Brancheinformatie en cijfers primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels)

Alles over ontwikkelingen winst, kosten, omzet en meer

Bijgewerkt t/m 2022 → 2025
Bedrijven
3.720
KW3 2026
Omzetgroei (j/j)
11.5 %
▲ Groei
JUNE 2026
Winst (% omzet)
10.7 %
▲ 10.7% van omzet
2022 · leden: tot 2024 en huidige prognose
Vacatures (sector)
30.400
▲ Open posities
industrie — KW2 2026

Branchecijfers primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels)

Hier treft u informatie en kengetallen aan over exploitatie en winstontwikkeling, omzet en aantal bedrijven voor de branche primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels) (SBI code: 16). De cijfers zijn gebaseerd op onderzoeken van het CBS, belastingdienst en brancheorganisaties. Deze zijn verder verrijkt en toegankelijker gemaakt. Als lid kunt u de laatst beschikbare cijfers raadplegen na inloggen. Deze branche valt onder de branche industrie (klik om te bekijken).

Trend winst en kosten primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels)

De branche primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels) valt onder de sector industrie. In de tabel rechts wordt een uiteenzetting gegeven van de gemiddelde kostenstructuur en winst voor deze bedrijfstak. De kosten en winst zijn als percentage (aandeel) in de omzet weergegeven. Natuurlijk bestaan er verschillen tussen de bedrijven qua grootte en jurische vorm, maar deze kengetallen geven inzicht in de gemiddelde exploitatie en kunt u gebruiken ter vergelijking (rekeninghoudend met uw type bedrijf). Tenzij anders vermeld, betreffen de kostencijfers het jaar 2022. Meldt u zich eerst aan om de laatst beschikbare cijfers te raadplegen.

Key Insights primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels)

Samenvatting

Deze highlights lopen t/m 2022. Wilt u weten of uw eigen exploitatie in lijn ligt met dit gemiddelde? Vergelijk uw cijfers.

Omzetgroei (j/j): 11.5%
Gemiddelde winst (bedrijfsresultaat): 10.7% van de omzet (2022).
Bruto marge: 42.6% (2022).
Grootste kostenposten: Kosten omzet (57.4%), Personeel (17.6%), Niet eerder genoemde bedrijfskosten (2.6%).
Aantal bedrijven: 3.720 (KW3 2026).
Vacatures (sector): 30.400 (KW2 2026).
Huidige benchmark beschikbaar, gebaseerd op modelmatige doorrekening van recente CBS-data en sectorsignalen.
*Betreft branchegemiddelden; individuele bedrijven kunnen afwijken door schaal, mix en rechtsvorm.

Kosten per categorie - primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels)

Branchegemiddelde — % van omzet
omzet/kosten 2019 2020 2021 2022
Tot Huidig* Voor leden
Netto omzet 98.9% 98.6% 98.5% 97.6%
Overige opbrengsten 1.1% 1.4% 1.5% 2.4%
Totale omzet 100% 100% 100% 100%
Kosten van de omzet 54.0% 53.4% 55.1% 57.4%
Bruto marge 46.0% 46.6% 44.9% 42.6%
  - Bruto Loon 12.7% 13.3% 12.4% 10.9%
  - Sociale lasten 2.2% 2.3% 2.0% 1.8%
  - Pensioenpremies 1.1% 1.1% 1.0% 1.0%
  - Overig 3.7% 3.6% 3.7% 3.9%
Personeelkosten Totaal 19.6% 20.2% 19.2% 17.6%
Verkoopkosten 0.8% 0.7% 0.7% 0.6%
Huisvestingskosten 2.3% 2.4% 2.5% 2.2%
Apparatuur en Inventaris 1.8% 1.9% 1.8% 1.9%
Energieverbruik 0.9% 0.8% 1.1% 1.6%
Vervoermiddelen 1.1% 1.0% 1.1% 1.1%
Communicatiekosten 0.2% 0.2% 0.2% 0.1%
Afschrijvingen 2.5% 2.6% 2.2% 2.5%
Overige diensten 1.7% 1.6% 1.9% 1.7%
Overige bedrijfskosten 2.8% 2.6% 2.5% 2.6%
Bedrijfsresultaat 12.2% 12.4% 11.8% 10.7%

Cijfers t/m 2024 en prognose: voor leden.

Vergelijk uw eigen cijfers

Klopt uw exploitatie? Zet eigen cijfers naast dit branchegemiddelde

Vul uw eigen omzet en kosten in en zie direct waar u afwijkt van het gemiddelde van primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels). Voor uw eigen bedrijf, of voor een klant die u adviseert.

  • Gemiddelde winst en kosten als referentieDezelfde kostenstructuur als hierboven, naast uw eigen cijfers
  • Direct zichtbaar waar u afwijktPer kostenpost en op winstniveau, zonder installatie of verplichtingen
  • Onderbouwing voor uw beslissingHandig bij investeren, bijsturen of adviseren; als lid ook als PDF-rapport

Bedrijfsresultaat primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels)

In de grafiek onder ziet u dat het gemiddelde bedrijfsresultaat of netto marge van de branche primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels) tussen 2009 en 2022 is gestegen met 3.96% procentpunt naar 10.70%. Hierbij wordt in de branche primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels) gemiddeld een bruto marge van 42.6% behaald.

Ten opzichte van het voorgaand jaar (2021) is het gemiddeld bedrijfsresultaat is gedaald van 11.8% naar 10.7%.

Gemiddelde
8.2%
Hoogste
12.44%
2020
Laagste
3.55%
2013
Laatste
10.7%
2022
Leden zien
tot 2024
+ huidige prognose

Trend aantal bedrijven primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels)

Trend bedrijven

De grafiek trend bedrijven primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels) geeft de ontwikkeling van het aantal bedrijven weer van 2007 tot 2025. Er is sprake van een toename van 1.475 bedrijven in 18 jaar

In het derde kwartaal van 2026 is het aantal bedrijven 3.720.

Algemene trends Primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels)

Deze sector verwerkt ruwe houtblokken tot gezaagd hout, droogt en behandelt hout, en vervaardigt daaruit artikelen zoals dakbedekkingsmateriaal, verpakkingshout, gereedschapsstelen en vlechtwerk. Klanten zijn bouwbedrijven, meubelindustrie, verpakkingsbedrijven en detailhandel. Bedrijven opereren via zaagmolens, droogovens en verwerkingsfaciliteiten waar hout wordt gesneden, gedroogd, geschaafde en afgewerkt. Het verdienmodel steunt op volumeproductie met relatief lage marges, waarbij efficiëntie en grondstofbeschikbaarheid cruciaal zijn. Duurzaamheid speelt een rol door FSC-certificering en hergebruik van restmaterialen.

Aanbevolen vervolgstappen

Op basis van de huidige branchedata voor primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels)

  • Analyseer de kostenstructuur en vergelijk met het branchegemiddelde
  • Download de Excel bedrijfstakdatabase voor een volledig overzicht
  • Vergelijk uw eigen cijfers met de benchmarkdata van deze branche

Kostenverdeling als % van omzet - primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels) (2022)

Grootste kostenposten

De hoogste kostenposten voor de branche primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels) in 2022 zijn respectievelijk: Kosten omzet (57.4%), Personeel (17.6%) en Niet eerder genoemde bedrijfskosten (2.6%).

Trend omzet primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels) (indexcijfers)

Omzetontwikkeling

In deze grafiek treft u de binnenlandse omzetontwikkeling van 2005 tot en met 2025 voor de branche primaire houtbewerking en vervaardiging van artikelen van hout, kurk, riet en vlechtwerk ( geen meubels) aan. Het betreft indexcijfers per jaar ten opzichte van het basisjaar 2015. In 2025 was de omzetindex 109.6. Dat betekent dat de omzet in 2025 9.6% hoger was dan in 2015. In vergelijking met het jaar ervoor is de omzet 2.1% lager.