SBI-code 24.10 · Onderdeel van vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (24.1)

Brancheinformatie en cijfers vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen

Een staalfabriek verdient aan het verschil tussen de prijs van een ton plaat- of bandstaal en de kosten van erts, kolen, schroot, energie en CO₂-rechten. Wie hier produceert, levert hoogwaardig staal voor auto's, verpakkingen, bouw en machines en concurreert op kwaliteit en specificatie, niet op volume alleen. De bepalende ontwikkeling is de overstap van hoogovens naar directe reductie en elektrische ovens, die de kosten en de afhankelijkheid van stroom en netcapaciteit voor decennia vastlegt.

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
-1,8%
van de omzet, 2009, vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1) · leden: ook de huidige prognose
Bedrijven
50
3e kwartaal 2026
Vacatures
30.400
2e kwartaal 2026, industrie (SBI C)
Ondernemersvertrouwen
-19,4
4e kwartaal 2022, industrie (SBI C) · Nederland -20,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen

Cijfers van vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2009 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Op elke € 100 omzet leed een bedrijf in de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1) in 2009 gemiddeld € 1,80 verlies. In 2009 ging in de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1) 49,3% van de omzet naar inkoop en 20,0% naar personeel, samen 69,2%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 49,30
  • Personeel € 20,00
  • Huisvesting € 0,90
  • Afschrijving € 6,10
  • Energie € 8,60
  • Verkoop € 4,10
  • Overig € 12,80
  • Resultaat -€ 1,80

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen in procenten van de omzet, 2009, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2009 Nieuwste, Ontwikkeling na 2009, voor leden
Omzet 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 49,3
Brutomarge 50,7
Personeelskosten 20,0
Brutoloon 14,2
Pensioenpremies 1,9
Overige personeelskosten 2,1
Huisvesting 0,9
Afschrijvingen 6,1
Energie 8,6
Verkoopkosten 4,1
Overige kosten 12,9
Apparatuur en inventaris 9,1
Vervoermiddelen 1,0
Communicatie 0,2
Overige diensten 1,9
Overige bedrijfskosten 0,7
Bedrijfsresultaat -1,8 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2009, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen er nu voor

Inzicht in de veranderingen van vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1) met de huidige prognose, voor alle kostenposten. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2009. Leden zien ook de huidige prognose.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen

Gratis tot en met 2009; leden zien ook de huidige prognose.

Cijfers van vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009

In 2009 was het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1) -1,8% van de omzet.

Gemiddelde
-1,8%
Hoogste
-1,8% 2009
Laagste
-1,8% 2009
Laatste
-1,8% 2009

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009

De brutomarge in de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1) was in 2009 50,7% van de omzet.

Gemiddelde
50,7%
Hoogste
50,7% 2009
Laagste
50,7% 2009
Laatste
50,7% 2009

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009

In 2009 ging in de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1) 39,3% van de brutomarge op aan personeel. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
39,3%
Hoogste
39,3% 2009
Laagste
39,3% 2009
Laatste
39,3% 2009

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009

De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1) was in 2009 4,3% van de omzet.

Gemiddelde
4,3%
Hoogste
4,3% 2009
Laagste
4,3% 2009
Laatste
4,3% 2009

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009

In 2009 was de omzet in de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1) 2,03 keer de inkoopwaarde.

Gemiddelde
2,03
Hoogste
2,03 2009
Laagste
2,03 2009
Laatste
2,03 2009

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

0,0% evenveel bedrijven als in 2007

Het aantal bedrijven in de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen bleef tussen 2007 en het 3e kwartaal van 2026 gelijk op 50 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen

In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen

Over de branche

Het productieproces is een keten van grote, continu draaiende installaties. In de hoogoven wordt ijzererts met cokes gereduceerd tot ruwijzer, dat in de oxystaalfabriek tot staal wordt geraffineerd en continu wordt vergoten tot brammen. Daarna volgen warmwalsen, beitsen, koudwalsen, gloeien en coaten. Elke stap voegt waarde toe, en een hoge bezettingsgraad is noodzakelijk omdat een hoogoven niet zomaar stil kan. De klant koopt op specificatie: hoogsterktestaal voor de carrosserie, dun verpakkingsstaal voor blik, gecoat staal voor gevels. Ook gieterijruwijzer, ferrolegeringen, rails, damwanden en ijzerpoeder vallen onder deze klasse.

De grootste kostenposten zijn ijzererts, kooks- en injectiekolen, schroot, aardgas en elektriciteit, CO₂-emissierechten en personeel. Hoe gevoelig dat is, bleek toen de gasprijs na het uitbreken van de Iran-oorlog steeg van ongeveer € 32 naar € 59 per MWh (bron: ABN AMRO, maart 2026). Kengetallen om te volgen zijn de spread per ton, de CO₂-uitstoot per ton staal, het aandeel hoogwaardige producten in de productmix en de onderhoudsstilstand. Regelgeving weegt zwaar: het Europese emissiehandelssysteem, de afbouw van gratis rechten, CBAM (de Europese CO₂-grensheffing) en strengere omgevingsvergunningen voor stof en zware metalen. Let u bij een kredietbeoordeling van een toeleverancier vooral op de looptijd van de contracten met het staalbedrijf en op de vraag of uw klant meegaat naar de nieuwe installaties.

Producten en diensten

  • Ruwijzer
  • gieterijruwijzer
  • oxystaal
  • elektrostaal
  • brammen
  • knuppels
  • warmgewalste rollen
  • gebeitst bandstaal
  • koudgewalst plaatstaal
  • hoogsterktestaal voor de auto-industrie
  • thermisch verzinkt staal
  • organisch gecoat staal voor gevels en daken
  • vertind blik
  • verchroomd verpakkingsstaal
  • warmgewalste staven
  • zware en lichte profielen
  • damwandprofielen
  • rails
  • ferromangaan
  • spiegelijzer
  • ijzerpellets
  • direct gereduceerd ijzer
  • ijzerpoeder
  • CO₂-arm staal

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 24.10, Vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen. Onderdeel van vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2009 is gratis. Leden zien ook de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.10), met de cijfers van vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-ijzer-en-staal-en-van-ferrolegeringen-2410

Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen geen aparte winstcijfers. Voor de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1) was het gemiddelde bedrijfsresultaat -1,8% van de omzet in 2009 (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen geen aparte kostencijfers. In de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen (SBI 24.1) waren de grootste kostenposten in 2009, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 49,3%, personeelskosten met 20,0% en apparatuur en inventaris met 9,1% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen 50 bedrijven, evenveel als in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche vervaardiging van ijzer en staal en van ferrolegeringen?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom is de huidige prognose alleen voor leden?
Op deze pagina zijn alle realisatiejaren tot en met 2009 gratis. Leden zien ook de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen: een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.