SBI-code 11.0 · Onderdeel van vervaardiging van dranken (11)

Brancheinformatie en cijfers vervaardiging van dranken

Of het nu gaat om een grote brouwerij, een frisdrankbottelaar, een jeneverstokerij of een kleine cidermaker: de bedrijfsvoering in deze groep draait om capaciteitsbenutting, verpakking en merkkracht. Het productieproces is goed beheersbaar, de afzet is het lastige deel, omdat retailers, horecagroothandels en discounters scherp onderhandelen. Producenten noemen onvoldoende vraag hun grootste belemmering; het saldo van de verwachte orderontwikkeling stond in oktober 2025 op -39 (bron: ABN AMRO, april 2026).

Vanaf € 15 · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
14,4%
van de omzet, 2022, vervaardiging van dranken (SBI 11) · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
1.290
3e kwartaal 2026
Vacatures
30.400
2e kwartaal 2026, industrie (SBI C)
Ondernemersvertrouwen
-19,4
4e kwartaal 2022, industrie (SBI C) · Nederland -20,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van vervaardiging van dranken (SBI 11) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van dranken

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Cijfers van vervaardiging van dranken (SBI 11)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van dranken (SBI 11) steeg tussen 2009 en 2022 van 10,7% naar 14,4% van de omzet, met een dieptepunt van 4,5% in 2020.

Gemiddelde
11,7%
Hoogste
15,8% 2016
Laagste
4,5% 2020
Laatste
14,4% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche vervaardiging van dranken (SBI 11) was in 2022 46,4% van de omzet, tegenover 56,5% in 2009.

Gemiddelde
56,0%
Hoogste
60,4% 2016
Laagste
46,4% 2022
Laatste
46,4% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche vervaardiging van dranken (SBI 11) 19,2% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 18,3% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
20,9%
Hoogste
29,7% 2020
Laagste
17,7% 2012
Laatste
19,2% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van dranken (SBI 11) was in 2022 18,1% van de omzet, tegenover 15,3% in 2009.

Gemiddelde
16,1%
Hoogste
19,5% 2016
Laagste
10,7% 2020
Laatste
18,1% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche vervaardiging van dranken (SBI 11) 1,87 keer de inkoopwaarde, tegenover 2,30 keer in 2009.

Gemiddelde
2,28
Hoogste
2,53 2016
Laagste
1,87 2022
Laatste
1,87 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van dranken (SBI 11). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van dranken

Cijfers van vervaardiging van dranken (SBI 11). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van dranken (SBI 11) in 2022 gemiddeld € 14,40 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche vervaardiging van dranken (SBI 11) 53,6% van de omzet naar inkoop en 8,9% naar personeel, samen 62,5%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 53,60
  • Personeel € 8,90
  • Huisvesting € 0,80
  • Afschrijving € 3,70
  • Energie € 1,30
  • Verkoop € 4,70
  • Overig € 12,60
  • Resultaat € 14,40

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche vervaardiging van dranken in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 44,8 48,7 45,5 53,6
Brutomarge 55,2 51,3 54,5 46,4
Personeelskosten 14,2 15,3 15,4 8,9
Brutoloon 9,1 10,2 10,1 5,7
Pensioenpremies 1,2 1,4 1,6 0,9
Overige personeelskosten 2,6 2,3 2,3 1,6
Huisvesting 1,0 1,4 1,3 0,8
Afschrijvingen 5,2 6,2 6,1 3,7
Energie 1,2 1,3 1,4 1,3
Verkoopkosten 5,9 5,1 4,7 4,7
Overige kosten 19,9 17,6 17,9 12,7
Apparatuur en inventaris 1,8 1,8 1,8 1,0
Vervoermiddelen 0,4 0,5 0,4 0,2
Communicatie 0,2 0,1 0,1 0,1
Overige diensten 3,5 3,0 3,0 1,8
Overige bedrijfskosten 14,0 12,1 12,6 9,6
Bedrijfsresultaat 7,8 4,5 7,7 14,4 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van dranken (SBI 11). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van dranken

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+561,5% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche vervaardiging van dranken groeide van 195 in 2007 naar 1.290 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van dranken

In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche vervaardiging van dranken

Over de branche

De verdienmodellen verschillen per klasse. Grote brouwers en frisdrankbedrijven werken met hoge volumes, eigen merken, licentiemerken en huismerkproductie, en financieren horecaklanten met leningen en inventaris in ruil voor een afnameverplichting. Branderijen en likeurstokerijen mengen ingekochte neutrale alcohol met kruiden, fruit en distillaten, en verdienen aan merk en export. Wijn-, cider- en vermoutmakers zijn veelal kleine bedrijven met directe verkoop, horeca en speciaalzaken als afzet. Mouterijen staan aan het begin van de keten en leveren een halffabricaat aan brouwers en distilleerders. Het alleen bottelen van ingekochte dranken valt niet onder deze groep, maar onder de groothandel of de verpakkingsdienstverlening.

Een paar kostenposten keren overal terug: glas, blik, PET en karton, energie voor brouwen, distilleren en koelen, logistiek, marketing en personeel. Kengetallen om te volgen zijn de afzet in hectoliters, de bezettingsgraad van brouw- en afvullijnen, de verhouding tussen fust (vaten voor de horeca) en verpakt product, het aandeel premium en alcoholvrij, en de looptijd en zekerheden van horecaleningen. Ook statiegeld op flesjes en blikjes, de accijnsadministratie en de etiketteringsregels bepalen de dagelijkse bedrijfsvoering. Beoordeelt u een kredietaanvraag van een drankenproducent, toets dan vooral de afhankelijkheid van een paar grote afnemers en de kwaliteit van de uitstaande horecaleningen.

Producten en diensten

  • Pils
  • speciaalbier
  • alcoholvrij bier
  • fustbier
  • tankbier
  • frisdrank
  • water
  • sterke drank
  • likeuren
  • wijn
  • cider
  • vermout
  • mout
  • private label dranken
  • licentieproductie
  • horecafinanciering
  • tapinstallaties
  • alcoholvrije aperitieven
  • functionele dranken
  • kant-en-klare mixdranken

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 11.0, Vervaardiging van dranken. Onderdeel van vervaardiging van dranken (SBI 11). Onderliggende branches: vervaardiging van bier (SBI 11.05), vervaardiging van sterk alcoholische dranken door distilleren, rectificeren en mengen (SBI 11.01), vervaardiging van frisdranken; productie van mineraalwater en overig gebotteld water (SBI 11.07), vervaardiging van wijn uit druiven (SBI 11.02), vervaardiging van overige niet-gedistilleerde gegiste dranken (SBI 11.04), vervaardiging van cider en van overige vruchtenwijnen (SBI 11.03) en mouterijen (SBI 11.06).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche vervaardiging van dranken. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van dranken (SBI 11).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: vervaardiging van dranken
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van dranken (SBI 11.0), met de cijfers van vervaardiging van dranken (SBI 11). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-dranken-110

Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van dranken

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche vervaardiging van dranken?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van dranken geen aparte winstcijfers. Voor de branche vervaardiging van dranken (SBI 11) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 14,4% van de omzet in 2022; over 2009 tot en met 2022 gemiddeld 11,7% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche vervaardiging van dranken?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van dranken geen aparte kostencijfers. In de branche vervaardiging van dranken (SBI 11) waren de grootste kostenposten in 2022, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 53,6%, overige bedrijfskosten met 9,6% en personeelskosten met 8,9% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche vervaardiging van dranken?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche vervaardiging van dranken 1.290 bedrijven, 561,5% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche vervaardiging van dranken?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Voor leden

Zo staat de branche vervaardiging van dranken er nu voor

Bekijk de realisatie over 2023 en 2024 van vervaardiging van dranken (SBI 11), de huidige prognose en de ontwikkeling per kostenpost. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

  • Nieuwste cijfers en huidige prognose
  • Benchmark met de nieuwste cijfers
  • Geen automatische verlenging
Bekijk de lidmaatschappen Vanaf € 15 · betalen op factuur of online