Rendement en kengetallen in de branche biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Cijfers van speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72)
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72) steeg tussen 2009 en 2022 van -4,1% naar 4,2% van de omzet, met een dieptepunt van -8,8% in 2020.
- Gemiddelde
- -5,1%
- Hoogste
- 4,2% 2022
- Laagste
- -8,8% 2020
- Laatste
- 4,2% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72) was in 2022 73,4% van de omzet, tegenover 80,2% in 2009.
- Gemiddelde
- 77,9%
- Hoogste
- 80,2% 2009
- Laagste
- 73,4% 2022
- Laatste
- 73,4% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72) 56,3% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 65,2% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 63,0%
- Hoogste
- 66,6% 2020
- Laagste
- 56,3% 2022
- Laatste
- 56,3% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72) was in 2022 9,2% van de omzet, tegenover 1,1% in 2009.
- Gemiddelde
- 0,7%
- Hoogste
- 9,2% 2022
- Laagste
- -3,9% 2014
- Laatste
- 9,2% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72) 3,76 keer de inkoopwaarde, tegenover 5,04 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 4,56
- Hoogste
- 5,04 2009
- Laagste
- 3,76 2022
- Laatste
- 3,76 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Kostenstructuur en winst in de branche biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk
Cijfers van speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72) in 2022 gemiddeld € 4,20 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72) 26,6% van de omzet naar inkoop en 41,4% naar personeel, samen 68,0%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 21,9 | 24,0 | 22,9 | 26,6 | +4,7 | |
| Brutomarge | 78,1 | 76,0 | 77,1 | 73,4 | -4,7 | |
| Personeelskosten | 51,0 | 50,6 | 44,0 | 41,4 | -9,6 | |
| Brutoloon | 35,2 | 35,5 | 30,5 | 27,8 | -7,4 | |
| Sociale lasten | 5,2 | 4,9 | 4,3 | 4,0 | -1,2 | |
| Pensioenpremies | 3,6 | 3,6 | 3,3 | 2,9 | -0,7 | |
| Overige personeelskosten | 7,0 | 6,6 | 5,9 | 6,6 | -0,4 | |
| Huisvesting | 3,5 | 3,6 | 3,2 | 3,0 | -0,5 | |
| Afschrijvingen | 7,1 | 8,4 | 6,1 | 4,9 | -2,2 | |
| Energie | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,7 | +0,1 | |
| Verkoopkosten | 2,0 | 1,4 | 1,5 | 1,1 | -0,9 | |
| Overige kosten | 19,8 | 20,1 | 20,2 | 18,1 | -1,7 | |
| Apparatuur en inventaris | 1,4 | 1,5 | 1,2 | 1,3 | -0,1 | |
| Vervoermiddelen | 0,7 | 0,5 | 0,5 | 0,4 | -0,3 | |
| Communicatie | 0,4 | 0,4 | 0,3 | 0,3 | -0,1 | |
| Overige diensten | 10,6 | 10,7 | 11,3 | 9,3 | -1,3 | |
| Overige bedrijfskosten | 6,6 | 7,0 | 6,9 | 6,8 | +0,2 | |
| Bedrijfsresultaat | -5,8 | -8,8 | 1,5 | 4,2 | +10,0 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Aan de slag met de branche biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk
- Vergelijk uw bedrijf met de branche biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. Gratis tot en met 2022
- Sectorrapport speur- en ontwikkelingswerk Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk op het gebied van medische producten en farmaceutische processen en van voeding, biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk voor overige toepassingen of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Aantal bedrijven in de branche biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk
Aantal bedrijven
+2.000,0% meer bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk
In september 2026 lag het ondernemersvertrouwen in de branche advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M) 7,5 punt hoger dan in Nederland in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M)
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk
Geneesmiddelenproducenten zijn belangrijke opdrachtgevers, en hun vooruitzichten wisselen: ING Research verwacht voor de farmacie geen groei in 2026 en 3,0% groei in 2027 (bron: ING Research, juni 2026). De gevoeligheid voor Amerikaanse handelsmaatregelen en een streng Nederlands vergoedingsbeleid maken internationale concerns voorzichtiger met nieuwe projecten hier. Tegelijk groeit de vraag naar biotechnologie buiten de zorg, zoals eiwitten uit fermentatie, ziekteresistente rassen en enzymen die chemische processen vervangen.
AI verandert het vak snel. Modellen die eiwitstructuren voorspellen en robotlaboratoria die grote reeksen experimenten automatisch uitvoeren, verkorten de ontdekkingsfase, maar vragen investeringen in data en rekenkracht. Een eigen, goed gedocumenteerde dataset wordt daardoor een concurrentievoordeel dat moeilijk te kopiëren is. Het personeelstekort raakt vooral ervaren laboranten, bio-informatici en specialisten in kwaliteitsborging. Investeerders kiezen vooral voor bedrijven met een duidelijke route naar een klinische of commerciële toepassing, dus formuleer die route concreet in uw ondernemingsplan.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Achtergrond bij de branche biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk
Over de branche
Twee verdienmodellen bestaan naast elkaar. Productbedrijven ontwikkelen een eigen kandidaat, zoals een medicijn, enzym of plantenras, en verdienen pas bij een licentie, mijlpaalbetaling of overname door een groter concern. Platform- en dienstenbedrijven verkopen hun technologie of laboratoriumcapaciteit per project aan farma-, voedings-, chemie- en zaadbedrijven en hebben daardoor eerder omzet. Veel ondernemingen combineren beide om de lange ontwikkeltijd te overbruggen. De klasse is verdeeld naar toepassing: agrarisch, medisch en voeding, en overig, elk met een eigen klantenkring en eigen toelatingsregels.
De zwaarste lasten zijn specialistisch personeel, laboratoria met het juiste inperkingsniveau (de veiligheidsklasse voor werk met genetisch gemodificeerde organismen) en dure apparatuur zoals sequencers en bioreactoren. Werken met ggo's vraagt een vergunning, en proeven met mensen of dieren vallen onder aparte wetgeving en ethische toetsing. Voor een kredietbeoordeling tellen de kasreserve in maanden, de kwaliteit van het octrooiportfolio, de reputatie van de investeerders en de mijlpalen in de ontwikkeling meer dan de huidige omzet. Banken financieren de onderzoeksfase zelden; durfkapitaal, het Innovatiekrediet en regionale ontwikkelingsmaatschappijen zijn de gebruikelijke bronnen. Maak als ondernemer een kasplan met een ruime buffer voor vertraging.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 72.11, Biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk. Onderdeel van natuurwetenschappelijk speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72.1). Onderliggende branches: biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk op het gebied van medische producten en farmaceutische processen en van voeding (SBI 72.11.2), biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk voor overige toepassingen (SBI 72.11.3) en biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk op het gebied van agrarische producten en processen (SBI 72.11.1).
- Financiële cijfers
-
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening (SBI M)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72.11), met de cijfers van speur- en ontwikkelingswerk (SBI 72). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/biotechnologisch-speur-en-ontwikkelingswerk-7211
Veelgestelde vragen over de branche biotechnologisch speur- en ontwikkelingswerk
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.