SBI C

Brancheinformatie en cijfers industrie

Van kaas en chipmachines tot staalconstructies, medicijnen en verpakkingen: de industrie maakt van grondstoffen en halffabricaten nieuwe producten, en repareert en installeert machines voor andere bedrijven. Met een aandeel van 12,2% in het bbp (bron: Rabobank, november 2025) is het een dragende sector van de economie. Het tempo verschilt sterk per branche: makers van chipmachines en defensiematerieel draaien op volle toeren, terwijl chemie en basismetaal worstelen met dure energie en goedkope Chinese concurrentie.

Vanaf € 15 · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
8,0%
van de omzet, 2022 · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
87.710
3e kwartaal 2026
Omzetgroei
-0,2%
2025 ten opzichte van 2024
Vacatures
30.400
2e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen
-19,4
4e kwartaal 2022 · Nederland -20,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Rendement en kengetallen in de branche industrie

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche industrie steeg tussen 2009 en 2022 van 4,8% naar 8,0% van de omzet, met een dieptepunt van 4,5% in 2014.

Gemiddelde
6,2%
Hoogste
8,7% 2021
Laagste
4,5% 2014
Laatste
8,0% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche industrie was in 2022 36,0% van de omzet, tegenover 38,9% in 2009.

Gemiddelde
37,9%
Hoogste
42,0% 2016
Laagste
34,4% 2013
Laatste
36,0% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche industrie 32,7% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 41,7% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
37,6%
Hoogste
41,7% 2009
Laagste
32,7% 2022
Laatste
32,7% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche industrie was in 2022 10,3% van de omzet, tegenover 7,8% in 2009.

Gemiddelde
8,7%
Hoogste
11,4% 2021
Laagste
6,8% 2014
Laatste
10,3% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche industrie 1,56 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,64 keer in 2009.

Gemiddelde
1,61
Hoogste
1,72 2016
Laagste
1,52 2013
Laatste
1,56 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Kostenstructuur en winst in de branche industrie

Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche industrie in 2022 gemiddeld € 8,00 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche industrie 64,0% van de omzet naar inkoop en 11,8% naar personeel, samen 75,8%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 64,00
  • Personeel € 11,80
  • Huisvesting € 1,00
  • Afschrijving € 2,30
  • Energie € 3,20
  • Verkoop € 1,00
  • Overig € 8,70
  • Resultaat € 8,00

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche industrie in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 61,8 60,1 61,3 64,0
Brutomarge 38,2 39,9 38,7 36,0
Personeelskosten 14,4 15,5 14,2 11,8
Brutoloon 9,4 10,2 9,3 7,5
Pensioenpremies 1,0 1,1 1,1 0,9
Overige personeelskosten 2,6 2,6 2,5 2,2
Huisvesting 1,1 1,3 1,2 1,0
Afschrijvingen 2,7 3,0 2,7 2,3
Energie 1,5 1,3 2,1 3,2
Verkoopkosten 1,2 1,0 1,0 1,0
Overige kosten 10,9 11,3 8,8 8,7
Apparatuur en inventaris 1,3 1,4 1,3 1,1
Vervoermiddelen 0,6 0,6 0,6 0,5
Communicatie 0,1 0,1 0,1 0,1
Overige diensten 2,6 2,9 2,9 2,8
Overige bedrijfskosten 6,3 6,3 3,9 4,1
Bedrijfsresultaat 6,4 6,5 8,7 8,0 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Aantal bedrijven en omzet in de branche industrie

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+74,9% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche industrie groeide van 50.155 in 2007 naar 87.710 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Omzetontwikkeling

Index, 2021 = 100

-0,2% omzet in 2025 ten opzichte van 2024

In 2025 lag de omzet van de branche industrie 12,7% boven het niveau van het basisjaar 2021 (bron: CBS, oktober 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche industrie

In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche industrie

Over de branche

Binnen de sectie bestaan grofweg drie werelden. De procesindustrie, met raffinaderijen, chemie, basismetaal en papier, draait continu in grote installaties en verbruikt veel energie. De maakindustrie, van metaalbewerking en machinebouw tot elektronica en transportmiddelen, levert vaak maatwerk of kleine series aan andere bedrijven. De voedings- en drankenindustrie verwerkt agrarische grondstoffen voor supermarkt, horeca en export. Ook reparatie en installatie van bedrijfsmachines en ambachtelijke makers die hun eigen producten verkopen, zoals bakkers, vallen eronder. Een kleine kopgroep van multinationals staat tegenover een brede laag familiebedrijven en toeleveranciers in het mkb, die vaak sterk afhankelijk zijn van enkele grote afnemers.

De kosten zitten in grondstoffen en onderdelen, personeel, energie en afschrijvingen op machines. Voor een kredietbeoordeling tellen de orderportefeuille, de bezettingsgraad van de machines, het werkkapitaal in voorraden en debiteuren en de spreiding over klanten en landen. Wie een groot deel van de omzet bij een afnemer haalt of energie variabel inkoopt, loopt meer risico. Regels over emissies, vergunningen, stikstof en netcongestie (een vol stroomnet) bepalen of uitbreiding mogelijk is. Bedrijven die hun productiviteit opvoeren met automatisering, technisch personeel weten te binden en onderhoud of service als terugkerende omzet verkopen, staan steviger dan loonwerkers die alleen op prijs concurreren.

Producten en diensten

  • Voedingsmiddelen
  • dranken
  • chemische producten
  • kunststoffen
  • farmaceutische producten
  • geraffineerde aardolieproducten
  • staal en aluminium
  • metaalconstructies
  • plaat- en buiswerk
  • verspaande onderdelen
  • machines
  • chipmachines
  • landbouw- en voedselverwerkingsmachines
  • elektronische componenten
  • printplaten
  • elektrische apparatuur
  • batterijen
  • meet- en regelapparatuur
  • auto-onderdelen
  • schepen en jachten
  • defensiematerieel
  • papier en karton
  • verpakkingen
  • bouwmaterialen
  • glas en keramiek
  • meubels
  • textiel en kleding
  • drukwerk
  • medische hulpmiddelen
  • reparatie en installatie van machines

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI C, Industrie. Onderliggende branches: vervaardiging van producten van metaal (geen machines en apparaten) (SBI 25), reparatie en installatie van machines en apparaten (SBI 33), vervaardiging van meubels (SBI 31), vervaardiging van voedingsmiddelen (SBI 10), vervaardiging van overige goederen (SBI 32), primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels) (SBI 16), vervaardiging van overige machines en apparaten (SBI 28), vervaardiging van textiel (SBI 13), drukkerijen, reproductie van opgenomen media (SBI 18), vervaardiging van kleding (SBI 14), vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23), vervaardiging van computers en van elektronische en optische apparatuur (SBI 26), vervaardiging van producten van rubber en kunststof (SBI 22), vervaardiging van chemische producten (SBI 20), vervaardiging van overige transportmiddelen (SBI 30), vervaardiging van elektrische apparatuur (SBI 27), vervaardiging van dranken (SBI 11), vervaardiging van auto's, aanhangwagens en opleggers (SBI 29), vervaardiging van leer, lederwaren en schoenen (SBI 15), vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24), vervaardiging van papier, karton en papier- en kartonwaren (SBI 17), vervaardiging van farmaceutische grondstoffen en producten (SBI 21), vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19), vervaardiging van tabaksproducten (SBI 12) en metalektro (SBI 24-30,33).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Omzetontwikkeling

Omzet in waarde (inclusief prijsveranderingen), als index met 2021 als basisjaar (2021 = 100).

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie
  • Periode: 2005 tot en met 2025, per jaar
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie. De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche industrie, per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers industrie (SBI C). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/industrie

Veelgestelde vragen over de branche industrie

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche industrie?
In 2022 was het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche industrie 8,0% van de omzet; over 2009 tot en met 2022 was het gemiddeld 6,2% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche industrie?
De grootste kostenposten in de branche industrie waren in 2022, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 64,0%, personeelskosten met 11,8% en overige bedrijfskosten met 4,1% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche industrie?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche industrie 87.710 bedrijven, 74,9% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche industrie?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Voor leden

Zo staat de branche industrie er nu voor

Bekijk de realisatie over 2023 en 2024, de huidige prognose en de ontwikkeling per kostenpost. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

  • Nieuwste cijfers en huidige prognose
  • Benchmark met de nieuwste cijfers
  • Geen automatische verlenging
Bekijk de lidmaatschappen Vanaf € 15 · betalen op factuur of online