Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van schuur-, slijp- en polijstmiddelen
Cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) in 2022 gemiddeld € 7,60 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) 49,5% van de omzet naar inkoop en 20,3% naar personeel, samen 69,7%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 46,5 | 46,0 | 47,2 | 49,5 | +3,0 | |
| Brutomarge | 53,5 | 54,0 | 52,8 | 50,5 | -3,0 | |
| Personeelskosten | 22,7 | 22,9 | 21,8 | 20,3 | -2,4 | |
| Brutoloon | 14,1 | 14,3 | 13,8 | 12,5 | -1,6 | |
| Sociale lasten | 2,5 | 2,4 | 2,3 | 2,0 | -0,5 | |
| Pensioenpremies | 1,6 | 1,7 | 1,6 | 1,5 | -0,1 | |
| Overige personeelskosten | 4,6 | 4,5 | 4,1 | 4,2 | -0,4 | |
| Huisvesting | 2,1 | 2,1 | 1,9 | 2,0 | -0,1 | |
| Afschrijvingen | 3,8 | 3,9 | 3,6 | 3,1 | -0,7 | |
| Energie | 3,2 | 2,9 | 3,6 | 5,5 | +2,3 | |
| Verkoopkosten | 0,9 | 0,8 | 0,7 | 0,8 | -0,1 | |
| Overige kosten | 13,2 | 12,4 | 12,4 | 11,3 | -1,9 | |
| Apparatuur en inventaris | 3,1 | 3,1 | 3,0 | 2,7 | -0,4 | |
| Vervoermiddelen | 1,2 | 1,2 | 1,3 | 1,2 | 0,0 | |
| Communicatie | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,0 | |
| Overige diensten | 3,6 | 3,3 | 3,1 | 2,6 | -1,0 | |
| Overige bedrijfskosten | 5,0 | 4,6 | 4,8 | 4,6 | -0,4 | |
| Bedrijfsresultaat | 7,6 | 9,0 | 8,7 | 7,6 | 0,0 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van schuur-, slijp- en polijstmiddelen
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23)
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) steeg tussen 2009 en 2022 van 5,5% naar 7,6% van de omzet, met een dieptepunt van 1,8% in 2012.
- Gemiddelde
- 5,7%
- Hoogste
- 9,0% 2020
- Laagste
- 1,8% 2012
- Laatste
- 7,6% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) was in 2022 50,5% van de omzet, tegenover 53,2% in 2009.
- Gemiddelde
- 52,5%
- Hoogste
- 54,4% 2016
- Laagste
- 50,4% 2013
- Laatste
- 50,5% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) 40,1% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 43,4% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 44,1%
- Hoogste
- 47,4% 2014
- Laagste
- 40,1% 2022
- Laatste
- 40,1% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) was in 2022 10,7% van de omzet, tegenover 10,3% in 2009.
- Gemiddelde
- 9,7%
- Hoogste
- 13,0% 2020
- Laagste
- 6,2% 2012
- Laatste
- 10,7% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23) 2,02 keer de inkoopwaarde, tegenover 2,14 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 2,11
- Hoogste
- 2,19 2016
- Laagste
- 2,02 2013
- Laatste
- 2,02 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van schuur-, slijp- en polijstmiddelen
Aantal bedrijven
-33,3% minder bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van schuur-, slijp- en polijstmiddelen
In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen industrie (SBI C), per kwartaal
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche vervaardiging van schuur-, slijp- en polijstmiddelen
Wie schuur- en slijpmiddelen maakt, voelt de tweedeling in de industrie direct. Machinebouw, chiptoelevering en defensie groeien stevig, terwijl de metaalproductenindustrie volgens ING Research in 2026 met 1,0% krimpt en pas in 2027 met 1,0% groeit (bron: ING Research, juni 2026). Scheepsbouw en offshore houden straal- en slijpwerk op peil, net als het onderhoud van bruggen, sluizen en staalconstructies. Autoschadeherstel en houtbewerking zijn stabiele maar volwassen markten.
Technologisch schuift de vraag op naar fijnere korrels, keramische korrels die langer meegaan en schuurmiddelen voor robots en geautomatiseerde slijpcellen. Precisietoeleveranciers van de hightech-industrie eisen constante kwaliteit en traceerbaarheid per productiepartij. Concurrentie uit China en andere lagelonenlanden drukt de prijzen van standaard schuurpapier en doorslijpschijven. Aan de inkoopkant werden grondstoffen op oliebasis, zoals harsen, en energie duurder, en producenten van straalgrit zien de aanvoer van slak uit kolencentrales verdwijnen nu die uiterlijk in 2030 sluiten. Voor u als producent of dealer loont het om te specialiseren in toepassingen met technisch advies, systemen voor robotslijpen en straalgrit uit nieuwe reststromen, en standaardartikelen scherp in te kopen.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Aan de slag met de branche vervaardiging van schuur-, slijp- en polijstmiddelen
- Vergelijk uw bedrijf met de branche vervaardiging van schuur-, slijp- en polijstmiddelen Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. Gratis tot en met 2022
- Sectorrapport vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (geen schuur-, slijp- en polijstmiddelen) of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Achtergrond bij de branche vervaardiging van schuur-, slijp- en polijstmiddelen
Over de branche
De markt kent twee soorten aanbieders. Internationale merkfabrikanten maken gecoate schuurmiddelen en gebonden slijpschijven op grote schaal en verkopen via technische groothandels, gereedschapsdealers en bouwmarkten, met eigen accountmanagers bij grote industriële gebruikers. Daarnaast zijn er gespecialiseerde bedrijven die schuurbanden en -schijven op maat confectioneren, slijpstenen voor specifieke toepassingen maken of straalgrit produceren uit reststromen zoals slak van kopersmelters en kolencentrales. Afnemers zijn metaalbewerkers, scheepswerven, staalconstructeurs en conserveringsbedrijven, de hout- en meubelindustrie, autoschadeherstellers, natuursteenbedrijven en precisietoeleveranciers. Schuur- en polijstpasta's en -poeders vallen onder een andere klasse.
De grootste kostenposten zijn korrels, dragers en bindmiddelen zoals papier, textiel en harsen, energie voor het uitharden en personeel. Bij straalgrit tellen vooral breek-, droog- en zeefkosten en transport, omdat het product zwaar en relatief goedkoop is. Kengetallen om te volgen zijn de bezettingsgraad van de confectie- en perslijnen, de breedte van het assortiment tegenover de omloopsnelheid van de voorraad, en de spreiding over afnemende industrieën. Slijpschijven moeten voldoen aan strenge veiligheidsnormen tegen breuk bij hoge toerentallen. Stralen met kwartszand is in Nederland al decennia verboden vanwege silicose, zodat straalmiddelen silicavrij moeten zijn. Onderscheidend zijn technisch advies over de juiste korrel en drager, maatwerk in confectie en snelle levering.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 23.91, Vervaardiging van schuur-, slijp- en polijstmiddelen. Onderdeel van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23.9).
- Financiële cijfers
-
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche vervaardiging van schuur-, slijp- en polijstmiddelen. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: vervaardiging van schuur-, slijp- en polijstmiddelen
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van schuur-, slijp- en polijstmiddelen (SBI 23.91), met de cijfers van vervaardiging van overige niet-metaalhoudende minerale producten (SBI 23). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-schuur-slijp-en-polijstmiddelen
Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van schuur-, slijp- en polijstmiddelen
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.