Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van artikelen van draad en van kettingen en veren
Cijfers van vervaardiging van overige producten van metaal (SBI 25.9). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van overige producten van metaal (SBI 25.9) in 2022 gemiddeld € 11,30 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche vervaardiging van overige producten van metaal (SBI 25.9) 56,4% van de omzet naar inkoop en 17,9% naar personeel, samen 74,4%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 56,0 | 53,9 | 55,1 | 56,4 | +0,4 | |
| Brutomarge | 44,0 | 46,1 | 44,9 | 43,6 | -0,4 | |
| Personeelskosten | 21,4 | 22,0 | 19,7 | 17,9 | -3,5 | |
| Brutoloon | 14,1 | 14,5 | 12,8 | 11,5 | -2,6 | |
| Sociale lasten | 2,3 | 2,3 | 2,0 | 1,8 | -0,5 | |
| Pensioenpremies | 1,3 | 1,5 | 1,3 | 1,1 | -0,2 | |
| Overige personeelskosten | 3,7 | 3,6 | 3,6 | 3,4 | -0,3 | |
| Huisvesting | 1,9 | 2,1 | 1,8 | 1,4 | -0,5 | |
| Afschrijvingen | 2,9 | 3,2 | 2,8 | 2,5 | -0,4 | |
| Energie | 1,1 | 1,1 | 1,1 | 1,7 | +0,6 | |
| Verkoopkosten | 0,9 | 0,7 | 0,6 | 0,8 | -0,1 | |
| Overige kosten | 8,2 | 8,7 | 8,7 | 7,9 | -0,3 | |
| Apparatuur en inventaris | 1,6 | 1,7 | 1,5 | 1,4 | -0,2 | |
| Vervoermiddelen | 0,5 | 0,5 | 0,4 | 0,5 | 0,0 | |
| Communicatie | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,2 | 0,0 | |
| Overige diensten | 2,1 | 2,2 | 2,2 | 1,9 | -0,2 | |
| Overige bedrijfskosten | 3,7 | 4,1 | 4,5 | 4,0 | +0,3 | |
| Bedrijfsresultaat | 7,7 | 8,5 | 10,3 | 11,3 | +3,6 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van overige producten van metaal (SBI 25.9). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van artikelen van draad en van kettingen en veren
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Cijfers van vervaardiging van overige producten van metaal (SBI 25.9)
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van overige producten van metaal (SBI 25.9) steeg tussen 2009 en 2022 van 4,6% naar 11,3% van de omzet.
- Gemiddelde
- 8,0%
- Hoogste
- 11,3% 2022
- Laagste
- 4,6% 2009
- Laatste
- 11,3% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche vervaardiging van overige producten van metaal (SBI 25.9) was in 2022 43,6% van de omzet, tegenover 40,5% in 2009.
- Gemiddelde
- 43,5%
- Hoogste
- 48,0% 2016
- Laagste
- 40,4% 2010
- Laatste
- 43,6% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche vervaardiging van overige producten van metaal (SBI 25.9) 41,1% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 49,1% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 45,8%
- Hoogste
- 49,1% 2009
- Laagste
- 41,1% 2022
- Laatste
- 41,1% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van overige producten van metaal (SBI 25.9) was in 2022 13,8% van de omzet, tegenover 8,2% in 2009.
- Gemiddelde
- 11,1%
- Hoogste
- 14,4% 2016
- Laagste
- 8,2% 2009
- Laatste
- 13,8% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche vervaardiging van overige producten van metaal (SBI 25.9) 1,77 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,68 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 1,77
- Hoogste
- 1,92 2016
- Laagste
- 1,68 2010
- Laatste
- 1,77 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van overige producten van metaal (SBI 25.9). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van artikelen van draad en van kettingen en veren
Aantal bedrijven
-13,8% minder bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van artikelen van draad en van kettingen en veren
In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen industrie (SBI C), per kwartaal
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche vervaardiging van artikelen van draad en van kettingen en veren
Staal wordt duurder en de afzetmarkten lopen uiteen. De EU heeft per juli 2026 de heffing op staalimport boven het quotum verdubbeld en het quotum bijna gehalveerd, waardoor het aandeel import in het Europese staalverbruik van 25% naar 13% daalt (bron: ING Research, juni 2026). Dat duwt de prijs van walsdraad en staaldraad omhoog, terwijl veel draadproducten, kettingen en veren buiten CBAM vallen en goedkoop uit Azië kunnen blijven komen. Uw marge staat dus onder druk als u prijsstijgingen niet snel doorberekent.
Aan de vraagkant is de bouw de belangrijkste motor voor wapeningsnetten, gaas en spijkers. ABN AMRO verwacht voor 2026 2,5% groei in de grond-, weg- en waterbouw en 2,0% in de woningbouw (bron: ABN AMRO, juni 2026), en houtbouw stimuleert de vraag naar nagels, nieten en verbindingsmiddelen. Verenmakers die afhankelijk zijn van de auto-industrie hebben het lastiger, nu de Europese autoverkoop ruim onder het niveau van voor de pandemie ligt. Machinebouw, defensie en energie bieden alternatieven: hijskettingen en staalkabels voor wind op zee en havenkranen, precisieveren voor de chipmachine-industrie. Productiviteit is de sleutel, met geautomatiseerde las- en buiglijnen voor wapening, cameracontrole en digitale orderinvoer vanuit het bouwinformatiemodel (BIM) van de klant.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Aan de slag met de branche vervaardiging van artikelen van draad en van kettingen en veren
- Vergelijk uw bedrijf met de branche vervaardiging van artikelen van draad en van kettingen en veren Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. Gratis tot en met 2022
- Sectorrapport vervaardiging van overige producten van metaal Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van vervaardiging van overige producten van metaal (rest), vervaardiging van bouten, schroeven en moeren of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Achtergrond bij de branche vervaardiging van artikelen van draad en van kettingen en veren
Over de branche
De klasse is een verzameling specialisaties met elk een eigen klantkring. Producenten van bouwstaalmatten en geprefabriceerde wapening werken voor betoncentrales, prefabfabrieken en aannemers en concurreren op prijs per ton, levertijd en logistiek naar de bouwplaats. Gaas-, hekwerk- en prikkeldraadmakers verkopen via de agrarische handel en de bouwmaterialenhandel. Verenfabrikanten maken in kleine en middelgrote series technische veren op tekening voor machinebouw, automotive en medische apparatuur; hier tellen precisie, materiaalkennis en snelle prototypes. Staalkabels en kettingen voor hijsen, sjorren en afmeren vragen certificering en periodieke keuring, wat een terugkerende dienst oplevert. Interieur- en matrasveren vallen niet onder deze klasse, evenmin als aandrijfkettingen.
Walsdraad en staaldraad zijn de grootste kostenpost, bij bouwstaalmatten met afstand; daarna volgen personeel, energie voor lassen en warmtebehandeling, en transport. Kengetallen zijn het verschil tussen inkoop- en verkoopprijs per ton, de bezettingsgraad van las- en windmachines, de afkeur en de voorraadpositie in staal. Voor wapening gelden KOMO-certificering en Europese normen, voor hijsmiddelen de Europese machineregels en keuringseisen. Bent u verenmaker, dan bepaalt uw rol in het ontwerp bij de klant hoe moeilijk u te vervangen bent; bij massaproducten zoals spijkers en gaas wint vooral wie zijn lijnen het efficiëntst laat draaien.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 25.93, Vervaardiging van artikelen van draad en van kettingen en veren. Onderdeel van vervaardiging van overige producten van metaal (SBI 25.9).
- Financiële cijfers
-
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche vervaardiging van artikelen van draad en van kettingen en veren. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van overige producten van metaal (SBI 25.9).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: vervaardiging van artikelen van draad en van kettingen en veren
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van artikelen van draad en van kettingen en veren (SBI 25.93), met de cijfers van vervaardiging van overige producten van metaal (SBI 25.9). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-artikelen-van-draad-en-van-kettingen-en-veren-2593
Rapporten
- Industrie ziet productie in 2026 voor het eerst in vier jaar weer groeien (opent een externe website)
- Gematigde groei bouw ondanks volle orderboeken (opent een externe website)
- Bouwsector zoekt weer groei tussen hoge bouwkosten en capaciteitsgrenzen (opent een externe website)
- CBAM Steel CN Codes: Complete List for Chapters 72 and 73 (opent een externe website)
Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van artikelen van draad en van kettingen en veren
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.