Kostenstructuur en winst in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle
Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle in 2022 gemiddeld € 13,40 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle 30,1% van de omzet naar inkoop en 38,8% naar personeel, samen 68,8%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 29,9 | 31,1 | 33,4 | 30,1 | +0,2 | |
| Brutomarge | 70,1 | 68,9 | 66,6 | 69,9 | -0,2 | |
| Personeelskosten | 40,1 | 38,8 | 36,7 | 38,8 | -1,3 | |
| Brutoloon | 27,1 | 26,8 | 25,4 | 26,5 | -0,6 | |
| Sociale lasten | 4,3 | 4,2 | 3,7 | 4,0 | -0,3 | |
| Pensioenpremies | 2,3 | 2,3 | 2,1 | 2,1 | -0,2 | |
| Overige personeelskosten | 6,4 | 5,5 | 5,5 | 6,2 | -0,2 | |
| Huisvesting | 2,2 | 2,3 | 2,0 | 2,2 | 0,0 | |
| Afschrijvingen | 2,5 | 2,9 | 2,6 | 2,6 | +0,1 | |
| Energie | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,4 | +0,1 | |
| Verkoopkosten | 1,2 | 0,9 | 0,8 | 1,0 | -0,2 | |
| Overige kosten | 11,5 | 10,7 | 10,2 | 11,5 | 0,0 | |
| Apparatuur en inventaris | 0,8 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | -0,1 | |
| Vervoermiddelen | 2,0 | 1,8 | 1,6 | 1,8 | -0,2 | |
| Communicatie | 0,5 | 0,4 | 0,4 | 0,4 | -0,1 | |
| Overige diensten | 2,2 | 2,3 | 2,3 | 2,5 | +0,3 | |
| Overige bedrijfskosten | 6,0 | 5,4 | 5,3 | 6,2 | +0,2 | |
| Bedrijfsresultaat | 12,3 | 13,0 | 14,1 | 13,4 | +1,1 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Rendement en kengetallen in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle steeg tussen 2009 en 2022 van 11,8% naar 13,4% van de omzet, met een dieptepunt van 9,9% in 2013.
- Gemiddelde
- 11,8%
- Hoogste
- 14,1% 2021
- Laagste
- 9,9% 2013
- Laatste
- 13,4% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle was in 2022 69,9% van de omzet, tegenover 73,4% in 2009.
- Gemiddelde
- 71,9%
- Hoogste
- 74,9% 2015
- Laagste
- 66,6% 2021
- Laatste
- 69,9% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle 55,4% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 58,1% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 57,3%
- Hoogste
- 59,0% 2013
- Laagste
- 55,1% 2021
- Laatste
- 55,4% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle was in 2022 16,0% van de omzet, tegenover 14,5% in 2009.
- Gemiddelde
- 14,7%
- Hoogste
- 16,6% 2021
- Laagste
- 13,3% 2013
- Laatste
- 16,0% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle 3,32 keer de inkoopwaarde, tegenover 3,77 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 3,58
- Hoogste
- 3,98 2015
- Laagste
- 3,00 2021
- Laatste
- 3,32 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Aantal bedrijven en omzet in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle
Aantal bedrijven
+107,7% meer bedrijven dan in 2007
Omzetontwikkeling
+7,0% omzet in 2025 ten opzichte van 2024
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle
In september 2026 lag het ondernemersvertrouwen in de branche advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M) 7,5 punt hoger dan in Nederland in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M)
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle
Voor 2026 verwacht ABN AMRO een omzetgroei van 0,5% bij architecten en 2% bij ingenieursbureaus, oplopend naar 1,5% en 3% in 2027 (bron: ABN AMRO, juni 2026). Architecten volgen de woningbouw met vertraging, terwijl ingenieurs profiteren van een brede portefeuille met energietransitie, klimaatadaptatie, netuitbreiding en vervanging van bruggen en sluizen. Rabobank ziet de specialistische zakelijke dienstverlening, waartoe ook keuringsbedrijven behoren, in 2027 met 2,3% groeien (bron: Rabobank, september 2026). De vraag naar keuringen is minder conjunctuurgevoelig, omdat wetgeving periodieke inspecties voorschrijft, maar de krimp van de veestapel en een zwakke chemie drukken op specifieke deelmarkten.
Voor u als ondernemer is personeel de echte rem. Ervaren constructeurs, installatieadviseurs, elektrotechnici en laboranten zijn schaars, en in kleinere bureaus hapert de opvolging. AI en BIM (Building Information Modeling, een digitaal bouwmodel waarin alle partijen samenwerken) versnellen tekenwerk, berekeningen en rapportages, wat het verdienmodel op basis van uren onder druk zet en pleit voor prijsafspraken per product of fase. Netcongestie (een vol stroomnet), defensiebouw en strengere eisen aan water en bodem leveren juist nieuw advies- en keuringswerk op.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Aan de slag met de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle
- Vergelijk uw bedrijf met de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. Gratis tot en met 2022
- Sectorrapport architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies, keuring en controle of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Achtergrond bij de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle
Over de branche
Onder deze afdeling vallen twee heel verschillende bedrijfsmodellen. Architecten- en ingenieursbureaus werken projectmatig: zij ontwerpen gebouwen, constructies, installaties, infrastructuur en openbare ruimte, en rekenen af per uur, met een vast honorarium of met een percentage van de bouwsom. Opdrachtgevers zijn projectontwikkelaars, woningcorporaties, Rijk, gemeenten en waterschappen, netbeheerders, industrie en particulieren. Naast een kleine kopgroep van multidisciplinaire bureaus met internationale projecten werken veel kleine bureaus en zelfstandigen als specialist of onderaannemer. Keuring en controle draait om terugkerend, vaak wettelijk verplicht werk: inspecties van machines en installaties, laboratoriumanalyses van voedsel en milieumonsters, autokeuringen en asbestinventarisaties.
In beide delen is personeel de grootste kostenpost en bepaalt de declarabiliteit (het aandeel uren dat aan klanten wordt gefactureerd) hoe gezond een bedrijf draait. Volg bij ontwerpbureaus vooral de werkvoorraad, het onderhanden werk en de spreiding over opdrachtgevers; bij keuringsbedrijven de bezettingsgraad van inspecteurs en laboratoria, de geldigheid van accreditaties en de looptijd van raamcontracten. Regels bepalen wie er mag werken: de titel architect is wettelijk beschermd, en veel keuringen mogen alleen door geaccrediteerde of door de overheid aangewezen instellingen worden uitgevoerd. Beoordeelt u een ondernemingsplan, kijk dan of het bedrijf schaarse kennis in huis heeft, vaste teams weet te binden en niet afhankelijk is van een enkele markt zoals nieuwbouwwoningen.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 71, Architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle. Onderdeel van advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M). Onderliggende branches: architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies (SBI 71.1) en keuring en controle (SBI 71.2).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Omzetontwikkeling
-
Omzet in waarde (inclusief prijsveranderingen), als index met 2021 als basisjaar (2021 = 100).
- Bron: CBS
- Niveau: architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle
- Periode: 2005 tot en met 2025, per jaar
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle (SBI 71). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/architecten-ingenieurs-en-technisch-ontwerp-en-advies-keuring-en-controle
Veelgestelde vragen over de branche architecten, ingenieurs en technisch ontwerp en advies; keuring en controle
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.