SBI-code 96.01.2 · Onderdeel van reinigen van kleding en textiel (96.01)

Brancheinformatie en cijfers chemische wasserijen en ververijen

Een maatpak, een trouwjurk, een leren jas of een zijden blouse kan niet in de wasmachine. Daarvoor gaat de klant naar de stomerij, officieel een chemische wasserij, die textiel reinigt met oplosmiddelen in plaats van water en soms gebruikte kleding opnieuw verft. Nu kantoorkleding informeler wordt, staat de vraag naar stomen onder druk, en moeten stomerijen het hebben van vakmanschap bij kwetsbare stoffen en van extra diensten zoals reparatie en bezorging.

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
7,9%
van de omzet, 2022, reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01) · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
175
3e kwartaal 2026
Vacatures
5.400
2e kwartaal 2026, overige dienstverlening (SBI S)
Ondernemersvertrouwen
-5,3
3e kwartaal 2026, Nederland

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche chemische wasserijen en ververijen

Cijfers van reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01) in 2022 gemiddeld € 7,90 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01) 13,1% van de omzet naar inkoop en 41,4% naar personeel, samen 54,4%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 13,10
  • Personeel € 41,40
  • Huisvesting € 4,70
  • Afschrijving € 14,00
  • Energie € 6,00
  • Verkoop € 0,90
  • Overig € 12,00
  • Resultaat € 7,90

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche chemische wasserijen en ververijen in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 14,9 11,2 10,9 13,1
Brutomarge 85,1 88,8 89,1 86,9
Personeelskosten 43,1 44,0 43,0 41,4
Brutoloon 26,4 28,3 27,5 26,6
Pensioenpremies 2,1 2,1 2,2 2,0
Overige personeelskosten 9,7 8,1 8,2 8,4
Huisvesting 3,4 3,9 4,4 4,7
Afschrijvingen 14,1 15,7 15,6 14,0
Energie 3,3 4,0 4,1 6,0
Verkoopkosten 0,9 1,0 0,8 0,9
Overige kosten 11,4 12,5 12,0 12,0
Apparatuur en inventaris 2,1 2,3 2,6 2,4
Vervoermiddelen 3,8 3,6 4,4 2,9
Communicatie 0,3 0,5 0,4 0,4
Overige diensten 1,7 1,9 1,6 2,2
Overige bedrijfskosten 3,5 4,3 3,0 4,1
Bedrijfsresultaat 8,9 7,8 9,1 7,9 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche chemische wasserijen en ververijen er nu voor

Inzicht in de veranderingen van reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01) met de huidige prognose en laatste realisatiecijfers. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2022. Leden zien ook de huidige prognose en de realisatie over 2023 en 2024.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche chemische wasserijen en ververijen

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Cijfers van reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01) daalde tussen 2009 en 2022 van 15,4% naar 7,9% van de omzet, met een dieptepunt van 7,8% in 2020.

Gemiddelde
9,7%
Hoogste
15,4% 2009
Laagste
7,8% 2020
Laatste
7,9% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01) was in 2022 86,9% van de omzet, tegenover 87,7% in 2009.

Gemiddelde
87,6%
Hoogste
89,7% 2015
Laagste
85,1% 2019
Laatste
86,9% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01) 47,6% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 43,6% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
47,4%
Hoogste
50,6% 2019
Laagste
43,6% 2009
Laatste
47,6% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01) was in 2022 21,9% van de omzet, tegenover 28,4% in 2009.

Gemiddelde
23,9%
Hoogste
28,4% 2009
Laagste
21,9% 2022
Laatste
21,9% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01) 7,66 keer de inkoopwaarde, tegenover 8,12 keer in 2009.

Gemiddelde
8,12
Hoogste
9,68 2015
Laagste
6,70 2019
Laatste
7,66 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche chemische wasserijen en ververijen

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

-57,3% minder bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche chemische wasserijen en ververijen daalde van 410 in 2007 naar 175 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche chemische wasserijen en ververijen

Het ondernemersvertrouwen in Nederland stond in het 3e kwartaal van 2026 op -5,3 (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche chemische wasserijen en ververijen

Over de branche

Stomerijen werken vooral voor particulieren, met daarnaast kleine zakelijke klanten zoals hotels die gastenkleding laten reinigen, theaters met kostuums en bedrijven met representatieve kleding. Het verdienmodel is een prijs per stuk, met toeslagen voor bewerkelijke stoffen, leer, bont of trouwjurken. Veel zaken zijn familiebedrijven met een winkel in een winkelstraat of buurtcentrum; daarnaast zijn er innamepunten die het werk doorsturen naar een centrale reinigingsplaats. Het verven van gebruikte kleding is een kleine niche geworden. Het verven van nieuwe stoffen hoort bij de textielindustrie, natwassen en strijken bij de wasserijen.

Kosten zitten in personeel, huur op een zichtbare locatie, energie, oplosmiddelen en de afschrijving op reinigingsmachines. Het klassieke oplosmiddel perchloorethyleen (PER) is aan strenge milieu- en arboregels gebonden, waardoor bedrijven overstappen op koolwaterstof of natreinigen met speciale apparatuur. Dat vraagt investeringen en vakkennis. Zet in uw ondernemingsplan de gemiddelde besteding per klant, de stuks per dag, de aansprakelijkheid bij schade en de opbrengst van nevendiensten op een rij. Kledingreparatie valt onder het verlaagde btw-tarief, chemisch reinigen niet (bron: Belastingdienst, maart 2026). Een stomerij met een vaste klantenkring, een goede naam bij lastige stoffen en een slimme combinatie met reparatie en bezorging houdt het langst stand.

Producten en diensten

  • Chemisch reinigen van kleding
  • stomen en persen van kostuums
  • reinigen van trouw- en avondjurken
  • leer- en suèdereiniging
  • bontreiniging
  • reinigen van gordijnen en vitrage
  • reinigen van dekbedden en kussens
  • reinigen van meubelhoezen
  • natreinigen van kwetsbare stoffen
  • vlekverwijdering
  • waterafstotende nabehandeling
  • impregneren van outdoorkleding
  • verven van gebruikte kleding en leer
  • kleurherstel
  • kostuumreiniging voor theaters
  • overhemdservice
  • inname- en afhaalpunt
  • haal- en brengservice
  • kledingreparatie

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 96.01.2, Chemische wasserijen en ververijen. Onderdeel van reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche chemische wasserijen en ververijen. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: chemische wasserijen en ververijen
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: 4e kwartaal 2016 tot en met 3e kwartaal 2026, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche overige dienstverlening (SBI S), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: overige dienstverlening (SBI S)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers chemische wasserijen en ververijen (SBI 96.01.2), met de cijfers van reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/chemische-wasserijen-en-ververijen-96012

Veelgestelde vragen over de branche chemische wasserijen en ververijen

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche chemische wasserijen en ververijen?
Het CBS publiceert voor de branche chemische wasserijen en ververijen geen aparte winstcijfers. Voor de branche reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 7,9% van de omzet in 2022; over 2009 tot en met 2022 gemiddeld 9,7% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche chemische wasserijen en ververijen?
Het CBS publiceert voor de branche chemische wasserijen en ververijen geen aparte kostencijfers. In de branche reinigen van kleding en textiel (SBI 96.01) waren de grootste kostenposten in 2022, in procenten van de omzet, personeelskosten met 41,4%, afschrijvingen met 14,0% en kosten van de omzet met 13,1% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche chemische wasserijen en ververijen?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche chemische wasserijen en ververijen 175 bedrijven, 57,3% minder dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche chemische wasserijen en ververijen?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.