Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (geen deuren, ramen en kozijnen)
Cijfers van vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (SBI 16.23). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2015 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (SBI 16.23) in 2015 gemiddeld € 5,30 over als bedrijfsresultaat. In 2015 ging in de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (SBI 16.23) 52,4% van de omzet naar inkoop en 26,2% naar personeel, samen 78,5%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | Verschilsinds 2012, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2015, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 48,4 | 52,4 | 53,1 | 52,4 | +4,0 | |
| Brutomarge | 51,6 | 47,6 | 46,9 | 47,6 | -4,0 | |
| Personeelskosten | 28,8 | 28,2 | 26,6 | 26,2 | -2,6 | |
| Brutoloon | 20,3 | 19,6 | 18,1 | 17,6 | -2,7 | |
| Sociale lasten | 3,4 | 3,4 | 3,3 | 3,1 | -0,3 | |
| Pensioenpremies | 1,9 | 2,3 | 2,2 | 2,2 | +0,3 | |
| Overige personeelskosten | 3,2 | 2,8 | 3,0 | 3,2 | 0,0 | |
| Huisvesting | 2,6 | 3,0 | 2,8 | 2,9 | +0,3 | |
| Afschrijvingen | 5,1 | 3,7 | 3,3 | 3,0 | -2,1 | |
| Energie | 1,3 | 1,3 | 1,2 | 1,2 | -0,1 | |
| Verkoopkosten | 0,8 | 1,1 | 1,0 | 0,9 | +0,1 | |
| Overige kosten | 7,4 | 9,0 | 8,1 | 8,2 | +0,8 | |
| Apparatuur en inventaris | 1,5 | 1,7 | 1,8 | 1,8 | +0,3 | |
| Vervoermiddelen | 1,3 | 1,4 | 1,3 | 1,2 | -0,1 | |
| Communicatie | 0,3 | 0,4 | 0,4 | 0,3 | 0,0 | |
| Overige diensten | 1,5 | 1,8 | 1,7 | 1,8 | +0,3 | |
| Overige bedrijfskosten | 2,8 | 3,7 | 3,0 | 3,1 | +0,3 | |
| Bedrijfsresultaat | 5,7 | 1,2 | 3,9 | 5,3 | -0,4 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2015, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (SBI 16.23). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (geen deuren, ramen en kozijnen)
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2015; leden zien ook de huidige prognose.
Cijfers van vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (SBI 16.23)
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (SBI 16.23) daalde tussen 2009 en 2015 van 9,8% naar 5,3% van de omzet, met een dieptepunt van 1,2% in 2013.
- Gemiddelde
- 5,2%
- Hoogste
- 9,8% 2009
- Laagste
- 1,2% 2013
- Laatste
- 5,3% 2015
- Leden zien
- Huidig (Prognose), Bekijk de lidmaatschappen
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (SBI 16.23) was in 2015 47,6% van de omzet, tegenover 53,5% in 2009.
- Gemiddelde
- 50,1%
- Hoogste
- 53,5% 2009
- Laagste
- 46,9% 2014
- Laatste
- 47,6% 2015
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2015 ging in de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (SBI 16.23) 55,0% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 51,9% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 55,7%
- Hoogste
- 59,2% 2013
- Laagste
- 51,9% 2009
- Laatste
- 55,0% 2015
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (SBI 16.23) was in 2015 8,3% van de omzet, tegenover 13,4% in 2009.
- Gemiddelde
- 9,3%
- Hoogste
- 13,4% 2009
- Laagste
- 5,0% 2013
- Laatste
- 8,3% 2015
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2015 was de omzet in de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (SBI 16.23) 1,91 keer de inkoopwaarde, tegenover 2,15 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 2,01
- Hoogste
- 2,15 2009
- Laagste
- 1,88 2014
- Laatste
- 1,91 2015
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (SBI 16.23). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (geen deuren, ramen en kozijnen)
Aantal bedrijven
+296,7% meer bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (geen deuren, ramen en kozijnen)
In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen industrie (SBI C), per kwartaal
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (geen deuren, ramen en kozijnen)
Het kabinet mikt op 100.000 nieuwe woningen per jaar, waarvan de helft industrieel gebouwd (bron: ING Research, september 2026). Voor houtbouwers is dat een opdracht voor de lange termijn: hout is licht, snel te monteren en legt koolstof vast, wat helpt bij de milieuprestatie-eisen voor nieuwbouw. Bij het optoppen van bestaande gebouwen hebben modulaire houtsystemen een voorsprong, omdat ze de onderliggende constructie weinig belasten. Defensie wordt een nieuwe opdrachtgever: Rabobank rekent vanaf 2027 op ongeveer € 2 miljard per jaar aan bouwopdrachten van Defensie (bron: Rabobank, september 2026), en Defensie stimuleert modulair bouwen voor huisvesting en kantoren.
Toch loopt de groei niet in een rechte lijn. Trage procedures, netcongestie en stijgende bouwkosten laten projecten schuiven, en een modulaire fabriek met hoge vaste lasten is kwetsbaar zodra orders uitblijven. De consumententak hangt aan het consumentenvertrouwen, dat in het voorjaar van 2026 diep wegzakte; een tuinhuis of buitensauna is dan een aankoop die huishoudens uitstellen. Spreid uw risico over opdrachtgevers en segmenten, en maak afspraken over afname en aanbetaling voordat u capaciteit uitbreidt.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Aan de slag met de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (geen deuren, ramen en kozijnen)
- Vergelijk uw bedrijf met de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (geen deuren, ramen en kozijnen) Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. In elk lidmaatschap
- Sectorrapport vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van vervaardiging van deuren, ramen en kozijnen van hout of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Achtergrond bij de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (geen deuren, ramen en kozijnen)
Over de branche
Drie bedrijfsmodellen delen deze code. Het meest kapitaalintensief is de industriële houtbouw: fabrieken die gelamineerde liggers, kruislaaghout, dakelementen en houtskeletwanden maken, of complete modules voor woningen, scholen en tijdelijke huisvesting. Zij verkopen per project, met veel engineering vooraf en een montageplanning die precies aansluit op de bouwplaats. Het tweede model is de consumentenmarkt voor tuinhuisjes, blokhutten, overkappingen, sauna's en hokken voor huisdieren, verkocht via tuincentra, bouwmarkten en eigen webwinkels, sterk seizoensgebonden en gevoelig voor import. Het derde is maatwerk in decors en tentoonstellingselementen, met korte deadlines en veel eenmalige ontwerpen. Standbouw, losse kasten en timmerwerk op de bouwplaats vallen erbuiten.
In de houtbouw bepalen hout en plaatmateriaal, engineeringuren en het transport van grote elementen de kostprijs. Een adviseur kijkt naar de bezetting van de productielijn, de werkvoorraad in maanden, de nacalculatie per project en de afhankelijkheid van enkele grote opdrachtgevers. Eisen aan brandveiligheid, constructie en geluid uit het Besluit bouwwerken leefomgeving wegen zwaar; wie die kennis in huis heeft, onderscheidt zich. In de consumentenmarkt draait het om inkoopvoordeel, voorraadbeheer en online vindbaarheid: na een natte zomer kost een volle opslag met tuinhuisjes veel werkkapitaal. Vraagt u financiering voor een nieuwe productielijn, laat dan zien welke projecten al vastliggen.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 16.23.9, Vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (geen deuren, ramen en kozijnen). Onderdeel van vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (SBI 16.23).
- Financiële cijfers
-
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (geen deuren, ramen en kozijnen). Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (SBI 16.23).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (geen deuren, ramen en kozijnen)
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2015 is gratis. Leden zien ook de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (geen deuren, ramen en kozijnen) (SBI 16.23.9), met de cijfers van vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (SBI 16.23). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-overig-timmerwerk-voor-de-bouw-geen-deuren-ramen-en-kozijnen-16239
Rapporten
- Bouwsector zoekt weer groei tussen hoge bouwkosten en capaciteitsgrenzen (opent een externe website)
- De belangrijkste gevolgen van de Miljoenennota 2027 voor sectoren (opent een externe website)
- Sectorprognoses september 2026: AI stuwt de sectorale groei (opent een externe website)
- Uitbreiding defensie vergroot druk op bouw, maar versnelt innovatie (opent een externe website)
- Ondernemerskansen van het beter benutten van bestaande bebouwing (opent een externe website)
Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van overig timmerwerk voor de bouw (geen deuren, ramen en kozijnen)
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.