Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Cijfers van vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27)
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27) steeg tussen 2009 en 2022 van 5,2% naar 5,4% van de omzet, met een dieptepunt van 4,1% in 2014.
- Gemiddelde
- 6,2%
- Hoogste
- 8,3% 2021
- Laagste
- 4,1% 2014
- Laatste
- 5,4% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27) was in 2022 44,3% van de omzet, tegenover 52,1% in 2009.
- Gemiddelde
- 47,7%
- Hoogste
- 52,1% 2009
- Laagste
- 44,1% 2019
- Laatste
- 44,3% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27) 33,2% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 49,5% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 39,7%
- Hoogste
- 50,7% 2014
- Laagste
- 32,9% 2021
- Laatste
- 33,2% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27) was in 2022 9,0% van de omzet, tegenover 9,0% in 2009.
- Gemiddelde
- 9,2%
- Hoogste
- 11,1% 2021
- Laagste
- 7,4% 2014
- Laatste
- 9,0% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27) 1,79 keer de inkoopwaarde, tegenover 2,09 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 1,91
- Hoogste
- 2,09 2009
- Laagste
- 1,79 2019
- Laatste
- 1,79 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten
Cijfers van vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27) in 2022 gemiddeld € 5,40 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27) 55,7% van de omzet naar inkoop en 14,7% naar personeel, samen 70,4%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 55,9 | 54,4 | 54,8 | 55,7 | -0,2 | |
| Brutomarge | 44,1 | 45,6 | 45,2 | 44,3 | +0,2 | |
| Personeelskosten | 15,4 | 15,7 | 14,9 | 14,7 | -0,7 | |
| Brutoloon | 10,1 | 10,4 | 9,7 | 9,3 | -0,8 | |
| Sociale lasten | 1,5 | 1,5 | 1,3 | 1,4 | -0,1 | |
| Pensioenpremies | 1,2 | 1,3 | 1,2 | 1,1 | -0,1 | |
| Overige personeelskosten | 2,6 | 2,5 | 2,6 | 2,9 | +0,3 | |
| Huisvesting | 1,0 | 0,9 | 0,8 | 0,8 | -0,2 | |
| Afschrijvingen | 2,6 | 2,7 | 2,8 | 3,6 | +1,0 | |
| Energie | 0,4 | 0,4 | 0,6 | 0,6 | +0,2 | |
| Verkoopkosten | 1,6 | 1,5 | 1,9 | 2,8 | +1,2 | |
| Overige kosten | 16,1 | 16,8 | 16,0 | 16,4 | +0,3 | |
| Apparatuur en inventaris | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,5 | -0,1 | |
| Vervoermiddelen | 0,4 | 0,4 | 0,3 | 0,3 | -0,1 | |
| Communicatie | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | |
| Overige diensten | 4,5 | 5,4 | 5,1 | 5,8 | +1,3 | |
| Overige bedrijfskosten | 10,6 | 10,4 | 9,9 | 9,7 | -0,9 | |
| Bedrijfsresultaat | 7,0 | 7,6 | 8,3 | 5,4 | -1,6 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Aan de slag met de branche vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten
- Vergelijk uw bedrijf met de branche vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. In elk lidmaatschap
- Sectorrapport vervaardiging van elektrische apparatuur Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten, vervaardiging van elektromotoren, elektrische generatoren en transformatoren en van schakel- en verdeelinrichtingen of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten
Aantal bedrijven
+36,2% meer bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten
In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen industrie (SBI C), per kwartaal
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten
Energiebesparing blijft de belangrijkste reden om verlichting te vervangen. Tuinders vervangen hun laatste natriumlampen door LED, gemeenten zetten de ombouw van straatverlichting met dimregeling voort en bedrijven moeten onder de energiebesparingsplicht maatregelen met een korte terugverdientijd nemen. Fiscaal wordt dat aantrekkelijker: de energie-investeringsaftrek (EIA) voor energiebesparende bedrijfsmiddelen gaat van 40% naar 45,5% (bron: ING Research, september 2026), wat investeringen in efficiënte belichting en lichtregeling kan versnellen.
De bouw remt wel. ABN AMRO verwacht dat de utiliteitsbouw in 2026 met 2% krimpt (bron: ABN AMRO, juni 2026), wat projecten voor kantoor- en winkelverlichting raakt; renovatie en verduurzaming van bestaande gebouwen compenseren deels. In de consumentenmarkt drukken een laag consumentenvertrouwen en goedkope import. De volgende stap is verlichting als datanetwerk: armaturen met sensoren die bezetting en ruimtegebruik meten, gekoppeld aan gebouwbeheersystemen. Voor u als fabrikant liggen de groeimogelijkheden in tuinbouwbelichting, ook voor export naar Noord-Amerika, slimme openbare verlichting en circulaire armaturen die kunnen worden gerepareerd en opgewaardeerd.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Achtergrond bij de branche vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten
Over de branche
De Nederlandse verlichtingsmarkt draagt de sporen van een historisch sterke lichtindustrie: een wereldspeler heeft hier zijn hoofdkantoor, ontwikkeling en marketing, terwijl LED-chips en de meeste lampen in Azië worden gemaakt. Daaromheen werkt een groep middelgrote fabrikanten van professionele armaturen voor kantoren, industrie, openbare ruimte, sport en tuinbouw, aangevuld met designmerken voor wonen en horeca en makers van lichtreclame en signalering. Afnemers zijn installateurs, gemeenten en provincies, tuinders, projectontwikkelaars, retailketens en via woonwinkels en webshops de consument.
Het verdienmodel verschuift van stuks naar projecten en diensten. In de professionele markt tellen de totale kosten over de levensduur: energieverbruik, onderhoud en lichtregeling. Dat geeft ruimte aan licht als dienst, waarbij de klant per maand betaalt voor licht in plaats van armaturen te kopen. De concurrentie is hevig door Aziatische import en webverkoop, en de lange levensduur van LED verkleint de vervangingsmarkt. Ecodesign- en etiketteringsregels, producentenverantwoordelijkheid voor elektrisch afval en eisen aan circulair ontwerp bepalen het speelveld. Voor u als adviseur zijn de spreiding over segmenten, de positie bij installateurs en aanbestedende overheden, en de verhouding tussen projectwerk en terugkerende omzet de belangrijkste aandachtspunten.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 27.4, Vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten. Onderdeel van vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27). Onderliggende branches: vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten (SBI 27.40).
- Financiële cijfers
-
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten (SBI 27.4), met de cijfers van vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-elektrische-lampen-en-verlichtingsapparaten
Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van elektrische lampen en verlichtingsapparaten
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.