Brancheinformatie en cijfers fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen

Alles over ontwikkelingen winst, kosten, omzet en meer

Bijgewerkt t/m 2022 → 2025
Bedrijven
16.885
KW3 2026
Omzetgroei (j/j)
3.8 %
▲ Groei
KW1 2026
Winst (% omzet)
15.5 %
▲ 15.5% van omzet
2022 · leden: tot 2024 en huidige prognose
Vacatures (sector)
28.100
▲ Open posities
horeca — KW2 2026

Branchecijfers fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen

Hier treft u informatie en kengetallen aan over exploitatie en winstontwikkeling, omzet en aantal bedrijven voor de branche fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen (SBI code: 56.10.2). De cijfers zijn gebaseerd op onderzoeken van het CBS, belastingdienst en brancheorganisaties. Deze zijn verder verrijkt en toegankelijker gemaakt. Als lid kunt u de laatst beschikbare cijfers raadplegen na inloggen. Deze branche valt onder de branche restaurants, cafetaria’s en ijssalons (klik om te bekijken).

Trend winst en kosten fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen

De branche fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen valt onder de sector restaurants, cafetaria’s en ijssalons. In de tabel rechts wordt een uiteenzetting gegeven van de gemiddelde kostenstructuur en winst voor deze bedrijfstak. De kosten en winst zijn als percentage (aandeel) in de omzet weergegeven. Natuurlijk bestaan er verschillen tussen de bedrijven qua grootte en jurische vorm, maar deze kengetallen geven inzicht in de gemiddelde exploitatie en kunt u gebruiken ter vergelijking (rekeninghoudend met uw type bedrijf). Tenzij anders vermeld, betreffen de kostencijfers het jaar 2022. Meldt u zich eerst aan om de laatst beschikbare cijfers te raadplegen.

Key Insights fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen

Samenvatting

Deze highlights lopen t/m 2022. Wilt u weten of uw eigen exploitatie in lijn ligt met dit gemiddelde? Vergelijk uw cijfers.

Omzetgroei (j/j): 3.8%
Gemiddelde winst (bedrijfsresultaat): 15.5% van de omzet (2022).
Bruto marge: 69.1% (2022).
Grootste kostenposten: Kosten omzet (30.9%), Personeel (23.3%), Huisvestingskosten (10.3%).
Aantal bedrijven: 16.885 (KW3 2026).
Vacatures (sector): 28.100 (KW2 2026).
Huidige benchmark beschikbaar, gebaseerd op modelmatige doorrekening van recente CBS-data en sectorsignalen.
*Betreft branchegemiddelden; individuele bedrijven kunnen afwijken door schaal, mix en rechtsvorm.

Kosten per categorie - fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen

Branchegemiddelde — % van omzet
omzet/kosten 2019 2020 2021 2022
Tot Huidig* Voor leden
Netto omzet 100.0% 100.0% 100.0% 100.0%
Overige opbrengsten
Totale omzet 100% 100% 100% 100%
Kosten van de omzet 31.0% 30.7% 31.6% 30.9%
Bruto marge 69.0% 69.3% 68.4% 69.1%
  - Bruto Loon 17.4% 17.6% 17.0% 18.0%
  - Sociale lasten 3.2% 3.5% 3.3% 3.3%
  - Pensioenpremies 0.7% 0.7% 0.7% 0.7%
  - Overig 1.1% 1.6% 1.5% 1.4%
Personeelkosten Totaal 22.5% 23.5% 22.4% 23.3%
Verkoopkosten 3.0% 3.6% 3.3% 3.6%
Huisvestingskosten 10.6% 11.6% 11.0% 10.3%
Apparatuur en Inventaris 1.3% 1.4% 1.3% 1.3%
Energieverbruik 2.5% 2.9% 2.8% 2.9%
Vervoermiddelen 0.9% 1.1% 1.1% 1.1%
Communicatiekosten 0.5% 0.4% 0.4% 0.4%
Afschrijvingen 3.8% 5.1% 4.6% 4.0%
Overige diensten 1.5% 1.7% 1.6% 1.4%
Overige bedrijfskosten 4.3% 5.3% 5.3% 5.2%
Bedrijfsresultaat 18.1% 12.7% 14.5% 15.5%

Cijfers t/m 2024 en prognose: voor leden.

Vergelijk uw eigen cijfers

Klopt uw exploitatie? Zet eigen cijfers naast dit branchegemiddelde

Vul uw eigen omzet en kosten in en zie direct waar u afwijkt van het gemiddelde van fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen. Voor uw eigen bedrijf, of voor een klant die u adviseert.

  • Gemiddelde winst en kosten als referentieDezelfde kostenstructuur als hierboven, naast uw eigen cijfers
  • Direct zichtbaar waar u afwijktPer kostenpost en op winstniveau, zonder installatie of verplichtingen
  • Onderbouwing voor uw beslissingHandig bij investeren, bijsturen of adviseren; als lid ook als PDF-rapport

Bedrijfsresultaat fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen

In de grafiek onder ziet u dat het gemiddelde bedrijfsresultaat of netto marge van de branche fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen tussen 2009 en 2022 is gedaald met 0.35% procentpunt naar 15.47%. Hierbij wordt in de branche fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen gemiddeld een bruto marge van 69.1% behaald.

Ten opzichte van het voorgaand jaar (2021) is het gemiddeld bedrijfsresultaat is gestegen van 14.5% naar 15.5%.

Gemiddelde
17.1%
Hoogste
18.98%
2011
Laagste
12.72%
2020
Laatste
15.47%
2022
Leden zien
tot 2024
+ huidige prognose

Trend aantal bedrijven fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen

Trend bedrijven

De grafiek trend bedrijven fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen geeft de ontwikkeling van het aantal bedrijven weer van 2007 tot 2025. Er is sprake van een toename van 7.060 bedrijven in 18 jaar

In het derde kwartaal van 2026 is het aantal bedrijven 16.885.

Algemene trends Fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen

De sector SBI 56.10.2 omvat ondernemingen die kleine eetwaren bereiden en verstrekken voor onmiddellijke consumptie ter plekke, aangevuld met dranken. Daarnaast behoren afhaalrestaurants, lunchrooms en banketbakkersverkooppunten met zitgelegenheid tot deze klasse. Het verdienmodel steunt op hoge omzet met lage marges, waarbij klanten vooral waarde hechten aan snelheid en prijs. Ondernemers werken met beperkte voorraden, korte bereidingstijden en vaak flexibele personeelsschema's. De sector staat onder druk door personeelskosten, energieprijzen en toenemende regelgeving rond voedselveiligheid. Tegelijkertijd bieden gezondere producten, online bestellingen en bezorgdiensten groeikansen.

Aanbevolen vervolgstappen

Op basis van de huidige branchedata voor fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen

  • Analyseer de kostenstructuur en vergelijk met het branchegemiddelde
  • Download de Excel bedrijfstakdatabase voor een volledig overzicht
  • Vergelijk uw eigen cijfers met de benchmarkdata van deze branche

Kostenverdeling als % van omzet - fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen (2022)

Grootste kostenposten

De hoogste kostenposten voor de branche fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen in 2022 zijn respectievelijk: Kosten omzet (30.9%), Personeel (23.3%) en Huisvestingskosten (10.3%).

Trend omzet fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen (indexcijfers)

Omzetontwikkeling

In deze grafiek treft u de binnenlandse omzetontwikkeling van 2005 tot en met 2025 voor de branche fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons en eetkramen aan. Het betreft indexcijfers per jaar ten opzichte van het basisjaar 2015. In 2025 was de omzetindex 148.4. Dat betekent dat de omzet in 2025 48.4% hoger was dan in 2015. In vergelijking met het jaar ervoor is de omzet 4.6% hoger.