Kostenstructuur en winst in de branche laad-, los- en overslagactiviteiten voor zeevaart
Cijfers van laad-, los- en overslagactiviteiten (SBI 52.24). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche laad-, los- en overslagactiviteiten (SBI 52.24) in 2022 gemiddeld € 12,10 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche laad-, los- en overslagactiviteiten (SBI 52.24) 34,2% van de omzet naar inkoop en 24,1% naar personeel, samen 58,2%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 28,1 | 29,9 | 34,0 | 34,2 | +6,1 | |
| Brutomarge | 71,9 | 70,1 | 66,0 | 65,8 | -6,1 | |
| Personeelskosten | 29,9 | 29,7 | 26,5 | 24,1 | -5,8 | |
| Brutoloon | 20,4 | 19,7 | 18,7 | 15,9 | -4,5 | |
| Sociale lasten | 3,2 | 3,2 | 2,7 | 2,4 | -0,8 | |
| Pensioenpremies | 1,8 | 1,6 | 1,7 | 1,5 | -0,3 | |
| Overige personeelskosten | 4,5 | 5,1 | 3,5 | 4,3 | -0,2 | |
| Huisvesting | 7,7 | 7,4 | 7,2 | 7,0 | -0,7 | |
| Afschrijvingen | 9,7 | 9,3 | 7,9 | 6,8 | -2,9 | |
| Energie | 1,2 | 1,2 | 1,3 | 2,2 | +1,0 | |
| Verkoopkosten | 0,4 | 0,2 | 0,3 | 0,3 | -0,1 | |
| Overige kosten | 14,6 | 13,3 | 12,1 | 13,4 | -1,2 | |
| Apparatuur en inventaris | 6,0 | 5,1 | 4,5 | 4,8 | -1,2 | |
| Vervoermiddelen | 3,4 | 3,5 | 3,1 | 3,8 | +0,4 | |
| Communicatie | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,0 | |
| Overige diensten | 2,2 | 1,3 | 1,4 | 1,3 | -0,9 | |
| Overige bedrijfskosten | 2,9 | 3,3 | 2,9 | 3,4 | +0,5 | |
| Bedrijfsresultaat | 8,4 | 8,9 | 10,7 | 12,1 | +3,7 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van laad-, los- en overslagactiviteiten (SBI 52.24). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Rendement en kengetallen in de branche laad-, los- en overslagactiviteiten voor zeevaart
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Cijfers van laad-, los- en overslagactiviteiten (SBI 52.24)
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche laad-, los- en overslagactiviteiten (SBI 52.24) daalde tussen 2009 en 2022 van 13,5% naar 12,1% van de omzet, met een dieptepunt van 7,2% in 2013.
- Gemiddelde
- 10,0%
- Hoogste
- 13,5% 2009
- Laagste
- 7,2% 2013
- Laatste
- 12,1% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche laad-, los- en overslagactiviteiten (SBI 52.24) was in 2022 65,8% van de omzet, tegenover 74,0% in 2009.
- Gemiddelde
- 73,0%
- Hoogste
- 78,5% 2010
- Laagste
- 65,8% 2022
- Laatste
- 65,8% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche laad-, los- en overslagactiviteiten (SBI 52.24) 36,6% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 40,9% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 40,9%
- Hoogste
- 42,8% 2018
- Laagste
- 36,6% 2022
- Laatste
- 36,6% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche laad-, los- en overslagactiviteiten (SBI 52.24) was in 2022 18,8% van de omzet, tegenover 20,1% in 2009.
- Gemiddelde
- 17,6%
- Hoogste
- 21,2% 2010
- Laagste
- 15,1% 2013
- Laatste
- 18,8% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche laad-, los- en overslagactiviteiten (SBI 52.24) 2,93 keer de inkoopwaarde, tegenover 3,85 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 3,77
- Hoogste
- 4,65 2010
- Laagste
- 2,93 2022
- Laatste
- 2,93 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van laad-, los- en overslagactiviteiten (SBI 52.24). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Aantal bedrijven in de branche laad-, los- en overslagactiviteiten voor zeevaart
Aantal bedrijven
+376,0% meer bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche laad-, los- en overslagactiviteiten voor zeevaart
In september 2026 lag het ondernemersvertrouwen in de branche vervoer en opslag (SBI H) 2,2 punt hoger dan in Nederland in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen vervoer en opslag (SBI H)
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche laad-, los- en overslagactiviteiten voor zeevaart
Geopolitiek bepaalt het ritme aan de kade. Door de oorlog rond Iran varen rederijen om Afrika en betalen ze oorlogsrisicopremies, waardoor schepen in golven aankomen en de havens in de zomer van 2026 met recordcongestie kampten. Voor terminals betekent dat drukte en opslaggeld, maar ook overuren en vastgelopen planningen. ING Research verwacht voor vervoer over water nog 3,0% groei in 2026 en 0,5% in 2027 (bron: ING Research, september 2026), waarbij containers het beter doen dan droge bulk als kolen en erts.
Ook de kosten van de rederijen veranderen. Sinds 2026 valt de zeevaart volledig onder het Europese emissiehandelssysteem (ETS), wat brandstof USD 225 tot 250 per ton duurder maakt bij een CO2-prijs van € 70 per ton (bron: ING Research, april 2026); rederijen kunnen daardoor overslag verleggen naar havens net buiten de EU. Defensie claimt kadecapaciteit voor militaire transporten, en offshore wind brengt nieuwe projectlading. Terminals elektrificeren kranen en voertuigen en investeren in walstroom, wat vaak stuit op netcongestie. Wilt u als stuwadoor of sjorbedrijf meegroeien, investeer dan in opleiding, automatisering en werk voor nieuwe ladingstromen, en spreid uw omzet over meerdere terminals.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Aan de slag met de branche laad-, los- en overslagactiviteiten voor zeevaart
- Vergelijk uw bedrijf met de branche laad-, los- en overslagactiviteiten voor zeevaart Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. Gratis tot en met 2022
- Sectorrapport laad-, los- en overslagactiviteiten Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van laad-, los- en overslagactiviteiten niet voor zeevaart of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Achtergrond bij de branche laad-, los- en overslagactiviteiten voor zeevaart
Over de branche
Aan de top van de markt staan de diepzee-containerterminals op de Maasvlakte, in handen van internationale terminaloperators en rederijen, met vergaand geautomatiseerde kranen en voertuigen. Daarnaast zijn er gespecialiseerde terminals voor kolen en erts, agribulk, fruit, staal, auto's en projectlading, vaak familiebedrijven met een sterke positie in een niche. Sjorbedrijven en stuwadoorsbedrijven leveren personeel en vakmanschap aan boord. Terminals betalen het havenbedrijf voor grond en kade en verdienen per container, ton of kraanbeweging, met opslaggeld als lading te lang blijft staan.
Kapitaal en personeel bepalen de bedrijfsvoering: kranen, kades en automatisering vragen grote investeringen, en havenarbeiders werken in ploegen rond de klok. Kengetallen zijn kraanbewegingen per uur, de liggetijd van een schip aan de kade, de bezetting van het terrein en de verblijftijd van containers. De relatie met rederijen en hun allianties is bepalend: verschuift een alliantie naar een andere terminal of haven, dan verdwijnt in één keer veel volume. Beveiliging volgens de internationale ISPS-code en samenwerking met de douane bij scans zijn verplicht. Let bij een overname vooral op de looptijd van de concessie, de afhankelijkheid van enkele grote klanten en de ruimte om uit te breiden.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 52.24.1, Laad-, los- en overslagactiviteiten voor zeevaart. Onderdeel van laad-, los- en overslagactiviteiten (SBI 52.24).
- Financiële cijfers
-
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche laad-, los- en overslagactiviteiten voor zeevaart. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche laad-, los- en overslagactiviteiten (SBI 52.24).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: laad-, los- en overslagactiviteiten voor zeevaart
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche vervoer en opslag (SBI H). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: vervoer en opslag (SBI H)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche vervoer en opslag (SBI H), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: vervoer en opslag (SBI H)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers laad-, los- en overslagactiviteiten voor zeevaart (SBI 52.24.1), met de cijfers van laad-, los- en overslagactiviteiten (SBI 52.24). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/laad-los-en-overslagactiviteiten-voor-zeevaart
Rapporten
- Transport en logistiek: disrupties, fors hogere kosten, maar ook groei (opent een externe website)
- Scheepvaart ziet de stroom veranderen (opent een externe website)
- Oorlog Midden-Oosten veroorzaakt snelle stijging transportkosten (opent een externe website)
- Logistiek in turbulente tijden vraagt wendbare ondernemers (opent een externe website)
Veelgestelde vragen over de branche laad-, los- en overslagactiviteiten voor zeevaart
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.