Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen
Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen in 2022 gemiddeld € 5,80 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen 36,1% van de omzet naar inkoop en 33,3% naar personeel, samen 69,5%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 34,3 | 32,7 | 33,0 | 36,1 | +1,8 | |
| Brutomarge | 65,7 | 67,3 | 67,0 | 63,9 | -1,8 | |
| Personeelskosten | 32,2 | 35,5 | 34,4 | 33,3 | +1,1 | |
| Brutoloon | 23,0 | 25,4 | 24,9 | 22,8 | -0,2 | |
| Sociale lasten | 3,9 | 4,5 | 3,8 | 3,6 | -0,3 | |
| Pensioenpremies | 1,7 | 2,1 | 1,9 | 1,6 | -0,1 | |
| Overige personeelskosten | 3,7 | 3,5 | 3,9 | 5,3 | +1,6 | |
| Huisvesting | 3,0 | 3,3 | 3,2 | 3,1 | +0,1 | |
| Afschrijvingen | 3,8 | 4,7 | 4,5 | 4,5 | +0,7 | |
| Energie | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,9 | +0,3 | |
| Verkoopkosten | 2,2 | 1,8 | 2,0 | 2,3 | +0,1 | |
| Overige kosten | 12,5 | 10,4 | 10,9 | 14,0 | +1,5 | |
| Apparatuur en inventaris | 0,8 | 0,7 | 1,0 | 1,0 | +0,2 | |
| Vervoermiddelen | 1,2 | 1,1 | 1,1 | 0,8 | -0,4 | |
| Communicatie | 0,5 | 0,4 | 0,4 | 0,4 | -0,1 | |
| Overige diensten | 3,0 | 2,9 | 3,1 | 3,3 | +0,3 | |
| Overige bedrijfskosten | 7,0 | 5,3 | 5,4 | 8,4 | +1,4 | |
| Bedrijfsresultaat | 11,4 | 11,0 | 11,3 | 5,8 | -5,6 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen daalde tussen 2009 en 2022 van 14,3% naar 5,8% van de omzet.
- Gemiddelde
- 11,7%
- Hoogste
- 14,6% 2011
- Laagste
- 5,8% 2022
- Laatste
- 5,8% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen was in 2022 63,9% van de omzet, tegenover 67,9% in 2009.
- Gemiddelde
- 66,6%
- Hoogste
- 68,8% 2017
- Laagste
- 63,0% 2012
- Laatste
- 63,9% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen 52,2% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 48,2% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 49,8%
- Hoogste
- 53,3% 2015
- Laagste
- 46,2% 2012
- Laatste
- 52,2% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen was in 2022 10,3% van de omzet, tegenover 18,3% in 2009.
- Gemiddelde
- 16,5%
- Hoogste
- 19,4% 2010
- Laagste
- 10,3% 2022
- Laatste
- 10,3% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen 2,77 keer de inkoopwaarde, tegenover 3,12 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 3,00
- Hoogste
- 3,20 2017
- Laagste
- 2,70 2012
- Laatste
- 2,77 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen
Aantal bedrijven
+1,2% meer bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen
In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen industrie (SBI C), per kwartaal
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen
Vergrijzing is de stille motor onder deze markt: meer ouderen betekent meer implantaten, prothesen, hulpmiddelen voor thuis en tandheelkundig werk. Toch groeit de zorg minder hard dan voorheen. ABN AMRO verwacht voor 2026 een groei van 2,5% en voor 2027 van 1,5%, omdat onzeker beleid en een hogere rente de investeringen van zorginstellingen remmen (bron: ABN AMRO, juni 2026). Toeleveranciers van printplaten en elektronica zien de vraag uit de medische technologie zelfs dalen, terwijl defensie en AI-datacenters harder groeien.
Voor exporteurs telt de handelspolitiek: de Verenigde Staten nemen ongeveer 8% van de Nederlandse exportwaarde af en hanteren een basistarief van 10% op import (bron: ABN AMRO, juni 2025). Aan de regelkant komt mogelijk lucht. De Europese Commissie stelde in december 2025 een vereenvoudiging van de MDR voor, maar tot die wet is, blijven certificering en documentatie een flinke vaste last. Intussen drukken loonstijgingen en schaarste aan vakmensen, van tandtechnici tot instrumentmakers, op de kostprijs. Digitalisering biedt tegenwicht: met scans, ontwerpsoftware en frezen of printen gaat maatwerk sneller en met minder handwerk. Voor u als ondernemer of investeerder is schaal via samenwerking of overname een logische stap, want de vaste lasten van regelgeving drukken zwaar op kleine bedrijven.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Aan de slag met de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen
- Vergelijk uw bedrijf met de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. Gratis tot en met 2022
- Sectorrapport vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen, tandtechnische bedrijven of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Achtergrond bij de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen
Over de branche
De groep valt uiteen in twee werelden. Aan de ene kant staat maatwerk per patiënt: tandtechnische laboratoria, orthopedische instrumentmakers, orthopedisch schoentechnici en optische werkplaatsen die op voorschrift of in opdracht van een zorgverlener produceren. Aan de andere kant staan producenten die in serie maken, zoals chirurgische instrumenten, wegwerpmateriaal, dialyse- en anesthesieapparatuur en behandelmeubilair, vaak met een flinke export. De markt is versnipperd: veel kleine vakbedrijven en eenmanszaken naast een beperkte groep middelgrote producenten en vestigingen van internationale concerns. Een groot deel van wat ziekenhuizen gebruiken, komt uit het buitenland en loopt via distributeurs.
Wie het hulpmiddel gebruikt, is zelden degene die het inkoopt. Zorgverzekeraars sluiten contracten voor hulpmiddelen met prijs- en kwaliteitseisen, ziekenhuizen kopen in via aanbestedingen en inkoopcombinaties, en tandartsen brengen de techniekkosten van het lab apart in rekening bij de patiënt. De omzet hangt daardoor sterk af van vergoedingsbeleid en contracten. Daarnaast weegt de MDR zwaar. Serieproducten hebben een CE-markering nodig, voor hogere risicoklassen via een aangemelde instantie (notified body), met technische dossiers, klinisch bewijs en toezicht na verkoop. Voor maatwerk geldt een lichtere route, maar ook daar horen een kwaliteitssysteem en een verklaring per product bij. Beoordeelt u een onderneming in deze groep, kijk dan naar de status van certificaten, de spreiding over afnemers en het deel van de omzet dat terugkomt via service, onderdelen en vervolgorders.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 32.5, Vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen. Onderdeel van vervaardiging van overige goederen (SBI 32). Onderliggende branches: vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen (SBI 32.50), tandtechnische bedrijven (SBI 32.50.1) en vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen (geen tandtechniek) (SBI 32.50.2).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen (SBI 32.5). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-medische-instrumenten-en-hulpmiddelen
Rapporten
- Zorgsector blijft groeien ondanks beperking uitgaven en arbeidstekort (opent een externe website)
- Onzeker overheidsbeleid remt investeringen zorg (opent een externe website)
- Handelsoorlog zorgt voor turbulentie in de industrie (opent een externe website)
- Printplaat-industrie moet kleur bekennen door defensie en AI (opent een externe website)
- European Commission proposes reforms to MDR and IVDR (opent een externe website)
Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van medische instrumenten en hulpmiddelen
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.