Brancheinformatie en cijfers slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren

Alles over ontwikkelingen winst, kosten, omzet en meer

Bijgewerkt t/m 2022 → 2025
Bedrijven
10.565
KW3 2026
Omzetgroei (j/j)
5.5 %
▲ Groei
JULY 2026
Winst (% omzet)
15.5 %
▲ 15.5% van omzet
2022 · leden: tot 2024 en huidige prognose
Vacatures (sector)
28.600
▲ Open posities
bouwnijverheid — KW2 2026

Branchecijfers slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren

Hier treft u informatie en kengetallen aan over exploitatie en winstontwikkeling, omzet en aantal bedrijven voor de branche slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren (SBI code: 43.1). De cijfers zijn gebaseerd op onderzoeken van het CBS, belastingdienst en brancheorganisaties. Deze zijn verder verrijkt en toegankelijker gemaakt. Als lid kunt u de laatst beschikbare cijfers raadplegen na inloggen. Deze branche valt onder de branche gespecialiseerde werkzaamheden in de bouw (klik om te bekijken).

Trend winst en kosten slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren

De branche slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren valt onder de sector gespecialiseerde werkzaamheden in de bouw. In de tabel rechts wordt een uiteenzetting gegeven van de gemiddelde kostenstructuur en winst voor deze bedrijfstak. De kosten en winst zijn als percentage (aandeel) in de omzet weergegeven. Natuurlijk bestaan er verschillen tussen de bedrijven qua grootte en jurische vorm, maar deze kengetallen geven inzicht in de gemiddelde exploitatie en kunt u gebruiken ter vergelijking (rekeninghoudend met uw type bedrijf). Tenzij anders vermeld, betreffen de kostencijfers het jaar 2022. Meldt u zich eerst aan om de laatst beschikbare cijfers te raadplegen.

Key Insights slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren

Samenvatting

Deze highlights lopen t/m 2022. Wilt u weten of uw eigen exploitatie in lijn ligt met dit gemiddelde? Vergelijk uw cijfers.

Omzetgroei (j/j): 5.5%
Gemiddelde winst (bedrijfsresultaat): 15.5% van de omzet (2022).
Bruto marge: 61.0% (2022).
Grootste kostenposten: Kosten omzet (39.0%), Personeel (23.6%), Kosten Apparatuur en Inventaris (4.9%).
Aantal bedrijven: 10.565 (KW3 2026).
Vacatures (sector): 28.600 (KW2 2026).
Huidige benchmark beschikbaar, gebaseerd op modelmatige doorrekening van recente CBS-data en sectorsignalen.
*Betreft branchegemiddelden; individuele bedrijven kunnen afwijken door schaal, mix en rechtsvorm.

Kosten per categorie - slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren

Branchegemiddelde — % van omzet
omzet/kosten 2019 2020 2021 2022
Tot Huidig* Voor leden
Netto omzet 97.3% 95.9% 97.0% 96.2%
Overige opbrengsten 2.7% 4.1% 3.0% 3.8%
Totale omzet 100% 100% 100% 100%
Kosten van de omzet 41.8% 39.9% 40.4% 39.0%
Bruto marge 58.2% 60.1% 59.6% 61.0%
  - Bruto Loon 14.5% 15.1% 14.3% 14.2%
  - Sociale lasten 2.8% 2.8% 2.3% 2.3%
  - Pensioenpremies 1.5% 1.5% 1.4% 1.4%
  - Overig 5.1% 5.8% 4.9% 5.7%
Personeelkosten Totaal 23.8% 25.2% 23.0% 23.6%
Verkoopkosten 0.5% 0.5% 0.5% 0.5%
Huisvestingskosten 1.4% 1.5% 1.4% 1.5%
Apparatuur en Inventaris 4.5% 4.7% 4.5% 4.9%
Energieverbruik 1.6% 1.4% 1.5% 1.6%
Vervoermiddelen 3.8% 3.6% 3.8% 3.7%
Communicatiekosten 0.3% 0.3% 0.2% 0.2%
Afschrijvingen 4.7% 4.7% 4.7% 4.6%
Overige diensten 1.4% 1.4% 1.2% 2.0%
Overige bedrijfskosten 2.9% 2.9% 2.7% 3.0%
Bedrijfsresultaat 13.3% 14.1% 16.2% 15.5%

Cijfers t/m 2024 en prognose: voor leden.

Laatste inzichten

Weten hoe slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren er nu voor staat?

Leden zien de actuele marge-, kosten- en winstcijfers en leggen die direct naast hun eigen bedrijf of hun klanten.

  • De nieuwste branchecijfers en prognose voor 300+ branches Bekijk de meest recente winst-, kosten- en trendcijfers
  • Vergelijk uw eigen prestaties Zet omzet, kosten en winst naast actuele branchegemiddelde en zie waar u afwijkt
  • Alle Firmfocus-tools inbegrepen Business Planner, Advisor, Excel-database, sectorrapporten en premium content
Direct toegang · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren

In de grafiek onder ziet u dat het gemiddelde bedrijfsresultaat of netto marge van de branche slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren tussen 2009 en 2022 is gestegen met 7.91% procentpunt naar 15.48%. Hierbij wordt in de branche slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren gemiddeld een bruto marge van 61.0% behaald.

Ten opzichte van het voorgaand jaar (2021) is het gemiddeld bedrijfsresultaat is gedaald van 16.2% naar 15.5%.

Gemiddelde
11.4%
Hoogste
16.18%
2021
Laagste
7.08%
2010
Laatste
15.48%
2022
Leden zien
tot 2024
+ huidige prognose

Aanbevolen vervolgstappen

Op basis van de huidige branchedata voor slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren

  • Analyseer de kostenstructuur en vergelijk met het branchegemiddelde
  • Download de Excel bedrijfstakdatabase voor een volledig overzicht
  • Vergelijk uw eigen cijfers met de benchmarkdata van deze branche

Trend aantal bedrijven slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren

Trend bedrijven

De grafiek trend bedrijven slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren geeft de ontwikkeling van het aantal bedrijven weer van 2007 tot 2025. Er is sprake van een toename van 7.520 bedrijven in 18 jaar

In het derde kwartaal van 2026 is het aantal bedrijven 10.565.

Algemene trends Slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren

Bedrijven in SBI 43.1 voeren sloopwerkzaamheden uit aan gebouwen, bruggen en andere constructies, en verzorgen grondverzet en proefboren voor bouwprojecten. De klantenkring bestaat uit bouwbedrijven, projectontwikkelaars, gemeenten en private eigenaren. Het werkproces omvat voorbereiding, selectieve demontage van materialen, sloop, afbraak en transport van puin. Verdiensten komen voort uit contractwerk op basis van projectomvang en complexiteit. De sector ondervindt toenemende druk van regelgeving rond afvalscheiding en milieustandaarden, wat leidt tot hogere investeringen in sorteer- en verwerkingscapaciteit. Materiaalterugwinning biedt nieuwe inkomstenstromen door verkoop van herbruikbare componenten.

Kostenverdeling als % van omzet - slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren (2022)

Grootste kostenposten

De hoogste kostenposten voor de branche slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren in 2022 zijn respectievelijk: Kosten omzet (39.0%), Personeel (23.6%) en Kosten Apparatuur en Inventaris (4.9%).

Trend omzet slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren (indexcijfers)

Omzetontwikkeling

In deze grafiek treft u de binnenlandse omzetontwikkeling van 2005 tot en met 2025 voor de branche slopen van bouwwerken, grondverzet en proefboren aan. Het betreft indexcijfers per jaar ten opzichte van het basisjaar 2015. In 2025 was de omzetindex 143. Dat betekent dat de omzet in 2025 43% hoger was dan in 2015. In vergelijking met het jaar ervoor is de omzet 9.3% hoger.

Toegangsopties

Kies wat past bij uw werk

Alle Firmfocus-functies, drie vormen van toegang: van 30 dagen onbeperkt proberen tot een jaar Pro voor dienstverleners.

Maandpas € 15 30 dagen toegang

Alles onbeperkt proberen, niet automatisch verlengd

Jaarlid Pro € 200 12 maanden Pro · € 16,67 per maand

Voor adviseurs en accountants die met meerdere klanten werken