SBI-code 28.41 · Onderdeel van vervaardiging van gereedschapswerktuigen (28.4)

Brancheinformatie en cijfers vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking

Lasersnijmachines, kantbanken, buig- en ponsmachines, draaibanken, freesmachines, slijpmachines en complete bewerkingscentra: deze bouwers leveren de machines waarmee metaal wordt gesneden, gezet, gebogen en verspaand, plus onderdelen en toebehoren daarvan. Hun klanten zijn plaat- en buisbewerkers, toeleveranciers van chipmachines, defensiebedrijven en machinebouwers. De vraag naar extreme nauwkeurigheid en onbemande productie groeit, terwijl Chinese bouwers met steeds betere machines de prijs van standaardmodellen drukken.

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
5,7%
van de omzet, 2015, vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4) · leden: ook de huidige prognose
Bedrijven
110
3e kwartaal 2026
Vacatures
30.400
2e kwartaal 2026, industrie (SBI C)
Ondernemersvertrouwen
-19,4
4e kwartaal 2022, industrie (SBI C) · Nederland -20,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking

Cijfers van vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2015 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4) in 2015 gemiddeld € 5,70 over als bedrijfsresultaat. In 2015 ging in de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4) 51,5% van de omzet naar inkoop en 27,2% naar personeel, samen 78,7%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 51,50
  • Personeel € 27,20
  • Huisvesting € 1,90
  • Afschrijving € 2,80
  • Energie € 0,70
  • Verkoop € 1,70
  • Overig € 8,50
  • Resultaat € 5,70

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking in procenten van de omzet, 2012 tot en met 2015, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2012 2013 2014 2015 Nieuwste, Ontwikkeling na 2015, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 49,7 52,8 49,0 51,5
Brutomarge 50,3 47,2 51,0 48,5
Personeelskosten 27,0 27,0 29,6 27,2
Brutoloon 19,5 19,4 21,1 19,9
Pensioenpremies 1,6 1,6 2,1 1,7
Overige personeelskosten 3,5 3,4 2,8 3,1
Huisvesting 1,9 2,4 2,1 1,9
Afschrijvingen 2,7 2,6 2,8 2,8
Energie 0,8 0,8 0,8 0,7
Verkoopkosten 2,1 1,8 1,8 1,7
Overige kosten 7,8 8,7 8,8 8,5
Apparatuur en inventaris 2,1 2,1 2,8 2,1
Vervoermiddelen 0,8 1,0 0,8 0,9
Communicatie 0,3 0,3 0,3 0,2
Overige diensten 1,3 1,8 1,8 1,9
Overige bedrijfskosten 3,2 3,4 3,1 3,3
Bedrijfsresultaat 8,0 3,9 5,2 5,7 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2015, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking er nu voor

Inzicht in de veranderingen van vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4) met de huidige prognose, voor alle kostenposten. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2015. Leden zien ook de huidige prognose.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking

Gratis tot en met 2015; leden zien ook de huidige prognose.

Cijfers van vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2015

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4) steeg tussen 2009 en 2015 van 0,0% naar 5,7% van de omzet.

Gemiddelde
6,3%
Hoogste
10,9% 2011
Laagste
0,0% 2009
Laatste
5,7% 2015

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2015

De brutomarge in de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4) was in 2015 48,5% van de omzet, tegenover 53,8% in 2009.

Gemiddelde
50,6%
Hoogste
53,8% 2011
Laagste
47,2% 2013
Laatste
48,5% 2015

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2015

In 2015 ging in de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4) 56,1% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 62,8% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
55,5%
Hoogste
62,8% 2009
Laagste
50,0% 2011
Laatste
56,1% 2015

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2015

De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4) was in 2015 8,5% van de omzet, tegenover 3,3% in 2009.

Gemiddelde
9,3%
Hoogste
14,2% 2011
Laagste
3,3% 2009
Laatste
8,5% 2015

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2015

In 2015 was de omzet in de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4) 1,94 keer de inkoopwaarde, tegenover 2,16 keer in 2009.

Gemiddelde
2,03
Hoogste
2,17 2011
Laagste
1,90 2013
Laatste
1,94 2015

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+10,0% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking groeide van 100 in 2007 naar 110 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking

In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking

Over de branche

Een machinebouwer in deze klasse verdient aan drie dingen: de machine zelf, de software en automatisering eromheen, en de service gedurende een levensduur van vaak vele jaren. De klasse omvat lasergestuurde gereedschapswerktuigen, bewerkingscentra, draai-, trek-, boor- en freesbanken, slijp-, zet- en ponsmachines voor metaal en onderdelen en toebehoren daarvan. Verwisselbaar gereedschap, lasapparatuur, gereedschaphouders en werkstukhouders vallen in andere klassen. Nederlandse bouwers zijn vaak specialisten die een type machine wereldwijd verkopen, bijvoorbeeld kantbanken, machines voor plaat- en buisbewerking of ultraprecieze bewerkingsmachines voor de hightech.

De grootste uitgaven zijn R&D, softwareontwikkeling, precisiecomponenten zoals geleidingen, spindels en laserbronnen, en personeel voor montage en service. Een machine wordt vaak deels vooraf betaald, maar de afnemer heeft financiering of lease nodig, wat de verkoopcyclus verlengt. Stuur op de orderintake per kwartaal, de levertijd, het aandeel service en retrofit en het debiteurenrisico bij kleinere klanten. Machines moeten voldoen aan de Machinerichtlijn en straks de Machineverordening, met eisen aan laserveiligheid en aan software die veiligheidsfuncties aanstuurt. Een eigen besturing met eenvoudige bediening, automatisering voor belading en ontlading en snelle service op afstand onderscheiden de beste bouwers. Bekijkt u een overname, let dan op de afhankelijkheid van een sleutelleverancier van laserbronnen of besturingen.

Producten en diensten

  • Fiberlasersnijmachines
  • buislasersnijmachines
  • kantbanken
  • zetbanken
  • ponsmachines
  • combinatiemachines voor ponsen en lasersnijden
  • buis- en profielbuigmachines
  • CNC-draaibanken
  • freesmachines
  • bewerkingscentra
  • vijfassige bewerkingscentra
  • slijpmachines
  • honmachines
  • vonkerosiemachines
  • trekbanken
  • boormachines voor metaal
  • sorteer- en stapelsystemen
  • robotbelading
  • besturingssoftware
  • onderdelen en toebehoren
  • retrofit van machines
  • service en onderhoud

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 28.41, Vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking. Onderdeel van vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2015 is gratis. Leden zien ook de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking (SBI 28.41), met de cijfers van vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-gereedschapswerktuigen-voor-metaalbewerking-2841

Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking geen aparte winstcijfers. Voor de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 5,7% van de omzet in 2015; over 2009 tot en met 2015 gemiddeld 6,3% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking geen aparte kostencijfers. In de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen (SBI 28.4) waren de grootste kostenposten in 2015, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 51,5%, personeelskosten met 27,2% en overige bedrijfskosten met 3,3% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking 110 bedrijven, 10,0% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche vervaardiging van gereedschapswerktuigen voor metaalbewerking?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom is de huidige prognose alleen voor leden?
Op deze pagina zijn alle realisatiejaren tot en met 2015 gratis. Leden zien ook de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen: een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.