Kostenstructuur en winst in de branche groothandel in non-ferrometalen en -halffabrikaten
Cijfers van groothandel in metalen en metaalertsen (SBI 46.72). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche groothandel in metalen en metaalertsen (SBI 46.72) in 2022 gemiddeld € 5,60 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche groothandel in metalen en metaalertsen (SBI 46.72) 82,5% van de omzet naar inkoop en 6,5% naar personeel, samen 88,9%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 82,5 | 80,8 | 78,7 | 82,5 | 0,0 | |
| Brutomarge | 17,5 | 19,2 | 21,3 | 17,5 | 0,0 | |
| Personeelskosten | 7,3 | 8,4 | 6,6 | 6,5 | -0,8 | |
| Brutoloon | 5,1 | 6,0 | 4,7 | 4,6 | -0,5 | |
| Sociale lasten | 0,8 | 0,9 | 0,7 | 0,7 | -0,1 | |
| Pensioenpremies | 0,4 | 0,5 | 0,4 | 0,4 | 0,0 | |
| Overige personeelskosten | 0,9 | 0,9 | 0,8 | 0,8 | -0,1 | |
| Huisvesting | 0,9 | 0,9 | 0,8 | 0,7 | -0,2 | |
| Afschrijvingen | 1,0 | 1,1 | 0,8 | 0,8 | -0,2 | |
| Energie | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,0 | |
| Verkoopkosten | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,3 | -0,1 | |
| Overige kosten | 3,8 | 4,6 | 3,9 | 3,5 | -0,3 | |
| Apparatuur en inventaris | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,0 | |
| Vervoermiddelen | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,0 | |
| Communicatie | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | |
| Overige diensten | 1,8 | 2,3 | 1,6 | 1,3 | -0,5 | |
| Overige bedrijfskosten | 1,1 | 1,5 | 1,5 | 1,3 | +0,2 | |
| Bedrijfsresultaat | 4,0 | 3,7 | 8,8 | 5,6 | +1,6 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van groothandel in metalen en metaalertsen (SBI 46.72). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Rendement en kengetallen in de branche groothandel in non-ferrometalen en -halffabrikaten
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Cijfers van groothandel in metalen en metaalertsen (SBI 46.72)
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche groothandel in metalen en metaalertsen (SBI 46.72) steeg tussen 2009 en 2022 van 0,3% naar 5,6% van de omzet.
- Gemiddelde
- 3,7%
- Hoogste
- 8,8% 2021
- Laagste
- 0,3% 2009
- Laatste
- 5,6% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche groothandel in metalen en metaalertsen (SBI 46.72) was in 2022 17,5% van de omzet, tegenover 16,1% in 2009.
- Gemiddelde
- 16,6%
- Hoogste
- 21,3% 2021
- Laagste
- 13,2% 2012
- Laatste
- 17,5% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche groothandel in metalen en metaalertsen (SBI 46.72) 36,9% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 50,6% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 40,8%
- Hoogste
- 50,6% 2009
- Laagste
- 30,8% 2021
- Laatste
- 36,9% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche groothandel in metalen en metaalertsen (SBI 46.72) was in 2022 6,4% van de omzet, tegenover 1,7% in 2009.
- Gemiddelde
- 4,7%
- Hoogste
- 9,5% 2021
- Laagste
- 1,7% 2009
- Laatste
- 6,4% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche groothandel in metalen en metaalertsen (SBI 46.72) 1,21 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,19 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 1,20
- Hoogste
- 1,27 2021
- Laagste
- 1,15 2012
- Laatste
- 1,21 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van groothandel in metalen en metaalertsen (SBI 46.72). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Aantal bedrijven in de branche groothandel in non-ferrometalen en -halffabrikaten
Aantal bedrijven
+41,2% meer bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche groothandel in non-ferrometalen en -halffabrikaten
In het 3e kwartaal van 2026 lag het ondernemersvertrouwen in de branche groothandel en handelsbemiddeling (niet in auto's en motorfietsen) (SBI 46) 3,7 punt lager dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen groothandel en handelsbemiddeling (niet in auto's en motorfietsen) (SBI 46), per kwartaal
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche groothandel in non-ferrometalen en -halffabrikaten
De oorlog rond Iran maakte aluminium duurder. Het Midden-Oosten is een grote aluminiumproducent, en de sluiting van de Straat van Hormuz zette afnemers aan tot hamsteren; ABN AMRO ziet dat deels als tijdelijk en waarschuwt voor overvoorraden en hoger werkkapitaal. Daarbij komt de Amerikaanse importheffing van 50% op staal en aluminium, die handelsstromen verlegt (bron: ING Research, juni 2026). Voor de groothandel als geheel rekent ING op 1,5% volumegroei in 2026 en 2,0% in 2027 (bron: ING Research, augustus 2026).
Structureel groeit de vraag naar koper en aluminium door elektrificatie: netuitbreiding, laadinfrastructuur, warmtepompen en lichtere voertuigen. Ook de chipmachineketen vraagt hoogwaardig aluminium en koper met strenge specificaties, een kans die ING expliciet noemt voor handels in halffabricaten. Afnemers vragen steeds vaker aluminium met een hoog gerecycled aandeel en een lage uitstoot bij productie, wat herkomstdata tot een verkoopargument maakt. In de edelmetaalhandel trekt economische en geopolitieke onzekerheid beleggers naar goud, terwijl de Europese antiwitwasverordening vanaf 2027 contante betalingen verder beperkt en de kosten van naleving verhoogt. Voor u als handelaar loont het om te investeren in prijsafdekking, certificering van herkomst en kennis van nieuwe toepassingen, en om grote voorraadposities te vermijden zolang de prijzen zo sterk schommelen.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Aan de slag met de branche groothandel in non-ferrometalen en -halffabrikaten
- Vergelijk uw bedrijf met de branche groothandel in non-ferrometalen en -halffabrikaten Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. Gratis tot en met 2022
- Sectorrapport groothandel in metalen en metaalertsen Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van groothandel in ferrometalen en -halffabrikaten, groothandel in metaalertsen of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Achtergrond bij de branche groothandel in non-ferrometalen en -halffabrikaten
Over de branche
Twee werelden vallen onder deze subklasse. De industriële non-ferrohandel houdt voorraad aan van aluminium plaat en profielen, koperen staf, buis en band, zinken en loden plaat en andere halffabricaten, en zaagt, knipt of freest die op maat voor machinebouwers, gevel- en kozijnbouwers, de elektrotechnische industrie, scheepsbouw en dakdekkers. Daarnaast is er de edelmetaalhandel: groothandels in beleggingsgoud en -zilver, leveranciers van edelmetaal aan juweliers, tandtechniek en industrie, en inkopers van oud goud van particulieren. Leidingbuizen voor sanitair en industrie en oud metaal horen er niet bij. De industriële tak kent enkele grote distributeurs naast gespecialiseerde familiebedrijven; in de edelmetaalhandel zijn veel kleine handelaren actief.
Non-ferroprijzen bewegen sneller dan staalprijzen, waardoor de inkoopwaarde per dag verschuift. Veel handels rekenen daarom met de beursprijs plus een vaste toeslag voor bewerking en levering, en dekken posities af op de termijnmarkt. Kengetallen om te volgen zijn de voorraadrotatie, de toeslag per kilo boven de beursprijs, debiteurendagen en het werkkapitaal per productgroep. In de edelmetaalhandel tellen ook beveiliging, verzekering en naleving van de Wwft (de antiwitwaswet) en de opkopersregels zwaar: wie goud van particulieren inkoopt, moet de verkoper identificeren en de aankoop registreren, en ongebruikelijke transacties moeten worden gemeld. Zoekt u financiering, dan kijken banken extra kritisch naar deze naleving en naar de herkomst van het metaal, onder meer via de Europese regels voor conflictmineralen.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 46.72.3, Groothandel in non-ferrometalen en -halffabrikaten. Onderdeel van groothandel in metalen en metaalertsen (SBI 46.72).
- Financiële cijfers
-
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche groothandel in non-ferrometalen en -halffabrikaten. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche groothandel in metalen en metaalertsen (SBI 46.72).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: groothandel in non-ferrometalen en -halffabrikaten
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche groothandel en handelsbemiddeling (niet in auto's en motorfietsen) (SBI 46). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: groothandel en handelsbemiddeling (niet in auto's en motorfietsen) (SBI 46)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: 4e kwartaal 2016 tot en met 3e kwartaal 2026, per kwartaal
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers groothandel in non-ferrometalen en -halffabrikaten (SBI 46.72.3), met de cijfers van groothandel in metalen en metaalertsen (SBI 46.72). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/groothandel-in-non-ferrometalen-en-halffabrikaten-46723
Veelgestelde vragen over de branche groothandel in non-ferrometalen en -halffabrikaten
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.