SBI-code 01.63 · Onderdeel van dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (01.6)

Brancheinformatie en cijfers behandeling van gewassen na de oogst

Na het rooien of plukken moeten veel gewassen eerst worden schoongemaakt, gesorteerd, gekoeld of verpakt voordat handel of industrie ze afneemt. Dat doen uien- en aardappelsorteerders, peen- en groentewasserijen, fruitkoelhuizen en vlasbedrijven, meestal in opdracht van telers of handelshuizen. Hun volume volgt de oogst, en die valt in 2026 tegen: de verwachte Nederlandse aardappelopbrengst ligt 3% onder het vijfjaarsgemiddelde (bron: JRC MARS via ABN AMRO, september 2026).

Vanaf € 15 · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
14,5%
van de omzet, 2022, dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6) · leden: tot 2024
Bedrijven
100
3e kwartaal 2026
Vacatures
3.200
2e kwartaal 2026, landbouw, bosbouw en visserij (SBI A)
Ondernemersvertrouwen
-21,0
3e kwartaal 2026, landbouw, bosbouw en visserij (SBI A) · Nederland -5,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Rendement en kengetallen in de branche behandeling van gewassen na de oogst

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna.

Cijfers van dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6) daalde tussen 2009 en 2022 van 14,9% naar 14,5% van de omzet, met een dieptepunt van 11,5% in 2011.

Gemiddelde
14,1%
Hoogste
16,5% 2020
Laagste
11,5% 2011
Laatste
14,5% 2022

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6) was in 2022 61,9% van de omzet, tegenover 66,1% in 2009.

Gemiddelde
61,9%
Hoogste
66,1% 2009
Laagste
56,5% 2013
Laatste
61,9% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6) 28,8% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 30,4% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
31,1%
Hoogste
33,5% 2018
Laagste
28,8% 2022
Laatste
28,8% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6) was in 2022 20,4% van de omzet, tegenover 24,5% in 2009.

Gemiddelde
21,2%
Hoogste
24,5% 2009
Laagste
19,2% 2017
Laatste
20,4% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6) 2,63 keer de inkoopwaarde, tegenover 2,95 keer in 2009.

Gemiddelde
2,64
Hoogste
2,95 2009
Laagste
2,30 2013
Laatste
2,63 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Kostenstructuur en winst in de branche behandeling van gewassen na de oogst

Cijfers van dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6) in 2022 gemiddeld € 14,50 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6) 38,1% van de omzet naar inkoop en 17,8% naar personeel, samen 55,9%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 38,10
  • Personeel € 17,80
  • Huisvesting € 1,80
  • Afschrijving € 5,90
  • Energie € 4,00
  • Verkoop € 0,60
  • Overig € 17,30
  • Resultaat € 14,50

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche behandeling van gewassen na de oogst in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 35,7 34,2 35,9 38,1
Brutomarge 64,3 65,8 64,1 61,9
Personeelskosten 19,4 20,6 19,7 17,8
Brutoloon 11,7 12,1 11,6 10,3
Pensioenpremies 1,3 1,3 1,2 1,0
Overige personeelskosten 4,2 4,9 4,9 4,8
Huisvesting 2,1 2,2 2,3 1,8
Afschrijvingen 6,1 7,0 6,5 5,9
Energie 2,9 2,8 3,1 4,0
Verkoopkosten 1,0 0,8 0,6 0,6
Overige kosten 16,6 15,8 16,2 17,3
Apparatuur en inventaris 5,8 5,9 5,8 4,1
Vervoermiddelen 3,4 3,4 2,9 3,7
Communicatie 0,3 0,3 0,3 0,2
Overige diensten 2,7 3,4 2,4 2,6
Overige bedrijfskosten 4,5 2,8 4,7 6,7
Bedrijfsresultaat 16,2 16,5 15,7 14,5 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

Aantal bedrijven in de branche behandeling van gewassen na de oogst

Aantal bedrijven

2010 tot en met 3e kwartaal 2026

+400,0% meer bedrijven dan in 2010

Het aantal bedrijven in de branche behandeling van gewassen na de oogst groeide van 20 in 2010 naar 100 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche behandeling van gewassen na de oogst

In het 3e kwartaal van 2026 lag het ondernemersvertrouwen in de branche landbouw, bosbouw en visserij (SBI A) 15,7 punt lager dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche behandeling van gewassen na de oogst

Over de branche

Het gaat om de eerste behandeling direct na de oogst: reinigen en wassen, afsnijden van loof of wortels, sorteren op maat en kwaliteit, pellen van uien, koelen en bewaren onder geconditioneerde omstandigheden en verpakken in bulk, big bags of kisten. Ook het roten van vlas, waarbij weer en micro-organismen de vezels losmaken, hoort hierbij. Klanten zijn akkerbouwers en tuinders zonder eigen installaties, handelshuizen en exporteurs en de verwerkende industrie. Veel bedrijven combineren loonsorteren met eigen bewaring of handel, en sommige zijn onderdeel van een coöperatie of telersvereniging. Het zwaartepunt ligt in de akkerbouwgebieden op klei, zoals Zeeland, Flevoland, de kop van Noord-Holland en het noordelijk kleigebied.

Energie voor koeling en ventilatie, personeel, afschrijving op sorteer- en bewaarinstallaties en verpakkingsmateriaal zijn de grote kostenposten. Kengetallen zijn de doorzet in tonnen per uur, de bezetting van de bewaarcapaciteit, het bewaarverlies in gewicht en kwaliteit en het energieverbruik per ton. Optische sorteerlijnen met camera's en AI sorteren nauwkeuriger en met minder personeel, maar vragen forse investeringen. Certificering voor voedselveiligheid is voor de meeste afnemers een voorwaarde, en het Europese verbod op de kiemremmer chloorprofam dwingt aardappelbewaarders tot duurdere alternatieven. Bekijkt u een plan, let dan op de bezetting over het hele bewaarseizoen, de energiecontracten en de spreiding over gewassen en klanten.

Producten en diensten

  • Aardappelen sorteren
  • aardappelen wassen
  • uien sorteren
  • uien pellen
  • uien drogen
  • peen wassen
  • groenten koelen
  • fruitbewaring onder geconditioneerde atmosfeer
  • kistenbewaring
  • bulkbewaring
  • loof en wortels afsnijden
  • vlas roten
  • optisch sorteren
  • kwaliteitskeuring
  • bulkverpakken
  • vullen van big bags
  • kiemremming
  • bewaaradvies
  • tijdelijke opslag voor handelaren

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 01.63, Behandeling van gewassen na de oogst. Onderdeel van dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche behandeling van gewassen na de oogst. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: behandeling van gewassen na de oogst
  • Periode: 2010 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche landbouw, bosbouw en visserij (SBI A). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: landbouw, bosbouw en visserij (SBI A)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 4e kwartaal 2016 tot en met 3e kwartaal 2026, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche landbouw, bosbouw en visserij (SBI A), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: landbouw, bosbouw en visserij (SBI A)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers behandeling van gewassen na de oogst (SBI 01.63), met de cijfers van dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/behandeling-van-gewassen-na-de-oogst-0163

Veelgestelde vragen over de branche behandeling van gewassen na de oogst

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche behandeling van gewassen na de oogst?
Het CBS publiceert voor de branche behandeling van gewassen na de oogst geen aparte winstcijfers. Voor de branche dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 14,5% van de omzet in 2022; over 2009 tot en met 2022 gemiddeld 14,1% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche behandeling van gewassen na de oogst?
Het CBS publiceert voor de branche behandeling van gewassen na de oogst geen aparte kostencijfers. In de branche dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6) waren de grootste kostenposten in 2022, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 38,1%, personeelskosten met 17,8% en overige bedrijfskosten met 6,7% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche behandeling van gewassen na de oogst?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche behandeling van gewassen na de oogst 100 bedrijven, 400,0% meer dan in 2010 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche behandeling van gewassen na de oogst?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen.
Voor leden

Zo staat de branche behandeling van gewassen na de oogst er nu voor

Bekijk de realisatie over 2023 en 2024 van dienstverlening voor de landbouw; behandeling van gewassen en zaden na de oogst (SBI 01.6) en de ontwikkeling per kostenpost. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

  • Nieuwste cijfers
  • Benchmark met de nieuwste cijfers
  • Geen automatische verlenging
Bekijk de lidmaatschappen Vanaf € 15 · betalen op factuur of online