SBI-code 91.02.1 · Onderdeel van musea, kunstgalerieën en –expositieruimten (91.02)

Brancheinformatie en cijfers musea

Musea verzamelen, bewaren en onderzoeken objecten en maken ze toegankelijk voor publiek, zonder ze te verkopen, te verhuren of uit te lenen aan particulieren. Van rijksmuseum tot streekmuseum draait het om de balans tussen collectiezorg en het trekken van bezoekers. De Museumkaart is daarbij een belangrijke motor: eind 2025 waren er ruim 1,54 miljoen kaarthouders, 3,2% meer dan een jaar eerder (bron: Museumvereniging via NOS, januari 2026).

Vanaf € 15 · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijven
770
3e kwartaal 2026
Groei sinds 2007
+51,0%
510 in 2007, 770 in het 3e kwartaal van 2026
Ondernemersvertrouwen
-2,6
september 2026, cultuur, sport en recreatie (SBI R) · Nederland (3e kwartaal 2026) -5,3
Vacatures
5.400
2e kwartaal 2026, cultuur, sport en recreatie (SBI R)

Bron: CBS, bewerking Firmfocus · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Markt en ontwikkeling van de branche musea

Het aantal bedrijven in dit blok gaat over de branche musea zelf.

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

Het aantal bedrijven in de branche musea groeide van 510 in 2007 naar 770 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Groei vergeleken met de branche musea, kunstgalerieën en –expositieruimten

Index, 2007 = 100

Tussen 2007 en 2026 groeide het aantal bedrijven in de branche musea met 51,0%, tegenover een groei van 26,1% in de branche musea, kunstgalerieën en –expositieruimten (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Musea binnen musea, kunstgalerieën en –expositieruimten

Aantal bedrijven in het 3e kwartaal van 2026

In het 3e kwartaal van 2026 was de branche musea met 770 bedrijven de grootste binnen de branche musea, kunstgalerieën en –expositieruimten (SBI 91.02), goed voor 50,7% van alle 1.520 bedrijven (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Gemiddelde
624
Hoogste
7702026
Laagste
5052008
Laatste
7703e kwartaal 2026
Musea
151,0index 2026
Musea, kunstgalerieën en –expositieruimten (SBI 91.02)
126,1index 2026
Verschil
+24,8 punt2026
Basisjaar
2007= 100
Musea
7703e kwartaal 2026
Aandeel
50,7%van musea, kunstgalerieën en –expositieruimten
Grootste verwant
750kunstgalerieën en –expositieruimten
musea, kunstgalerieën en –expositieruimten
1.520totaal 3e kwartaal 2026
Voor leden
Sectorrapport museaals PDF

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Index: het aantal bedrijven in 2007 is 100. De vergelijkingslijn is de bovenliggende branche musea, kunstgalerieën en –expositieruimten (SBI 91.02). Verwante branches zijn de andere subbranches van musea, kunstgalerieën en –expositieruimten (SBI 91.02). Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Waarom geen winstcijfers?

Het CBS publiceert geen kostenstructuur of winstcijfers voor de branche musea, en ook niet voor musea, kunstgalerieën en –expositieruimten (SBI 91.02), culturele uitleencentra, openbare archieven, musea, dieren- en plantentuinen, natuurbehoud (SBI 91.0), culturele uitleencentra, openbare archieven, musea, dieren- en plantentuinen, natuurbehoud (SBI 91) en cultuur, sport en recreatie (SBI R). Daarom tonen wij op deze pagina de marktcijfers die er wel zijn.

Vooruitzichten voor de branche musea

In september 2026 lag het ondernemersvertrouwen in de branche cultuur, sport en recreatie (SBI R) 2,7 punt hoger dan in Nederland in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche musea

Over de branche

Het museumveld is breed: kunstmusea, historische en volkenkundige musea, natuurhistorische en techniekmusea, streekmusea en oudheidkamers, en bedrijfsmusea. Een kleine groep grote instellingen trekt het gros van de bezoekers, terwijl de meeste musea klein zijn en draaien op vrijwilligers. Vrijwel alle musea zijn stichtingen. Instellingen met een landelijke functie krijgen structurele steun van het rijk, de rest leunt vooral op gemeente en provincie. Daarnaast tellen entreegelden, de vergoeding per Museumkaartbezoek, fondsen, sponsors, vriendenverenigingen, winkel, café en zaalverhuur mee. Inschrijving in het Museumregister geldt als kwaliteitskeurmerk en is bij veel fondsen en overheden een voorwaarde voor steun.

In de exploitatie zijn personeel, huisvesting en collectiezorg de zware posten. Klimaatbeheersing in zalen en depots, beveiliging, verzekering, conservering en registratie lopen door, ook als er minder bezoekers komen. Tentoonstellingen met buitenlandse bruiklenen vragen hoge voorinvesteringen in transport en verzekering; de Vrijwaringsregeling van het rijk kan die verzekeringslast verlagen. Een tegenvallende publiekstrekker raakt direct de begroting. Beoordeelt u de plannen van een museum, kijk dan naar het aandeel eigen inkomsten, de looptijd van subsidiebeschikkingen, de staat van het gebouw en de depotsituatie. Musea met een herkenbaar profiel trekken ook herhaalbezoek uit de eigen regio, en zijn daardoor minder afhankelijk van toeristen en dagjesmensen.

Producten en diensten

  • Vaste collectiepresentatie
  • wisseltentoonstellingen
  • entreekaarten
  • toegang met Museumkaart
  • rondleidingen
  • audiotours en museumapps
  • educatieve lesprogramma's
  • kinderactiviteiten
  • lezingen en symposia
  • collectieonderzoek
  • conservering en restauratie
  • depotbeheer
  • bruiklenen aan andere musea
  • reizende tentoonstellingen
  • online collectiedatabase
  • digitale tentoonstellingen
  • museumwinkel
  • museumcafé
  • zaalverhuur
  • bedrijfsevenementen
  • vriendenlidmaatschappen
  • catalogi en publicaties

Bronnen en definities

Bron

CBS (aantal bedrijven, ondernemersvertrouwen, consumentenvertrouwen en vacatures), bewerkt door Firmfocus.

Branche

SBI 91.02.1, Musea. Onderdeel van musea, kunstgalerieën en –expositieruimten (SBI 91.02).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen kostenstructuur of winstcijfers voor de branche musea, en ook niet voor musea, kunstgalerieën en –expositieruimten (SBI 91.02), culturele uitleencentra, openbare archieven, musea, dieren- en plantentuinen, natuurbehoud (SBI 91.0), culturele uitleencentra, openbare archieven, musea, dieren- en plantentuinen, natuurbehoud (SBI 91) en cultuur, sport en recreatie (SBI R). Daarom staan die niet op deze pagina.

Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: musea
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche cultuur, sport en recreatie (SBI R). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: cultuur, sport en recreatie (SBI R)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche cultuur, sport en recreatie (SBI R), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: cultuur, sport en recreatie (SBI R)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers musea (SBI 91.02.1). Op basis van CBS, bewerking Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/musea-91021

Veelgestelde vragen over de branche musea

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Waarom staan er geen winstcijfers voor de branche musea?
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche musea en ook niet voor musea, kunstgalerieën en –expositieruimten (SBI 91.02), culturele uitleencentra, openbare archieven, musea, dieren- en plantentuinen, natuurbehoud (SBI 91.0), culturele uitleencentra, openbare archieven, musea, dieren- en plantentuinen, natuurbehoud (SBI 91) en cultuur, sport en recreatie (SBI R). Daarom tonen wij hier de marktcijfers die er wel zijn: het aantal bedrijven, de vacatures en het ondernemersvertrouwen.
Hoeveel bedrijven telt de branche musea?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche musea 770 bedrijven (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe ontwikkelt het aantal bedrijven zich?
Sinds 2007 groeide het aantal bedrijven in de branche musea met 51,0%; in de branche musea, kunstgalerieën en –expositieruimten (SBI 91.02) was de ontwikkeling +26,1% (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Wat speelt er in de branche musea?
Het bezoek met de Museumkaart groeide in 2025 naar 9,7 miljoen kaartbezoeken, tegen 9,5 miljoen een jaar eerder (bron: Museumvereniging via NOS, januari 2026).
Wat staat er in het sectorrapport?
Het sectorrapport is een PDF met de marktcijfers van de branche musea, de trends en de bronnen, in één document om te bewaren of te delen.
Voor leden

Meer over musea

Het sectorrapport musea als PDF en de Excel-bedrijfstakdatabase met alle branches. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

  • Sectorrapport musea
  • Excel-bedrijfstakdatabase
  • Geen automatische verlenging
Bekijk de lidmaatschappen Vanaf € 15 · betalen op factuur of online