SBI-code 95.1 · Onderdeel van reparatie van computers en consumentenartikelen (95)

Brancheinformatie en cijfers reparatie van computers en communicatieapparatuur

Van de telefoonreparateur in de winkelstraat tot het servicebedrijf dat printers, servers en netwerkapparatuur bij bedrijven onderhoudt: deze groep houdt digitale apparatuur draaiend. Het Europese recht op reparatie geeft de groep wind in de rug, maar nog niet voor alles. Smartphones, tablets, servers en dataopslag vallen onder de nieuwe reparatieregels, laptops en printers nog niet (bron: Dutch IT Channel, augustus 2026).

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
20,4%
van de omzet, 2022, reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95) · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
1.830
3e kwartaal 2026
Vacatures
5.400
2e kwartaal 2026, overige dienstverlening (SBI S)
Ondernemersvertrouwen
-5,3
3e kwartaal 2026, Nederland

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur

Cijfers van reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95) in 2022 gemiddeld € 20,40 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95) 44,6% van de omzet naar inkoop en 16,8% naar personeel, samen 61,3%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 44,60
  • Personeel € 16,80
  • Huisvesting € 5,00
  • Afschrijving € 2,10
  • Energie € 1,20
  • Verkoop € 1,30
  • Overig € 8,60
  • Resultaat € 20,40

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 44,6 46,6 45,4 44,6
Brutomarge 55,4 53,4 54,6 55,4
Personeelskosten 18,0 17,6 17,5 16,8
Brutoloon 12,4 12,2 12,1 11,7
Pensioenpremies 0,7 0,7 0,7 0,7
Overige personeelskosten 2,8 2,6 2,7 2,5
Huisvesting 4,5 4,8 5,6 5,0
Afschrijvingen 3,0 3,9 3,0 2,1
Energie 1,0 1,1 1,3 1,2
Verkoopkosten 1,8 1,2 1,2 1,3
Overige kosten 9,3 9,7 9,2 8,8
Apparatuur en inventaris 0,6 0,9 0,8 0,6
Vervoermiddelen 2,0 2,1 2,1 2,0
Communicatie 0,8 0,9 0,9 0,6
Overige diensten 1,4 1,5 1,5 1,3
Overige bedrijfskosten 4,6 4,4 3,9 4,3
Bedrijfsresultaat 18,0 15,1 16,8 20,4 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur er nu voor

Inzicht in de veranderingen van reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95) met de huidige prognose en laatste realisatiecijfers. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2022. Leden zien ook de huidige prognose en de realisatie over 2023 en 2024.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Cijfers van reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95) daalde tussen 2009 en 2022 van 20,7% naar 20,4% van de omzet, met een dieptepunt van 12,3% in 2010.

Gemiddelde
17,4%
Hoogste
20,7% 2009
Laagste
12,3% 2010
Laatste
20,4% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95) was in 2022 55,4% van de omzet, tegenover 64,4% in 2009.

Gemiddelde
56,9%
Hoogste
64,4% 2009
Laagste
53,1% 2010
Laatste
55,4% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95) 30,3% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 35,5% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
34,3%
Hoogste
38,0% 2010
Laagste
30,3% 2022
Laatste
30,3% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95) was in 2022 22,5% van de omzet, tegenover 23,5% in 2009.

Gemiddelde
20,0%
Hoogste
23,5% 2009
Laagste
14,7% 2010
Laatste
22,5% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95) 2,24 keer de inkoopwaarde, tegenover 2,81 keer in 2009.

Gemiddelde
2,33
Hoogste
2,81 2009
Laagste
2,13 2010
Laatste
2,24 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+41,3% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur groeide van 1.295 in 2007 naar 1.830 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur

Het ondernemersvertrouwen in Nederland stond in het 3e kwartaal van 2026 op -5,3 (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur

Over de branche

De markt bestaat uit drie lagen. Onderaan staan zelfstandige reparatiewinkels en kleine ketens die telefoons, tablets en laptops van consumenten repareren, vaak terwijl de klant wacht. Daarboven werken servicebedrijven die als erkende partner van fabrikanten garantiereparaties uitvoeren voor merken, telecomproviders, verzekeraars en webwinkels. De derde laag levert zakelijke dienstverlening: onderhoud van werkplekken, printers, servers, opslagsystemen en netwerkapparatuur, vaak onder een onderhoudscontract met een vaste responstijd. Daarnaast groeit een refurbishmentmarkt, waarin gebruikte telefoons en laptops worden opgekocht, hersteld en met garantie doorverkocht.

De inkoop en beschikbaarheid van onderdelen bepalen de bedrijfsvoering: een scherm of moederbord kan een groot deel van de reparatieprijs uitmaken, en wie alleen imitatieonderdelen kan krijgen, levert minder kwaliteit. Technici zijn de tweede grote kostenpost, en vakmensen met kennis van microsolderen of servers zijn schaars. Kengetallen zijn de doorlooptijd, het aandeel reparaties dat in één keer lukt, het aandeel contractomzet en de omloopsnelheid van de onderdelenvoorraad. Zakelijke contracten geven een stabiele basis, maar vragen een dekkend servicenetwerk; consumentenreparatie levert snelle omzet op, maar hangt af van passanten en online reviews. Wilt u deze markt betreden, kies dan een duidelijke positie: snelle consumentenservice, erkend garantiewerk of zakelijke contracten.

Producten en diensten

  • Smartphonereparatie
  • tabletreparatie
  • laptopreparatie
  • desktopreparatie
  • scherm- en glasvervanging
  • batterijvervanging
  • reparatie van laadpoorten
  • waterschadeherstel
  • microsoldeerwerk op moederborden
  • dataherstel
  • veilig wissen van data
  • printer- en multifunctionalonderhoud
  • server- en opslagonderhoud
  • onderhoud van netwerkapparatuur
  • onderhoudscontracten met responstijd
  • garantiereparaties voor merken en providers
  • refurbishment van telefoons en laptops
  • inkoop van gebruikte apparatuur
  • onderdelenverkoop
  • diagnose en storingsonderzoek
  • ophaal- en bezorgservice
  • reparatie van portofoons en communicatiesystemen

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 95.1, Reparatie van computers en communicatieapparatuur. Onderdeel van reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95). Onderliggende branches: reparatie van computers en randapparatuur (SBI 95.11) en reparatie van communicatieapparatuur (SBI 95.12).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: reparatie van computers en communicatieapparatuur
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: 4e kwartaal 2016 tot en met 3e kwartaal 2026, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche overige dienstverlening (SBI S), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: overige dienstverlening (SBI S)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers reparatie van computers en communicatieapparatuur (SBI 95.1), met de cijfers van reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/reparatie-van-computers-en-communicatieapparatuur-951

Veelgestelde vragen over de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur?
Het CBS publiceert voor de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur geen aparte winstcijfers. Voor de branche reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 20,4% van de omzet in 2022; over 2009 tot en met 2022 gemiddeld 17,4% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur?
Het CBS publiceert voor de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur geen aparte kostencijfers. In de branche reparatie van computers en consumentenartikelen (SBI 95) waren de grootste kostenposten in 2022, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 44,6%, personeelskosten met 16,8% en huisvestingskosten met 5,0% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur 1.830 bedrijven, 41,3% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche reparatie van computers en communicatieapparatuur?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.