SBI-code 36.00 · Onderdeel van winning en distributie van water (36.0)

Brancheinformatie en cijfers winning en distributie van water

Waterbedrijven winnen, zuiveren, transporteren en leveren drinkwater, en kleinere private partijen leveren water aan schepen via waterboten, per tankwagen of uit ontziltingsinstallaties. Het werk is technisch, kapitaalintensief en energie-intensief: waterleidingbedrijven staan tweede in de top-20 van meest energie-intensieve branches (bron: CBS via ABN AMRO, maart 2026). Kostenbeheersing bij hogere energieprijzen en stijgende investeringen is daarom nu de kern van de bedrijfsvoering.

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
9,2%
van de omzet, 2022, winning en distributie van water (SBI 36) · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
40
3e kwartaal 2026
Vacatures
2.300
2e kwartaal 2026, winning en distributie van water; afval- en afvalwaterbeheer en sanering (SBI E)
Ondernemersvertrouwen
-5,3
3e kwartaal 2026, Nederland

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van winning en distributie van water (SBI 36) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche winning en distributie van water

Cijfers van winning en distributie van water (SBI 36). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche winning en distributie van water (SBI 36) in 2022 gemiddeld € 9,20 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche winning en distributie van water (SBI 36) 13,6% van de omzet naar inkoop en 33,9% naar personeel, samen 47,5%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 13,60
  • Personeel € 33,90
  • Huisvesting € 2,70
  • Afschrijving € 21,70
  • Energie € 5,40
  • Verkoop € 0,20
  • Overig € 13,30
  • Resultaat € 9,20

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche winning en distributie van water in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 14,5 14,0 13,3 13,6
Brutomarge 85,5 86,0 86,7 86,4
Personeelskosten 29,5 30,3 32,5 33,9
Brutoloon 18,7 18,9 18,6 19,4
Pensioenpremies 2,7 2,7 2,8 2,9
Overige personeelskosten 5,8 6,4 8,7 9,0
Huisvesting 1,9 2,1 2,8 2,7
Afschrijvingen 21,7 21,1 21,2 21,7
Energie 3,4 3,6 3,7 5,4
Verkoopkosten 0,3 0,2 0,2 0,2
Overige kosten 15,2 15,8 14,3 13,3
Apparatuur en inventaris 4,5 4,0 3,1 3,3
Vervoermiddelen 0,7 0,5 0,5 0,3
Communicatie 0,5 0,5 0,5 0,4
Overige diensten 3,4 3,9 3,7 4,3
Overige bedrijfskosten 6,2 7,0 6,6 5,0
Bedrijfsresultaat 13,4 12,9 11,8 9,2 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van winning en distributie van water (SBI 36). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche winning en distributie van water er nu voor

Inzicht in de veranderingen van winning en distributie van water (SBI 36) met de huidige prognose en laatste realisatiecijfers. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2022. Leden zien ook de huidige prognose en de realisatie over 2023 en 2024.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche winning en distributie van water

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Cijfers van winning en distributie van water (SBI 36)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche winning en distributie van water (SBI 36) daalde tussen 2009 en 2022 van 15,9% naar 9,2% van de omzet.

Gemiddelde
15,8%
Hoogste
19,3% 2014
Laagste
9,2% 2022
Laatste
9,2% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche winning en distributie van water (SBI 36) was in 2022 86,4% van de omzet, tegenover 92,2% in 2009.

Gemiddelde
88,6%
Hoogste
92,3% 2011
Laagste
85,5% 2019
Laatste
86,4% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche winning en distributie van water (SBI 36) 39,2% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 24,8% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
31,0%
Hoogste
39,2% 2022
Laagste
24,8% 2009
Laatste
39,2% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche winning en distributie van water (SBI 36) was in 2022 30,9% van de omzet, tegenover 32,9% in 2009.

Gemiddelde
36,6%
Hoogste
41,1% 2014
Laagste
30,9% 2022
Laatste
30,9% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche winning en distributie van water (SBI 36) 7,34 keer de inkoopwaarde, tegenover 12,80 keer in 2009.

Gemiddelde
9,26
Hoogste
12,98 2011
Laagste
6,88 2019
Laatste
7,34 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van winning en distributie van water (SBI 36). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche winning en distributie van water

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+60,0% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche winning en distributie van water groeide van 25 in 2007 naar 40 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche winning en distributie van water

Het ondernemersvertrouwen in Nederland stond in het 3e kwartaal van 2026 op -5,3 (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche winning en distributie van water

Over de branche

Het verdienmodel van een drinkwaterbedrijf is eenvoudig van opzet: een vast bedrag per aansluiting plus een tarief per kubieke meter, met daarbovenop belastingen die worden afgedragen aan het Rijk. De tarieven moeten kostendekkend zijn en de vergoeding voor het geïnvesteerde vermogen is wettelijk begrensd; die vermogenskostenvoet (WACC) is eind 2025 voor de periode 2025-2027 enigszins verruimd (bron: Vewin, september 2026). Winst is dus geen doel op zich, financierbaarheid van de investeringen wel. Private bedrijven in deze klasse, zoals leveranciers van drinkwater aan schepen en aanbieders van tijdelijke watervoorziening per tankwagen, rekenen per kubieke meter of per opdracht.

De grootste kostenposten zijn kapitaallasten en afschrijvingen van leidingnet en productiebedrijven, energie voor pompen en zuivering, personeel en chemicaliën. Belangrijke kengetallen zijn het lekverlies in het net, het aantal leveringsonderbrekingen, het energieverbruik per kubieke meter en de vervangingssnelheid van leidingen. De Drinkwaterwet en het Drinkwaterbesluit stellen strenge eisen aan kwaliteit, temperatuur en leveringszekerheid, en hygiënecodes gelden ook voor waterboten en tankwagens. Wat een goed bedrijf van een zwak bedrijf onderscheidt: een vervangingsplan dat de veroudering van het net bijhoudt, energiebeheer met eigen opwek of slimme inkoop, en voor private aanbieders een vlekkeloze hygiëneadministratie. Wilt u hier starten, reken dan op certificering en controles door de toezichthouder voordat de eerste levering plaatsvindt.

Producten en diensten

  • Drinkwaterlevering aan huishoudens
  • drinkwaterlevering aan bedrijven
  • grondwateronttrekking
  • zuivering met zandfilters
  • ontharding
  • actieve-koolfiltratie
  • UV-desinfectie
  • membraanfiltratie
  • ontzilting van zeewater
  • levering aan schepen via waterboten
  • levering per tankwagen
  • noodwaterpunten
  • plaatsing van watermeters
  • meteruitlezing op afstand
  • lekdetectie
  • leidingonderhoud
  • drinkwateranalyses
  • legionellapreventie
  • industriewater op maat

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 36.00, Winning en distributie van water. Onderdeel van winning en distributie van water (SBI 36.0).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche winning en distributie van water. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche winning en distributie van water (SBI 36).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: winning en distributie van water
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: 4e kwartaal 2016 tot en met 3e kwartaal 2026, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche winning en distributie van water; afval- en afvalwaterbeheer en sanering (SBI E), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: winning en distributie van water; afval- en afvalwaterbeheer en sanering (SBI E)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers winning en distributie van water (SBI 36.00), met de cijfers van winning en distributie van water (SBI 36). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/winning-en-distributie-van-water-3600

Veelgestelde vragen over de branche winning en distributie van water

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche winning en distributie van water?
Het CBS publiceert voor de branche winning en distributie van water geen aparte winstcijfers. Voor de branche winning en distributie van water (SBI 36) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 9,2% van de omzet in 2022; over 2009 tot en met 2022 gemiddeld 15,8% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche winning en distributie van water?
Het CBS publiceert voor de branche winning en distributie van water geen aparte kostencijfers. In de branche winning en distributie van water (SBI 36) waren de grootste kostenposten in 2022, in procenten van de omzet, personeelskosten met 33,9%, afschrijvingen met 21,7% en kosten van de omzet met 13,6% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche winning en distributie van water?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche winning en distributie van water 40 bedrijven, 60,0% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche winning en distributie van water?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.