet; over 2009 tot en met 2021 was het gemiddeld 16,4% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen)?
De grootste kostenposten in de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) waren in 2021, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 51,2%, personeelskosten met 17,7% en overige bedrijfskosten met 7,3% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen)?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen) 230 bedrijven, 64,3% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche vervaardiging van farmaceutische producten (geen grondstoffen)?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom is de huidige prognose alleen voor leden?
Op deze pagina zijn alle realisatiejaren tot en met 2021 gratis. Leden zien ook de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen: een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.