Rendement en kengetallen in de branche winkels in verlichtingsartikelen
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Cijfers van winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) (SBI 47.59)
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) (SBI 47.59) steeg tussen 2009 en 2022 van 5,6% naar 11,1% van de omzet, met een dieptepunt van 2,5% in 2015.
- Gemiddelde
- 7,6%
- Hoogste
- 16,1% 2021
- Laagste
- 2,5% 2015
- Laatste
- 11,1% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) (SBI 47.59) was in 2022 52,7% van de omzet, tegenover 42,1% in 2009.
- Gemiddelde
- 45,6%
- Hoogste
- 53,0% 2021
- Laagste
- 40,3% 2015
- Laatste
- 52,7% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) (SBI 47.59) 30,1% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 37,4% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 36,0%
- Hoogste
- 42,1% 2015
- Laagste
- 27,8% 2021
- Laatste
- 30,1% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) (SBI 47.59) was in 2022 16,3% van de omzet, tegenover 7,8% in 2009.
- Gemiddelde
- 11,0%
- Hoogste
- 21,2% 2021
- Laagste
- 4,8% 2015
- Laatste
- 16,3% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) (SBI 47.59) 2,11 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,73 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 1,86
- Hoogste
- 2,13 2021
- Laagste
- 1,67 2015
- Laatste
- 2,11 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) (SBI 47.59). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Kostenstructuur en winst in de branche winkels in verlichtingsartikelen
Cijfers van winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) (SBI 47.59). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) (SBI 47.59) in 2022 gemiddeld € 11,10 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) (SBI 47.59) 47,3% van de omzet naar inkoop en 15,8% naar personeel, samen 63,1%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 48,3 | 47,8 | 47,0 | 47,3 | -1,0 | |
| Brutomarge | 51,7 | 52,2 | 53,0 | 52,7 | +1,0 | |
| Personeelskosten | 15,5 | 15,0 | 14,8 | 15,8 | +0,3 | |
| Brutoloon | 10,8 | 10,5 | 10,4 | 10,9 | +0,1 | |
| Sociale lasten | 2,0 | 1,9 | 1,9 | 2,0 | 0,0 | |
| Pensioenpremies | 1,0 | 1,2 | 0,9 | 1,2 | +0,2 | |
| Overige personeelskosten | 1,7 | 1,4 | 1,5 | 1,8 | +0,1 | |
| Huisvesting | 5,8 | 5,2 | 4,7 | 5,1 | -0,7 | |
| Afschrijvingen | 5,3 | 4,9 | 5,1 | 5,1 | -0,2 | |
| Energie | 0,8 | 0,7 | 0,7 | 0,8 | 0,0 | |
| Verkoopkosten | 3,5 | 3,7 | 3,2 | 3,4 | -0,1 | |
| Overige kosten | 7,3 | 7,7 | 8,5 | 11,3 | +4,0 | |
| Apparatuur en inventaris | 0,3 | 0,4 | 0,3 | 0,3 | 0,0 | |
| Vervoermiddelen | 0,8 | 0,8 | 0,8 | 0,8 | 0,0 | |
| Communicatie | 0,3 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | -0,1 | |
| Overige diensten | 1,8 | 2,0 | 1,4 | 4,8 | +3,0 | |
| Overige bedrijfskosten | 4,1 | 4,4 | 5,8 | 5,1 | +1,0 | |
| Bedrijfsresultaat | 13,6 | 15,0 | 16,1 | 11,1 | -2,5 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) (SBI 47.59). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Aan de slag met de branche winkels in verlichtingsartikelen
- Vergelijk uw bedrijf met de branche winkels in verlichtingsartikelen Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. Gratis tot en met 2022
- Sectorrapport winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van winkels in meubels, winkels in artikelen voor woninginrichting algemeen assortiment of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Aantal bedrijven in de branche winkels in verlichtingsartikelen
Aantal bedrijven
-30,8% minder bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche winkels in verlichtingsartikelen
In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche detailhandel (niet in auto's) (SBI 47) 8,0 punt lager dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen detailhandel (niet in auto's) (SBI 47), per kwartaal
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche winkels in verlichtingsartikelen
Licht wordt slimmer en persoonlijker. Klanten vragen om dimbare, met een app bestuurde verlichting die de kleurtemperatuur aanpast aan het moment van de dag, en om koppelingen met andere smarthome-systemen. Dat vraagt verkopers met technische kennis, en het opent de deur naar installatiewerk en lichtplannen die een webwinkel niet levert. Tegelijk bepalen de woningmarkt en het vertrouwen hoe vaak huishoudens hun verlichting vernieuwen: ING Research verwacht voor woninginrichting een omzetgroei van 1,5% in 2026 en 2,0% in 2027 (bron: ING Research, september 2026).
Online is een geduchte concurrent, want armaturen zijn goed te verzenden en makkelijk te vergelijken. In wonen gaat iets meer dan een kwart van de bestedingen via internet (bron: ING Research, juni 2026). Goedkope armaturen van buiten de EU, niet altijd goed gekeurd, zetten de prijzen onder druk; de Europese heffing op kleine pakketten van buiten de EU sinds juli 2026 maakt dat prijsvoordeel iets kleiner. Verduurzaming van woningen en bedrijfspanden levert renovatieprojecten op waarin led en lichtsturing standaard zijn. Voor u als lichtspecialist zit de groei dus in projecten, maatwerk en service, zoals het ombouwen van klassieke lampen naar led, het inregelen en onderhouden van slimme systemen en buitenverlichting voor tuin en gevel.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Achtergrond bij de branche winkels in verlichtingsartikelen
Over de branche
Het speelveld bestaat uit zelfstandige lichtspeciaalzaken met een grote showroom, verlichtingsafdelingen van woonwarenhuizen en bouwmarkten, en webwinkels die met een enorm assortiment op prijs concurreren. Klanten zijn particulieren die verbouwen, verhuizen of hun interieur vernieuwen, en daarnaast architecten, interieurontwerpers, aannemers en installateurs die voor nieuwbouw of renovatie een lichtplan zoeken. Het verdienmodel rust op de marge op armaturen van designmerken, aangevuld met advies, lichtberekeningen, montage via een installateur en reparatie of ombouw van klassieke lampen naar led. Specialisten onderscheiden zich met een lichtstudio waarin klanten lichtkleur, sfeer en dimgedrag zelf kunnen beoordelen.
Inkoopwaarde en de huur van de showroom zijn de grootste kostenposten. Een verlichtingsshowroom vraagt veel uitgestalde armaturen die snel verouderen, dus voorraadbeheer en het afprijzen van showmodellen wegen zwaar. Stuurgetallen zijn de brutomarge per productgroep, de verhouding tussen projectomzet en winkelverkoop, de voorraadomloop en het aandeel diensten. Regels voor elektrische veiligheid, CE-markering en energielabels van lichtbronnen gelden voor alles wat u verkoopt, en wie zelf armaturen importeert, is verantwoordelijk voor de naleving. Een zaak die werk haalt uit projecten met architecten en aannemers, is minder afhankelijk van winkelpubliek en kan grotere orders binnenhalen.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 47.59.2, Winkels in verlichtingsartikelen. Onderdeel van winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) (SBI 47.59).
- Financiële cijfers
-
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche winkels in verlichtingsartikelen. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) (SBI 47.59).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: winkels in verlichtingsartikelen
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche detailhandel (niet in auto's) (SBI 47). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: detailhandel (niet in auto's) (SBI 47)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers winkels in verlichtingsartikelen (SBI 47.59.2), met de cijfers van winkels in meubels, verlichting en overige huishoudelijke artikelen (rest) (SBI 47.59). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/winkels-in-verlichtingsartikelen-47592
Veelgestelde vragen over de branche winkels in verlichtingsartikelen
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.