Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van keramische tegels en plavuizen
Cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) in 2022 gemiddeld € 7,60 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) 49,5% van de omzet naar inkoop en 20,3% naar personeel, samen 69,7%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 46,5 | 46,0 | 47,2 | 49,5 | +3,0 | |
| Brutomarge | 53,5 | 54,0 | 52,8 | 50,5 | -3,0 | |
| Personeelskosten | 22,7 | 22,9 | 21,8 | 20,3 | -2,4 | |
| Brutoloon | 14,1 | 14,3 | 13,8 | 12,5 | -1,6 | |
| Sociale lasten | 2,5 | 2,4 | 2,3 | 2,0 | -0,5 | |
| Pensioenpremies | 1,6 | 1,7 | 1,6 | 1,5 | -0,1 | |
| Overige personeelskosten | 4,6 | 4,5 | 4,1 | 4,2 | -0,4 | |
| Huisvesting | 2,1 | 2,1 | 1,9 | 2,0 | -0,1 | |
| Afschrijvingen | 3,8 | 3,9 | 3,6 | 3,1 | -0,7 | |
| Energie | 3,2 | 2,9 | 3,6 | 5,5 | +2,3 | |
| Verkoopkosten | 0,9 | 0,8 | 0,7 | 0,8 | -0,1 | |
| Overige kosten | 13,2 | 12,4 | 12,4 | 11,3 | -1,9 | |
| Apparatuur en inventaris | 3,1 | 3,1 | 3,0 | 2,7 | -0,4 | |
| Vervoermiddelen | 1,2 | 1,2 | 1,3 | 1,2 | 0,0 | |
| Communicatie | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,0 | |
| Overige diensten | 3,6 | 3,3 | 3,1 | 2,6 | -1,0 | |
| Overige bedrijfskosten | 5,0 | 4,6 | 4,8 | 4,6 | -0,4 | |
| Bedrijfsresultaat | 7,6 | 9,0 | 8,7 | 7,6 | 0,0 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van keramische tegels en plavuizen
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23)
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) steeg tussen 2009 en 2022 van 5,5% naar 7,6% van de omzet, met een dieptepunt van 1,8% in 2012.
- Gemiddelde
- 5,7%
- Hoogste
- 9,0% 2020
- Laagste
- 1,8% 2012
- Laatste
- 7,6% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) was in 2022 50,5% van de omzet, tegenover 53,2% in 2009.
- Gemiddelde
- 52,5%
- Hoogste
- 54,4% 2016
- Laagste
- 50,4% 2013
- Laatste
- 50,5% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) 40,1% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 43,4% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 44,1%
- Hoogste
- 47,4% 2014
- Laagste
- 40,1% 2022
- Laatste
- 40,1% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) was in 2022 10,7% van de omzet, tegenover 10,3% in 2009.
- Gemiddelde
- 9,7%
- Hoogste
- 13,0% 2020
- Laagste
- 6,2% 2012
- Laatste
- 10,7% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) 2,02 keer de inkoopwaarde, tegenover 2,14 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 2,11
- Hoogste
- 2,19 2016
- Laagste
- 2,02 2013
- Laatste
- 2,02 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van keramische tegels en plavuizen
Aantal bedrijven
+33,3% meer bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van keramische tegels en plavuizen
In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen industrie (SBI C), per kwartaal
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche vervaardiging van keramische tegels en plavuizen
Nu de nieuwbouw hapert, houden badkamer- en keukenrenovaties de vraag naar tegels op peil. Particuliere woningeigenaren blijven verbouwen en verduurzamen, en de woningbouw verschuift deels naar renovatie, optoppen en transformatie van kantoren tot woningen. Wel letten consumenten scherper op de prijs, waardoor de onderkant van de markt naar goedkope import en bouwmarkten trekt en het middensegment onder druk staat.
Aan de aanbodkant blijft de concurrentie hevig. De Italiaanse en Spaanse tegelindustrie kampt met dezelfde hoge gasprijzen maar heeft schaalvoordelen, en import uit Turkije en Azië drukt de prijzen. De Europese gasprijs lag in mei 2026 ruim vijf keer zo hoog als de Amerikaanse (bron: ING Research, juni 2026), een structureel nadeel voor elke Europese tegelfabriek. Groeisegmenten zijn grote formaten, dunne keramische platen voor keukenbladen en gevels, tegels met gerecyclede grondstoffen en restauratietegels voor monumenten. Voor u als producent loont het om in te zetten op merk, projectverkoop en snelle levering, en om de energie-inkoop langjarig vast te leggen. Een eigen showroom of samenwerking met badkamerspecialisten helpt om de consument direct te bereiken.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Aan de slag met de branche vervaardiging van keramische tegels en plavuizen
- Vergelijk uw bedrijf met de branche vervaardiging van keramische tegels en plavuizen Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. Gratis tot en met 2022
- Sectorrapport vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van vervaardiging van keramische producten voor de bouw (geen tegels en plavuizen) of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Achtergrond bij de branche vervaardiging van keramische tegels en plavuizen
Over de branche
Tegels worden gemaakt door een mengsel van klei, veldspaat en zand te persen of te extruderen, te drogen, te glazuren en in rollenovens te bakken. Industriële producenten richten zich op series met een herkenbaar merk en een assortiment voor architecten, projectontwikkelaars en tegelhandels. Ambachtelijke tegelbakkerijen maken handgevormde en beschilderde tegels, zoals Delfts blauwe tegels, voor restauratie, interieur en toerisme. Afnemers zijn tegelspeciaalzaken, badkamerzaken, bouwmarkten, groothandels en tegelzetters; in de projectmarkt gaat het om scholen, zorggebouwen, kantoren en gevelbekleding. Omdat importtegels uit Spanje, Italië, Turkije, India en China de prijs bepalen, concurreren Nederlandse producenten op ontwerp, kwaliteit, duurzaamheid en service, niet op prijs.
Energie voor drogen en bakken, grondstoffen en glazuren en personeel zijn de grote kostenposten; ook verpakking en transport wegen zwaar door het gewicht. Kengetallen zijn de ovenbezetting, het aandeel eerste keus, de omloopsnelheid van de voorraad en de prijs per vierkante meter. Een nieuwe collectie vraagt investeringen in ontwerp, digitale printtechniek en marketing. Regels voor de uitstoot van fluor en stof uit ovens en voor kwartsstof in de fabriek vragen investeringen in filters en ventilatie. Bekijkt u de jaarcijfers van een tegelproducent, let dan op het voorraadniveau en op de mate waarin energie- en loonstijgingen in de verkoopprijzen zijn doorgevoerd.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 23.31, Vervaardiging van keramische tegels en plavuizen. Onderdeel van vervaardiging van keramische producten voor de bouw (SBI 23.3).
- Financiële cijfers
-
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche vervaardiging van keramische tegels en plavuizen. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: vervaardiging van keramische tegels en plavuizen
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van keramische tegels en plavuizen (SBI 23.31), met de cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-keramische-tegels-en-plavuizen-2331
Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van keramische tegels en plavuizen
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.