Kostenstructuur en winst in de branche winkels in consumentenelektronica
Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche winkels in consumentenelektronica in 2022 gemiddeld € 2,60 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche winkels in consumentenelektronica 76,0% van de omzet naar inkoop en 10,0% naar personeel, samen 86,1%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 77,1 | 77,0 | 76,6 | 76,0 | -1,1 | |
| Brutomarge | 22,9 | 23,0 | 23,4 | 24,0 | +1,1 | |
| Personeelskosten | 10,3 | 9,7 | 10,0 | 10,0 | -0,3 | |
| Brutoloon | 7,7 | 7,3 | 7,4 | 7,5 | -0,2 | |
| Sociale lasten | 1,3 | 1,3 | 1,3 | 1,3 | 0,0 | |
| Pensioenpremies | 0,7 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | -0,1 | |
| Overige personeelskosten | 0,6 | 0,5 | 0,6 | 0,6 | 0,0 | |
| Huisvesting | 3,4 | 2,2 | 2,2 | 2,6 | -0,8 | |
| Afschrijvingen | 1,1 | 2,0 | 2,1 | 1,7 | +0,6 | |
| Energie | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,5 | +0,1 | |
| Verkoopkosten | 1,2 | 1,7 | 1,9 | 2,0 | +0,8 | |
| Overige kosten | 3,9 | 3,7 | 4,1 | 4,6 | +0,7 | |
| Apparatuur en inventaris | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,0 | |
| Vervoermiddelen | 0,4 | 0,5 | 0,5 | 0,4 | 0,0 | |
| Communicatie | 0,4 | 0,2 | 0,3 | 0,3 | -0,1 | |
| Overige diensten | 1,1 | 0,6 | 0,6 | 1,1 | 0,0 | |
| Overige bedrijfskosten | 1,8 | 2,3 | 2,6 | 2,6 | +0,8 | |
| Bedrijfsresultaat | 2,5 | 3,2 | 2,7 | 2,6 | +0,1 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Rendement en kengetallen in de branche winkels in consumentenelektronica
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche winkels in consumentenelektronica steeg tussen 2009 en 2022 van 2,2% naar 2,6% van de omzet, met een dieptepunt van 1,5% in 2014.
- Gemiddelde
- 2,6%
- Hoogste
- 3,5% 2018
- Laagste
- 1,5% 2014
- Laatste
- 2,6% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche winkels in consumentenelektronica was in 2022 24,0% van de omzet, tegenover 25,7% in 2009.
- Gemiddelde
- 24,0%
- Hoogste
- 25,7% 2009
- Laagste
- 22,7% 2017
- Laatste
- 24,0% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche winkels in consumentenelektronica 41,8% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 47,3% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 45,6%
- Hoogste
- 48,2% 2014
- Laagste
- 41,8% 2022
- Laatste
- 41,8% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche winkels in consumentenelektronica was in 2022 4,3% van de omzet, tegenover 3,7% in 2009.
- Gemiddelde
- 4,1%
- Hoogste
- 5,2% 2020
- Laagste
- 3,0% 2014
- Laatste
- 4,3% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche winkels in consumentenelektronica 1,32 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,35 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 1,32
- Hoogste
- 1,35 2009
- Laagste
- 1,29 2017
- Laatste
- 1,32 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Aantal bedrijven en omzet in de branche winkels in consumentenelektronica
Aantal bedrijven
-30,3% minder bedrijven dan in 2007
Omzetontwikkeling
-3,5% omzet in 2025 ten opzichte van 2024
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche winkels in consumentenelektronica
In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche detailhandel (niet in auto's) (SBI 47) 8,0 punt lager dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen detailhandel (niet in auto's) (SBI 47), per kwartaal
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche winkels in consumentenelektronica
Na een zwak 2025 herstelt de vraag. ING Research verwacht voor consumentenelektronica een omzetgroei van 3,0% in 2026 en 1,5% in 2027 (bron: ING Research, september 2026); ABN AMRO houdt het voor 2026 op een bescheiden volumegroei van 0,5% (bron: ABN AMRO, februari 2026). Het verschil tussen omzet en volume zit in de prijzen, en daarover lopen de signalen uiteen: Chinese merken drukken de prijzen, terwijl dure geheugenchips door de vraag van AI-datacenters sommige producten juist duurder maken. Grote innovatiesprongen ontbreken, waardoor consumenten vervanging uitstellen.
Structureel verschuift de aankoop verder naar online en naar AI-assistenten die zelf producten vergelijken en kopen; elektronica is daar extra gevoelig voor. Goede productdata en reviews worden daardoor net zo belangrijk als een etalage. Het Europese recht op reparatie, sinds augustus 2026 van kracht, geeft fysieke zaken tegelijk een nieuwe rol met reparatie, onderdelen, refurbished toestellen en inruil. Hogere loonkosten en een voorzichtige consument zetten de marges onder druk. Als ondernemer doet u er goed aan service tot de kern van uw aanbod te maken, want op prijs wint de webwinkel.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Aan de slag met de branche winkels in consumentenelektronica
- Vergelijk uw bedrijf met de branche winkels in consumentenelektronica Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. Gratis tot en met 2022
- Sectorrapport winkels in consumentenelektronica Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van winkels in telecommunicatieapparatuur, winkels in computers, randapparatuur en software of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Achtergrond bij de branche winkels in consumentenelektronica
Over de branche
De groep omvat drie klassen: winkels in computers en software, telefoonwinkels, en winkels in audio en video of in een algemeen assortiment wit- en bruingoed. Spelcomputers vallen onder speelgoed en spellen, winkels die alleen huishoudelijke apparaten verkopen onder elektrische huishoudelijke apparatuur. De markt is geconcentreerd: een beperkt aantal landelijke ketens en grote webwinkels haalt het merendeel van de omzet, met daarnaast zelfstandigen die bij een inkoopcombinatie zijn aangesloten en kleine specialisten in hifi, computers of telefoonreparatie. Fabrikanten en telecomproviders verkopen ook rechtstreeks aan consumenten. Het verdienmodel rust op een dunne marge op hardware, aangevuld met diensten die meer opleveren: installatie, verlengde garantie, verzekeringen, accessoires, reparatie en abonnementen.
Inkoopwaarde is veruit de grootste kostenpost, daarna volgen personeel, huur en logistiek. Prijzen zijn transparant door vergelijkingssites, en snelle prijsdalingen na een nieuwe productgeneratie maken voorraad riskant. Stuurgetallen zijn de voorraadomloop, afwaarderingen, de brutomarge inclusief leveranciersbonussen, het aandeel diensten en accessoires en het retourpercentage online. Regels voor garantie en conformiteit, de verwijderingsbijdrage voor afgedankte elektronica, de verplichte USB-C-aansluiting en het Europese recht op reparatie bepalen mede de bedrijfsvoering. Wie zich staande houdt, combineert inkoopkracht via een keten of inkoopcombinatie met deskundig advies, installatie aan huis en snelle service. Beoordeelt u een zelfstandige elektronicazaak, vraag dan naar de afspraken met de inkooporganisatie en naar het aandeel serviceomzet.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 47.4, Winkels in consumentenelektronica. Onderdeel van detailhandel (niet in auto's) (SBI 47). Onderliggende branches: winkels in telecommunicatieapparatuur (SBI 47.42), winkels in computers, randapparatuur en software (SBI 47.41), winkels in audio- en videoapparatuur of in een algemeen assortiment van wit- en bruingoed (SBI 47.43), winkels in audio- en videoapparatuur (SBI 47.43.1) en winkels in een algemeen assortiment van wit- en bruingoed (SBI 47.43.2).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Omzetontwikkeling
-
Omzet in waarde (inclusief prijsveranderingen), als index met 2021 als basisjaar (2021 = 100).
- Bron: CBS
- Niveau: winkels in consumentenelektronica
- Periode: 2000 tot en met 2025, per jaar
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: winkels in consumentenelektronica
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche detailhandel (niet in auto's) (SBI 47). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: detailhandel (niet in auto's) (SBI 47)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers winkels in consumentenelektronica (SBI 47.4). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/winkels-in-consumentenelektronica
Veelgestelde vragen over de branche winkels in consumentenelektronica
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.