SBI-code 85.51.1 · Onderdeel van sport- en recreatieonderwijs (85.51)

Brancheinformatie en cijfers zeil- en surfscholen

Van een eerste les in een Optimist tot een kitesurfcursus op het strand en een meerdaagse zeiltocht waarop de deelnemers zelf de zeilen hijsen: zeil- en surfscholen verkopen vaarvaardigheid en beleving op het water. Klanten zijn gezinnen, jeugd op zeilkamp, toeristen en bedrijven met een teamuitje. Het seizoen is kort en weersafhankelijk, waardoor een handvol goede of slechte zomerweken bepaalt hoe het jaar uitpakt.

Vanaf € 15 · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijven
350
3e kwartaal 2026
Groei sinds 2007
+105,9%
170 in 2007, 350 in het 3e kwartaal van 2026
Ondernemersvertrouwen
-5,3
3e kwartaal 2026, Nederland
Vacatures
11.400
2e kwartaal 2026, onderwijs (SBI P)

Bron: CBS, bewerking Firmfocus · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Markt en ontwikkeling van de branche zeil- en surfscholen

Het aantal bedrijven in dit blok gaat over de branche zeil- en surfscholen zelf.

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

Het aantal bedrijven in de branche zeil- en surfscholen groeide van 170 in 2007 naar 350 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Groei vergeleken met de branche sport- en recreatieonderwijs

Index, 2007 = 100

Tussen 2007 en 2026 groeide het aantal bedrijven in de branche zeil- en surfscholen met 105,9%, tegenover een groei van 1.255,7% in de branche sport- en recreatieonderwijs (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Zeil- en surfscholen binnen sport- en recreatieonderwijs

Aantal bedrijven in het 3e kwartaal van 2026

In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche zeil- en surfscholen 350 van de 36.265 bedrijven in de branche sport- en recreatieonderwijs (SBI 85.51), een aandeel van 1,0% (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Gemiddelde
261
Hoogste
3952024
Laagste
1702007
Laatste
3503e kwartaal 2026
Zeil- en surfscholen
205,9index 2026
Sport- en recreatieonderwijs (SBI 85.51)
1.355,7index 2026
Verschil
-1.149,8 punt2026
Basisjaar
2007= 100
Zeil- en surfscholen
3503e kwartaal 2026
Aandeel
1,0%van sport- en recreatieonderwijs
Grootste verwant
35.915overig sport- en recreatieonderwijs
sport- en recreatieonderwijs
36.265totaal 3e kwartaal 2026

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Index: het aantal bedrijven in 2007 is 100. De vergelijkingslijn is de bovenliggende branche sport- en recreatieonderwijs (SBI 85.51). Verwante branches zijn de andere subbranches van sport- en recreatieonderwijs (SBI 85.51). Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Waarom geen winstcijfers?

Het CBS publiceert geen kostenstructuur of winstcijfers voor de branche zeil- en surfscholen, en ook niet voor sport- en recreatieonderwijs (SBI 85.51), overig onderwijs (SBI 85.5), onderwijs (SBI 85) en onderwijs (SBI P). Daarom tonen wij op deze pagina de marktcijfers die er wel zijn.

Vooruitzichten voor de branche zeil- en surfscholen

Het ondernemersvertrouwen in Nederland stond in het 3e kwartaal van 2026 op -5,3 (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche zeil- en surfscholen

Over de branche

Watersportscholen liggen aan de grote meren, de Waddenzee, de Zeeuwse wateren en de kust, vaak in combinatie met een jachthaven, camping of groepsaccommodatie. Het aanbod loopt van zeil- en windsurflessen tot kitesurfen, wingfoilen en suppen, plus vaartochten op traditionele schepen waarbij de gasten meewerken aan boord. Veel scholen werken met CWO-diploma's (Commissie Watersport Opleidingen), die ouders en volwassen cursisten houvast geven over het niveau. Het verdienmodel draait op cursusweken en kampen in de zomer, aangevuld met losse lessen, materiaalverhuur, groepsarrangementen en overnachtingen. De markt bestaat vooral uit familiebedrijven en kleine scholen, die in het hoogseizoen leunen op instructeurs met een seizoenscontract of bijbaan.

De kosten zitten in instructeurs, boten en surfmateriaal, onderhoud, ligplaatsen, verzekeringen en de locatie aan het water. Een school verdient zijn geld in een beperkt aantal zomerweken, dus de bezettingsgraad per cursusweek, de omzet per boot en de verhouding tussen cursisten en instructeurs zijn de kengetallen die tellen. Veiligheid staat voorop: begeleidingsboten, reddingsvesten, toezicht en vaarbewijzen voor de instructeurs. Daarnaast spelen vergunningen van gemeente, provincie of Rijkswaterstaat, kitesurfzones en natuurregels rond beschermde gebieden mee. Bij een kredietaanvraag let u op de vervangingsinvesteringen in de vloot, de omzet buiten de zomer en de zekerheid van de locatie.

Producten en diensten

  • Zeilcursussen jeugd
  • zeilcursussen volwassenen
  • CWO-diplomatrajecten
  • Optimistlessen
  • catamaranzeilen
  • kielbootzeilen
  • windsurfcursussen
  • kitesurfcursussen
  • wingfoillessen
  • suplessen en suptochten
  • zeilkampen
  • meerdaagse zeiltochten op traditionele schepen
  • privélessen
  • groepsarrangementen
  • bedrijfsuitjes en teambuilding
  • schoolreizen op het water
  • instructeursopleidingen
  • verhuur van boten en surfmateriaal
  • materiaalstalling
  • overnachting en kampaccommodatie
  • veiligheidstrainingen op het water

Plaats in de SBI

Bronnen en definities

Bron

CBS (aantal bedrijven, ondernemersvertrouwen, consumentenvertrouwen en vacatures), bewerkt door Firmfocus.

Branche

SBI 85.51.1, Zeil- en surfscholen. Onderdeel van sport- en recreatieonderwijs (SBI 85.51).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen kostenstructuur of winstcijfers voor de branche zeil- en surfscholen, en ook niet voor sport- en recreatieonderwijs (SBI 85.51), overig onderwijs (SBI 85.5), onderwijs (SBI 85) en onderwijs (SBI P). Daarom staan die niet op deze pagina.

Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: zeil- en surfscholen
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: 4e kwartaal 2016 tot en met 3e kwartaal 2026, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche onderwijs (SBI P), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: onderwijs (SBI P)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers zeil- en surfscholen (SBI 85.51.1). Op basis van CBS, bewerking Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/zeil-en-surfscholen-85511

Veelgestelde vragen over de branche zeil- en surfscholen

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Waarom staan er geen winstcijfers voor de branche zeil- en surfscholen?
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche zeil- en surfscholen en ook niet voor sport- en recreatieonderwijs (SBI 85.51), overig onderwijs (SBI 85.5), onderwijs (SBI 85) en onderwijs (SBI P). Daarom tonen wij hier de marktcijfers die er wel zijn: het aantal bedrijven, de vacatures en het ondernemersvertrouwen.
Hoeveel bedrijven telt de branche zeil- en surfscholen?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche zeil- en surfscholen 350 bedrijven (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe ontwikkelt het aantal bedrijven zich?
Sinds 2007 groeide het aantal bedrijven in de branche zeil- en surfscholen met 105,9%; in de branche sport- en recreatieonderwijs (SBI 85.51) was de ontwikkeling +1.255,7% (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Wat speelt er in de branche zeil- en surfscholen?
Lage waterstanden in de zomer van 2026 leidden tot geannuleerde en ingekorte vaarvakanties en hogere baggerkosten in de waterrecreatie (bron: HISWA-RECRON via ABN AMRO, augustus 2026).
Wat staat er in het sectorrapport?
Het sectorrapport is een PDF met de marktcijfers van de branche zeil- en surfscholen, de trends en de bronnen, in één document om te bewaren of te delen.
Voor leden

Meer over zeil- en surfscholen

Het sectorrapport zeil- en surfscholen als PDF en de Excel-bedrijfstakdatabase met alle branches. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

  • Sectorrapport zeil- en surfscholen
  • Excel-bedrijfstakdatabase
  • Geen automatische verlenging
Bekijk de lidmaatschappen Vanaf € 15 · betalen op factuur of online