SBI-code 23.3 · Onderdeel van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (23)

Brancheinformatie en cijfers vervaardiging van keramische producten voor de bouw

Baksteen en keramische dakpannen bepalen het Nederlandse straatbeeld, en de fabrieken die ze maken staan vaak al generaties langs de grote rivieren, waar de klei vandaan komt. Samen met de producenten van keramische vloer- en wandtegels vormen ze deze groep. De afzet hangt direct aan de bouw, en die vraag is fors teruggevallen: de productie van de bouwmaterialenindustrie daalde sinds 2023 met gemiddeld ca. 6,5% per jaar (bron: ABN AMRO, juni 2026).

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
7,6%
van de omzet, 2022, vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
55
3e kwartaal 2026
Vacatures
30.400
2e kwartaal 2026, industrie (SBI C)
Ondernemersvertrouwen
-19,4
4e kwartaal 2022, industrie (SBI C) · Nederland -20,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw

Cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) in 2022 gemiddeld € 7,60 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) 49,5% van de omzet naar inkoop en 20,3% naar personeel, samen 69,7%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 49,50
  • Personeel € 20,30
  • Huisvesting € 2,00
  • Afschrijving € 3,10
  • Energie € 5,50
  • Verkoop € 0,80
  • Overig € 11,20
  • Resultaat € 7,60

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 46,5 46,0 47,2 49,5
Brutomarge 53,5 54,0 52,8 50,5
Personeelskosten 22,7 22,9 21,8 20,3
Brutoloon 14,1 14,3 13,8 12,5
Pensioenpremies 1,6 1,7 1,6 1,5
Overige personeelskosten 4,6 4,5 4,1 4,2
Huisvesting 2,1 2,1 1,9 2,0
Afschrijvingen 3,8 3,9 3,6 3,1
Energie 3,2 2,9 3,6 5,5
Verkoopkosten 0,9 0,8 0,7 0,8
Overige kosten 13,2 12,4 12,4 11,3
Apparatuur en inventaris 3,1 3,1 3,0 2,7
Vervoermiddelen 1,2 1,2 1,3 1,2
Communicatie 0,2 0,2 0,2 0,2
Overige diensten 3,6 3,3 3,1 2,6
Overige bedrijfskosten 5,0 4,6 4,8 4,6
Bedrijfsresultaat 7,6 9,0 8,7 7,6 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw er nu voor

Inzicht in de veranderingen van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) met de huidige prognose en laatste realisatiecijfers. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2022. Leden zien ook de huidige prognose en de realisatie over 2023 en 2024.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) steeg tussen 2009 en 2022 van 5,5% naar 7,6% van de omzet, met een dieptepunt van 1,8% in 2012.

Gemiddelde
5,7%
Hoogste
9,0% 2020
Laagste
1,8% 2012
Laatste
7,6% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) was in 2022 50,5% van de omzet, tegenover 53,2% in 2009.

Gemiddelde
52,5%
Hoogste
54,4% 2016
Laagste
50,4% 2013
Laatste
50,5% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) 40,1% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 43,4% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
44,1%
Hoogste
47,4% 2014
Laagste
40,1% 2022
Laatste
40,1% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) was in 2022 10,7% van de omzet, tegenover 10,3% in 2009.

Gemiddelde
9,7%
Hoogste
13,0% 2020
Laagste
6,2% 2012
Laatste
10,7% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) 2,02 keer de inkoopwaarde, tegenover 2,14 keer in 2009.

Gemiddelde
2,11
Hoogste
2,19 2016
Laagste
2,02 2013
Laatste
2,02 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+10,0% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw groeide van 50 in 2007 naar 55 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw

In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw

Over de branche

De keramische bouwindustrie draait op rivierklei uit de uiterwaarden van Rijn, Waal, Maas en IJssel. De markt bestaat uit enkele internationale bouwmaterialenconcerns en een kern van familiebedrijven die een of meer steenfabrieken exploiteren. Bakstenen en dakpannen gaan via bouwmaterialengroothandels en rechtstreeks naar aannemers, prefabbouwers en woningcorporaties; vaak schrijft de architect de steen al op kleur en textuur voor in het ontwerp. Voor een deel van de fabrieken is export, onder meer naar het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en België, een tweede pijler. De productie van keramische tegels is in Nederland beperkt: het grootste deel van de tegels in badkamers en vloeren komt uit het buitenland, vooral uit Spanje en Italië.

Energie is de grootste onzekerheid, want klei wordt in tunnelovens op hoge temperatuur gebakken, nu nog vrijwel overal op aardgas. Andere kostenposten zijn personeel, klei en toeslagstoffen, afschrijvingen en transport. Kengetallen voor de groep zijn de ovenbezetting, de voorraad onverkochte stenen, de prijsontwikkeling per producttype en het aandeel export. Regelgeving weegt zwaar: de kleiwinning in uiterwaarden is gekoppeld aan rivierverruiming en natuurontwikkeling, ovens vallen onder emissie- en stikstofregels, en de milieuprestatie-eis voor gebouwen (MPG) beloont materialen met een lage milieubelasting. Beoordeelt u een steenfabriek of tegelproducent, kijk dan vooral naar de energiepositie, de vergunningen voor kleiwinning en de sterkte van het merk bij architecten en handel.

Producten en diensten

  • Gevelstenen
  • metselstenen
  • handvormstenen
  • vormbakstenen
  • strengpersstenen
  • straatbakstenen
  • gebakken klinkers
  • steenstrips
  • keramische dakpannen
  • nokvorsten en hulpstukken
  • keramische vloertegels
  • wandtegels
  • plavuizen
  • mozaïektegels
  • dunne keramische platen
  • gevelkeramiek
  • keramische buizen
  • schoorsteenkappen
  • vloerstroken (hourdis)
  • gerecyclede bakstenen
  • prefab metselwerkelementen

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 23.3, Vervaardiging van keramische producten voor de bouw. Onderdeel van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23). Onderliggende branches: vervaardiging van keramische producten voor de bouw (geen tegels en plavuizen) (SBI 23.32) en vervaardiging van keramische tegels en plavuizen (SBI 23.31).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: vervaardiging van keramische producten voor de bouw
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van keramische producten voor de bouw (SBI 23.3), met de cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-keramische-producten-voor-de-bouw-233

Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw geen aparte winstcijfers. Voor de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 7,6% van de omzet in 2022; over 2009 tot en met 2022 gemiddeld 5,7% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw geen aparte kostencijfers. In de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) waren de grootste kostenposten in 2022, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 49,5%, personeelskosten met 20,3% en energie met 5,5% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw 55 bedrijven, 10,0% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche vervaardiging van keramische producten voor de bouw?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.