SBI-code 78.10 · Onderdeel van arbeidsbemiddeling (78.1)

Brancheinformatie en cijfers arbeidsbemiddeling

Een recruitmentbureau verdient meestal pas als de kandidaat tekent. Arbeidsbemiddeling is daardoor een vak van trefkans en snelheid: personeel werven en selecteren, directieleden zoeken, zzp'ers en modellen aan opdrachten helpen, tests afnemen en loopbaancoaching geven. De bemiddeling van zelfstandigen heeft het nu zwaar: bij detacheerders lag de omzet uit zzp- en interimopdrachten in het tweede kwartaal van 2026 23% lager dan een jaar eerder (bron: VvDN via ABN AMRO, september 2026).

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
7,5%
van de omzet, 2022, arbeidsbemiddeling (SBI 78.1) · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
11.695
3e kwartaal 2026
Vacatures
26.800
2e kwartaal 2026, verhuur van roerende goederen en overige zakelijke dienstverlening (SBI N)
Ondernemersvertrouwen
0,8
september 2026, verhuur van roerende goederen en overige zakelijke dienstverlening (SBI N) · Nederland (3e kwartaal 2026) -5,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van arbeidsbemiddeling (SBI 78.1) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche arbeidsbemiddeling

Cijfers van arbeidsbemiddeling (SBI 78.1). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche arbeidsbemiddeling (SBI 78.1) in 2022 gemiddeld € 7,50 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche arbeidsbemiddeling (SBI 78.1) 55,1% van de omzet naar inkoop en 29,2% naar personeel, samen 84,3%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 55,10
  • Personeel € 29,20
  • Huisvesting € 1,10
  • Afschrijving € 0,90
  • Energie € 0,10
  • Verkoop € 0,80
  • Overig € 5,30
  • Resultaat € 7,50

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche arbeidsbemiddeling in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 39,8 47,3 41,3 55,1
Brutomarge 60,2 52,7 58,7 44,9
Personeelskosten 35,1 29,7 36,5 29,2
Brutoloon 25,7 19,0 28,3 22,9
Pensioenpremies 1,0 0,8 0,9 0,7
Overige personeelskosten 4,4 6,7 2,0 1,2
Huisvesting 1,7 1,7 1,3 1,1
Afschrijvingen 1,0 1,2 1,2 0,9
Energie 0,1 0,1 0,1 0,1
Verkoopkosten 1,5 1,3 1,0 0,8
Overige kosten 8,6 7,0 6,5 5,2
Apparatuur en inventaris 0,3 0,3 0,3 0,2
Vervoermiddelen 1,5 1,2 1,1 0,8
Communicatie 0,5 0,4 0,3 0,2
Overige diensten 1,3 1,2 1,0 0,7
Overige bedrijfskosten 5,0 3,9 3,9 3,3
Bedrijfsresultaat 12,2 11,6 12,0 7,5 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van arbeidsbemiddeling (SBI 78.1). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche arbeidsbemiddeling er nu voor

Inzicht in de veranderingen van arbeidsbemiddeling (SBI 78.1) met de huidige prognose en laatste realisatiecijfers. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2022. Leden zien ook de huidige prognose en de realisatie over 2023 en 2024.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche arbeidsbemiddeling

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Cijfers van arbeidsbemiddeling (SBI 78.1)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche arbeidsbemiddeling (SBI 78.1) steeg tussen 2009 en 2022 van 6,9% naar 7,5% van de omzet.

Gemiddelde
12,2%
Hoogste
16,0% 2016
Laagste
6,9% 2009
Laatste
7,5% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche arbeidsbemiddeling (SBI 78.1) was in 2022 44,9% van de omzet, tegenover 64,9% in 2009.

Gemiddelde
62,6%
Hoogste
73,1% 2010
Laagste
44,9% 2022
Laatste
44,9% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche arbeidsbemiddeling (SBI 78.1) 65,1% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 61,6% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
57,1%
Hoogste
65,1% 2022
Laagste
51,8% 2011
Laatste
65,1% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche arbeidsbemiddeling (SBI 78.1) was in 2022 8,4% van de omzet, tegenover 8,7% in 2009.

Gemiddelde
13,4%
Hoogste
16,9% 2011
Laagste
8,4% 2022
Laatste
8,4% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche arbeidsbemiddeling (SBI 78.1) 1,81 keer de inkoopwaarde, tegenover 2,85 keer in 2009.

Gemiddelde
2,76
Hoogste
3,72 2010
Laagste
1,81 2022
Laatste
1,81 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van arbeidsbemiddeling (SBI 78.1). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche arbeidsbemiddeling

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+195,0% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche arbeidsbemiddeling groeide van 3.965 in 2007 naar 11.695 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche arbeidsbemiddeling

In september 2026 lag het ondernemersvertrouwen in de branche verhuur van roerende goederen en overige zakelijke dienstverlening (SBI N) 6,1 punt hoger dan in Nederland in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche arbeidsbemiddeling

Over de branche

Het verdienmodel kent een paar varianten. Bij no cure, no pay ontvangt het bureau een fee na een geslaagde plaatsing, doorgaans berekend over het bruto jaarsalaris en vaak met een garantie op kosteloze vervanging als de kandidaat in de proeftijd vertrekt. Bij executive search betaalt de opdrachtgever een vast honorarium in termijnen, ongeacht de uitkomst. Bij zzp- en interimbemiddeling verdient de bemiddelaar een opslag op het uurtarief zolang de opdracht loopt: terugkerende omzet, maar met het risico van schijnzelfstandigheid in de keten. Loopbaancoaching en tests worden per traject afgerekend. Een vergoeding vragen aan de werkzoekende zelf mag in beginsel niet, op enkele wettelijke uitzonderingen na.

De eigen consultants vormen de grootste kostenpost, gevolgd door licenties voor vacaturesites, LinkedIn Recruiter en een recruitmentsysteem (ATS, applicant tracking system). Stuur op omzet per consultant, het aandeel opdrachten dat tot een plaatsing leidt, de doorlooptijd tot plaatsing en het aandeel herhaalopdrachten. Omdat de omzet per maand sterk schommelt, is een kasbuffer geen luxe. Overweegt u een bureau over te nemen, kijk dan vooral hoe sterk de klantrelaties aan de vertrekkende eigenaar of een topconsultant hangen. Voor het bewaren en delen van kandidaatgegevens gelden de eisen van de AVG.

Producten en diensten

  • Werving en selectie
  • no-cure-no-pay-werving
  • executive search
  • headhunting
  • zzp-bemiddeling
  • interim-bemiddeling
  • recruitment process outsourcing
  • recruitment-as-a-service
  • vacatureabonnementen
  • castingbureaus
  • modellenbemiddeling
  • thuiswerkbemiddeling
  • psychologische tests
  • assessments
  • persoonlijkheidsonderzoek
  • referentiechecks
  • loopbaancoaching
  • loopbaanscans
  • arbeidsmarktadvies
  • sourcing van passieve kandidaten
  • internationale werving

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 78.10, Arbeidsbemiddeling. Onderdeel van arbeidsbemiddeling (SBI 78.1).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche arbeidsbemiddeling. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche arbeidsbemiddeling (SBI 78.1).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: arbeidsbemiddeling
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche verhuur van roerende goederen en overige zakelijke dienstverlening (SBI N). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: verhuur van roerende goederen en overige zakelijke dienstverlening (SBI N)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche verhuur van roerende goederen en overige zakelijke dienstverlening (SBI N), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: verhuur van roerende goederen en overige zakelijke dienstverlening (SBI N)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers arbeidsbemiddeling (SBI 78.10), met de cijfers van arbeidsbemiddeling (SBI 78.1). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/arbeidsbemiddeling-7810

Veelgestelde vragen over de branche arbeidsbemiddeling

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche arbeidsbemiddeling?
Het CBS publiceert voor de branche arbeidsbemiddeling geen aparte winstcijfers. Voor de branche arbeidsbemiddeling (SBI 78.1) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 7,5% van de omzet in 2022; over 2009 tot en met 2022 gemiddeld 12,2% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche arbeidsbemiddeling?
Het CBS publiceert voor de branche arbeidsbemiddeling geen aparte kostencijfers. In de branche arbeidsbemiddeling (SBI 78.1) waren de grootste kostenposten in 2022, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 55,1%, personeelskosten met 29,2% en overige bedrijfskosten met 3,3% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche arbeidsbemiddeling?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche arbeidsbemiddeling 11.695 bedrijven, 195,0% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche arbeidsbemiddeling?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.