SBI-code 71.1 · Onderdeel van architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle (71)

Brancheinformatie en cijfers architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies

Wat moet er gebouwd worden, hoe blijft het staan en wat gaat het kosten? Daarover adviseren architecten- en ingenieursbureaus aan projectontwikkelaars, overheden, corporaties en industrie. Architecten concentreren zich op het gebouwontwerp; ingenieurs- en adviesbureaus bestrijken constructie, installaties, infra, ruimtelijke ordening en milieu. Het werk ligt klaar: architectenbureaus hebben zes maanden werk in portefeuille, het hoogste niveau sinds 2008 (bron: BNA via Rabobank, september 2026).

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
14,1%
van de omzet, 2022 · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
54.120
3e kwartaal 2026
Vacatures
35.500
2e kwartaal 2026, advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M)
Ondernemersvertrouwen
2,2
september 2026, advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M) · Nederland (3e kwartaal 2026) -5,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies

Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies in 2022 gemiddeld € 14,10 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies 31,3% van de omzet naar inkoop en 37,6% naar personeel, samen 68,9%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 31,30
  • Personeel € 37,60
  • Huisvesting € 2,20
  • Afschrijving € 2,30
  • Energie € 0,30
  • Verkoop € 1,10
  • Overig € 11,10
  • Resultaat € 14,10

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 31,2 32,4 34,7 31,3
Brutomarge 68,8 67,6 65,3 68,7
Personeelskosten 38,9 37,4 35,4 37,6
Brutoloon 26,1 25,7 24,3 25,6
Pensioenpremies 2,2 2,1 2,0 2,0
Overige personeelskosten 6,5 5,6 5,7 6,2
Huisvesting 2,2 2,3 2,0 2,2
Afschrijvingen 2,3 2,7 2,3 2,3
Energie 0,3 0,3 0,3 0,3
Verkoopkosten 1,2 0,9 0,8 1,1
Overige kosten 11,0 10,2 9,8 11,2
Apparatuur en inventaris 0,7 0,7 0,6 0,7
Vervoermiddelen 2,0 1,8 1,6 1,7
Communicatie 0,5 0,4 0,4 0,4
Overige diensten 2,2 2,3 2,2 2,4
Overige bedrijfskosten 5,7 5,1 5,0 6,0
Bedrijfsresultaat 12,9 13,8 14,7 14,1 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies er nu voor

Inzicht in de veranderingen met de huidige prognose en laatste realisatiecijfers. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2022. Leden zien ook de huidige prognose en de realisatie over 2023 en 2024.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies steeg tussen 2009 en 2022 van 12,5% naar 14,1% van de omzet, met een dieptepunt van 10,3% in 2013.

Gemiddelde
12,4%
Hoogste
14,7% 2021
Laagste
10,3% 2013
Laatste
14,1% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies was in 2022 68,7% van de omzet, tegenover 72,6% in 2009.

Gemiddelde
70,8%
Hoogste
73,8% 2015
Laagste
65,3% 2021
Laatste
68,7% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies 54,8% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 58,0% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
56,8%
Hoogste
58,7% 2013
Laagste
54,3% 2021
Laatste
54,8% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies was in 2022 16,3% van de omzet, tegenover 15,1% in 2009.

Gemiddelde
15,1%
Hoogste
17,0% 2021
Laagste
13,5% 2013
Laatste
16,3% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies 3,19 keer de inkoopwaarde, tegenover 3,64 keer in 2009.

Gemiddelde
3,45
Hoogste
3,82 2015
Laagste
2,88 2021
Laatste
3,19 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+104,9% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies groeide van 26.410 in 2007 naar 54.120 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies

In september 2026 lag het ondernemersvertrouwen in de branche advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M) 7,5 punt hoger dan in Nederland in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies

Over de branche

De groep bestaat uit twee klassen die elkaar in de bouwketen opvolgen en aanvullen. Architecten vertalen de wensen van een opdrachtgever in een ontwerp voor woningen en utiliteitsgebouwen, bij nieuwbouw, verbouw en restauratie. Ingenieurs- en adviesbureaus ontwerpen en rekenen aan constructies, installaties, wegen, waterwerken, stedenbouwkundige plannen, landschapsontwerpen en industriële processen, en adviseren over milieu, veiligheid en bouwkosten. De markt is tweeledig: enkele grote, multidisciplinaire ingenieursbureaus met internationale projecten staan tegenover een brede onderlaag van kleine bureaus en zelfstandigen. Grote publieke opdrachtgevers zoals Rijkswaterstaat, ProRail, netbeheerders en gemeenten besteden via aanbestedingen aan, waarbij naast prijs ook kwaliteit en plan van aanpak meewegen.

Voor een financier is de werkvoorraad (het aantal maanden werk in portefeuille) het eerste kengetal, gevolgd door declarabiliteit, uurtarief, onderhanden werk en de verhouding tussen publieke en private opdrachtgevers. Ingenieursbureaus hebben gemiddeld 6,5 maanden werk in portefeuille (bron: EIB via Rabobank, september 2026). Personeelskosten overheersen de begroting; investeringen gaan vooral naar software, rekenmodellen en opleiding. Wie uw bureau beoordeelt, kijkt ook naar beroepsaansprakelijkheid en verzekering, want een ontwerpfout kan lang na oplevering nog geld kosten.

Producten en diensten

  • Schetsontwerp
  • voorontwerp
  • definitief ontwerp
  • technisch ontwerp
  • omgevingsvergunningsaanvragen
  • constructief ontwerp
  • installatietechnisch ontwerp
  • bouwfysisch advies
  • akoestisch advies
  • brandveiligheidsadvies
  • BENG-berekeningen
  • BIM-modellering
  • bouwkostenramingen
  • bouwbegeleiding
  • directievoering
  • stedenbouwkundige plannen
  • landschapsontwerp
  • verkeerskundig advies
  • ontwerp van bruggen en sluizen
  • geotechnisch advies
  • energietransitieadvies
  • klimaatadaptatieplannen
  • haalbaarheidsstudies

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 71.1, Architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies. Onderdeel van architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle (SBI 71). Onderliggende branches: ingenieurs en overig technisch ontwerp en advies (SBI 71.12), architecten (SBI 71.11), architecten (geen interieurarchitecten) (SBI 71.11.1) en interieurarchitecten (SBI 71.11.2).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies (SBI 71.1). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/architecten-ingenieurs-en-technisch-ontwerp-en-advies

Veelgestelde vragen over de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies?
In 2022 was het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies 14,1% van de omzet; over 2009 tot en met 2022 was het gemiddeld 12,4% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies?
De grootste kostenposten in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies waren in 2022, in procenten van de omzet, personeelskosten met 37,6%, kosten van de omzet met 31,3% en overige bedrijfskosten met 6,0% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies 54.120 bedrijven, 104,9% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.