SBI-code 09.9 · Onderdeel van dienstverlening voor de winning van delfstoffen (09)

Brancheinformatie en cijfers dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas)

Voordat een winbedrijf zand, klei, zout of kalksteen kan winnen, moet het weten wat er in de bodem zit. Deze groep levert die kennis: proefboringen, bodemmonsters en geologisch onderzoek voor de winning van delfstoffen anders dan olie en gas. Het is een kleine, projectmatige markt, maar de vraag naar nieuwe winlocaties neemt toe nu vergunningen voor grind en zand opraken en Europa kritieke grondstoffen dichter bij huis wil winnen.

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
14,1%
van de omzet, 2022, dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09) · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
30
3e kwartaal 2026
Vacatures
200
2e kwartaal 2026, winning van delfstoffen (SBI B)
Ondernemersvertrouwen
-3,0
3e kwartaal 2026, winning van delfstoffen (SBI B) · Nederland -5,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas)

Cijfers van dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09) in 2022 gemiddeld € 14,10 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09) 41,0% van de omzet naar inkoop en 20,7% naar personeel, samen 61,7%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 41,00
  • Personeel € 20,70
  • Huisvesting € 1,30
  • Afschrijving € 8,10
  • Energie € 0,60
  • Verkoop € 0,80
  • Overig € 13,40
  • Resultaat € 14,10

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas) in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 27,4 28,1 44,6 41,0
Brutomarge 72,6 71,9 55,4 59,0
Personeelskosten 16,2 17,2 23,8 20,7
Brutoloon 11,1 11,4 16,4 13,8
Pensioenpremies 0,8 0,7 1,2 1,0
Overige personeelskosten 2,3 2,6 3,0 3,4
Huisvesting 1,0 0,8 1,3 1,3
Afschrijvingen 7,6 9,0 10,8 8,1
Energie 0,1 0,1 0,3 0,6
Verkoopkosten 0,9 0,6 0,4 0,8
Overige kosten 12,0 14,9 18,1 13,3
Apparatuur en inventaris 2,1 1,8 2,4 1,6
Vervoermiddelen 2,9 6,1 8,7 4,9
Communicatie 0,1 0,2 0,1 0,5
Overige diensten 1,5 2,0 1,5 1,3
Overige bedrijfskosten 5,5 4,9 5,3 5,0
Bedrijfsresultaat 35,0 29,3 0,6 14,1 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas) er nu voor

Inzicht in de veranderingen van dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09) met de huidige prognose en laatste realisatiecijfers. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2022. Leden zien ook de huidige prognose en de realisatie over 2023 en 2024.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas)

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Cijfers van dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09) daalde tussen 2009 en 2022 van 19,0% naar 14,1% van de omzet, met een dieptepunt van 0,6% in 2021.

Gemiddelde
18,6%
Hoogste
35,0% 2019
Laagste
0,6% 2021
Laatste
14,1% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09) was in 2022 59,0% van de omzet, tegenover 68,9% in 2009.

Gemiddelde
66,2%
Hoogste
77,1% 2012
Laagste
54,2% 2016
Laatste
59,0% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09) 35,1% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 27,5% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
27,7%
Hoogste
43,1% 2021
Laagste
21,0% 2018
Laatste
35,1% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09) was in 2022 22,2% van de omzet, tegenover 25,2% in 2009.

Gemiddelde
27,2%
Hoogste
44,5% 2018
Laagste
11,4% 2021
Laatste
22,2% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09) 2,44 keer de inkoopwaarde, tegenover 3,21 keer in 2009.

Gemiddelde
3,10
Hoogste
4,37 2012
Laagste
2,19 2016
Laatste
2,44 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas)

Aantal bedrijven

2011 tot en met 3e kwartaal 2026

+500,0% meer bedrijven dan in 2011

Het aantal bedrijven in de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas) groeide van 5 in 2011 naar 30 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas)

In het 3e kwartaal van 2026 lag het ondernemersvertrouwen in de branche winning van delfstoffen (SBI B) 2,3 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas)

Over de branche

De markt bestaat uit gespecialiseerde boorbedrijven, geologische adviesbureaus en laboratoria, vaak met werk in binnen- en buitenland. Opdrachtgevers zijn zand-, grind- en kleiwinners, zoutproducenten, kalksteenwinners, internationale mijnbouwbedrijven en overheden die de voorraden in kaart brengen, zoals de Geologische Dienst Nederland van TNO. Let op de afbakening: grondboringen voor bouwprojecten horen bij de bouw en geotechnisch advies bij de ingenieursbureaus; deze groep richt zich specifiek op de winning van delfstoffen.

Omdat winprojecten in Nederland klein en schaars zijn, is de binnenlandse vraag beperkt en onregelmatig. Veel bedrijven combineren delfstoffenonderzoek daarom met grondwater-, milieu- of bouwkundig booronderzoek, of werken voor buitenlandse mijnbouwprojecten. De concurrentie draait om kennis van de ondergrond, beschikbaarheid van geschikt boormaterieel en betrouwbare rapportage die vergunningverleners en financiers accepteren. Toetreding is relatief eenvoudig voor kleinschalig werk, maar diepe kernboringen vragen zware investeringen en ervaren boormeesters. Voor u als adviseur bepaalt de spreiding over markten en opdrachtgevers grotendeels het risicoprofiel van een bedrijf in deze groep.

Producten en diensten

  • Proefboringen naar zand
  • proefboringen naar grind
  • proefboringen naar klei
  • onderzoek naar zoutstructuren
  • exploratie naar kalksteen
  • bodemmonsters
  • kernboringen
  • geologische kartering
  • geofysisch onderzoek
  • voorraadberekeningen
  • kwaliteitsanalyse van delfstoffen
  • exploratie naar kritieke grondstoffen
  • haalbaarheidsstudies
  • rapportage voor vergunningaanvragen

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 09.9, Dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas). Onderdeel van dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09). Onderliggende branches: dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas) (SBI 09.90).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas). Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas)
  • Periode: 2011 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche winning van delfstoffen (SBI B). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: winning van delfstoffen (SBI B)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 4e kwartaal 2016 tot en met 3e kwartaal 2026, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche winning van delfstoffen (SBI B), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: winning van delfstoffen (SBI B)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas) (SBI 09.9), met de cijfers van dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/dienstverlening-voor-de-winning-van-delfstoffen-geen-olie-en-gas-099

Veelgestelde vragen over de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas)

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas)?
Het CBS publiceert voor de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas) geen aparte winstcijfers. Voor de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 14,1% van de omzet in 2022; over 2009 tot en met 2022 gemiddeld 18,6% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas)?
Het CBS publiceert voor de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas) geen aparte kostencijfers. In de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (SBI 09) waren de grootste kostenposten in 2022, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 41,0%, personeelskosten met 20,7% en afschrijvingen met 8,1% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas)?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas) 30 bedrijven, 500,0% meer dan in 2011 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche dienstverlening voor de winning van delfstoffen (geen olie en gas)?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.