SBI-code 29.20.1 · Onderdeel van carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (29.20)

Brancheinformatie en cijfers carrosseriebouw

Een kale truck of bestelwagen wordt pas een koelwagen, kipper, vuilniswagen, ambulance of servicebus als een carrosseriebouwer er de opbouw of inrichting op zet. Deze subklasse bouwt carrosserieën en cabines, richt voertuigen in en maakt containers voor het vervoer. Klanten zijn vervoerders, verhuurders, gemeenten, hulpdiensten en installateurs. Zero-emissiezones en elektrische chassis brengen nieuwe ontwerpvragen, van gewichtsbesparing tot het voeden van laadkranen en koeling uit het accupakket.

Vanaf € 15 · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
5,5%
van de omzet, 2022, carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2) · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
325
3e kwartaal 2026
Vacatures
30.400
2e kwartaal 2026, industrie (SBI C)
Ondernemersvertrouwen
-19,4
4e kwartaal 2022, industrie (SBI C) · Nederland -20,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Rendement en kengetallen in de branche carrosseriebouw

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Cijfers van carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2) steeg tussen 2009 en 2022 van 1,4% naar 5,5% van de omzet.

Gemiddelde
4,9%
Hoogste
7,9% 2020
Laagste
1,4% 2009
Laatste
5,5% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2) was in 2022 36,5% van de omzet, tegenover 39,0% in 2009.

Gemiddelde
38,9%
Hoogste
42,1% 2020
Laagste
35,1% 2018
Laatste
36,5% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2) 55,2% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 61,3% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
57,1%
Hoogste
61,3% 2009
Laagste
52,5% 2020
Laatste
55,2% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2) was in 2022 7,4% van de omzet, tegenover 3,6% in 2009.

Gemiddelde
6,7%
Hoogste
9,9% 2020
Laagste
3,6% 2009
Laatste
7,4% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2) 1,58 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,64 keer in 2009.

Gemiddelde
1,64
Hoogste
1,73 2020
Laagste
1,54 2018
Laatste
1,58 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Kostenstructuur en winst in de branche carrosseriebouw

Cijfers van carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2) in 2022 gemiddeld € 5,50 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2) 63,5% van de omzet naar inkoop en 20,2% naar personeel, samen 83,6%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 63,50
  • Personeel € 20,20
  • Huisvesting € 1,80
  • Afschrijving € 1,90
  • Energie € 0,70
  • Verkoop € 0,80
  • Overig € 5,60
  • Resultaat € 5,50

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche carrosseriebouw in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 61,6 57,9 60,2 63,5
Brutomarge 38,4 42,1 39,8 36,5
Personeelskosten 20,8 22,1 21,5 20,2
Brutoloon 13,3 14,2 13,7 12,6
Pensioenpremies 1,3 1,5 1,4 1,3
Overige personeelskosten 3,9 3,9 4,1 4,2
Huisvesting 2,0 2,3 2,1 1,8
Afschrijvingen 1,5 2,0 2,1 1,9
Energie 0,5 0,6 0,6 0,7
Verkoopkosten 1,1 0,9 1,0 0,8
Overige kosten 5,1 6,3 5,6 5,7
Apparatuur en inventaris 0,8 1,0 0,9 0,8
Vervoermiddelen 0,5 0,7 0,5 0,5
Communicatie 0,1 0,2 0,1 0,1
Overige diensten 1,5 1,5 1,4 1,4
Overige bedrijfskosten 2,3 2,9 2,6 2,8
Bedrijfsresultaat 7,5 7,9 6,9 5,5 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Aantal bedrijven in de branche carrosseriebouw

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+12,1% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche carrosseriebouw groeide van 290 in 2007 naar 325 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche carrosseriebouw

In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche carrosseriebouw

Over de branche

Wat deze subklasse onderscheidt van de trailerbouw, is de afhankelijkheid van andermans chassis. De carrosseriebouwer werkt als fabrikant in een volgende bouwfase: hij ontvangt een chassis van de truck- of bestelwagenfabrikant of de dealer, bouwt de opbouw en levert het voertuig gekeurd af. Daarnaast richten bedrijven bestelwagens in met kasten, stellingen en elektrische systemen, bouwen ze cabines en speciale voertuigen voor brandweer, ambulancezorg, politie en defensie, en maken ze containers zoals wissellaadbakken en tankcontainers. Het gaat vooral om gespecialiseerde familiebedrijven met een sterke regionale klantenkring, naast enkele grotere spelers die voor heel Europa bouwen. Reparatie van carrosserieën valt hier niet onder.

Personeel en materiaal bepalen de kostprijs. Een opbouw is arbeidsintensief, dus de productiviteit per uur, de nacalculatie en de planning rond de levering van chassis zijn de belangrijkste stuurinformatie. Wachten op een chassis betekent stilstand in de hal en werkkapitaal dat vastzit. Het voertuig moet voldoen aan de Europese meerfasige typegoedkeuring en aan eisen voor bijvoorbeeld gevaarlijke stoffen of gekoeld vervoer. Goede bedrijven hebben raamafspraken met dealers en leasemaatschappijen, bouwen uit standaardmodules en kennen de elektrische architectuur van de chassisfabrikanten. Wilt u een bedrijf overnemen, let dan op de kennis die bij een paar sleutelfiguren zit.

Producten en diensten

  • Bakwagenopbouwen
  • gesloten laadbakken
  • huifopbouwen
  • kipperopbouwen
  • koel- en vriesopbouwen
  • tankopbouwen
  • afvalinzamelopbouwen
  • kraanopbouwen
  • autotransportopbouwen
  • cabines
  • bemanningscabines
  • bestelwageninrichtingen
  • stellingsystemen
  • servicewageninrichtingen
  • ambulance-opbouwen
  • brandweeropbouwen
  • politievoertuiginrichtingen
  • rolstoeltoegankelijke voertuigaanpassingen
  • montage van laadkleppen
  • wissellaadbakken
  • tankcontainers
  • afzetcontainers
  • opbouwen voor elektrische chassis

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 29.20.1, Carrosseriebouw. Onderdeel van carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.20).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche carrosseriebouw. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: carrosseriebouw
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers carrosseriebouw (SBI 29.20.1), met de cijfers van carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/carrosseriebouw-29201

Veelgestelde vragen over de branche carrosseriebouw

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche carrosseriebouw?
Het CBS publiceert voor de branche carrosseriebouw geen aparte winstcijfers. Voor de branche carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 5,5% van de omzet in 2022; over 2009 tot en met 2022 gemiddeld 4,9% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche carrosseriebouw?
Het CBS publiceert voor de branche carrosseriebouw geen aparte kostencijfers. In de branche carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2) waren de grootste kostenposten in 2022, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 63,5%, personeelskosten met 20,2% en overige bedrijfskosten met 2,8% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche carrosseriebouw?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche carrosseriebouw 325 bedrijven, 12,1% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche carrosseriebouw?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Voor leden

Zo staat de branche carrosseriebouw er nu voor

Bekijk de realisatie over 2023 en 2024 van carrosseriebouw; vervaardiging van aanhangwagens en opleggers (SBI 29.2), de huidige prognose en de ontwikkeling per kostenpost. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

  • Nieuwste cijfers en huidige prognose
  • Benchmark met de nieuwste cijfers
  • Geen automatische verlenging
Bekijk de lidmaatschappen Vanaf € 15 · betalen op factuur of online