SBI-code 20.60 · Onderdeel van vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (20.6)

Brancheinformatie en cijfers vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels

Een vezelfabriek zet polymeerkorrels of cellulose via smelten of oplossen, spinnen, strekken en afwerken om in filamenten, stapelvezels, monofilamenten en garens met hoge sterkte. De klant koopt op specificatie: treksterkte, rek, dikte en zuiverheid moeten per partij gelijk zijn. De energierekening is de zwakke plek van Europese fabrieken, die voor gas veel meer betalen dan concurrenten in de VS. Rendabel blijven vooral vezels met een hoge toegevoegde waarde per kilo.

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
12,0%
van de omzet, 2015, vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6) · leden: ook de huidige prognose
Bedrijven
25
3e kwartaal 2026
Vacatures
30.400
2e kwartaal 2026, industrie (SBI C)
Ondernemersvertrouwen
-19,4
4e kwartaal 2022, industrie (SBI C) · Nederland -20,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels

Cijfers van vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2015 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6) in 2015 gemiddeld € 12,00 over als bedrijfsresultaat. In 2015 ging in de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6) 22,1% van de omzet naar inkoop en 20,6% naar personeel, samen 42,7%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 22,10
  • Personeel € 20,60
  • Huisvesting € 1,20
  • Afschrijving € 8,90
  • Energie € 4,20
  • Verkoop € 1,90
  • Overig € 29,10
  • Resultaat € 12,00

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels in procenten van de omzet, 2012 tot en met 2015, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2012 2013 2014 2015 Nieuwste, Ontwikkeling na 2015, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 32,9 22,3 21,3 22,1
Brutomarge 67,1 77,7 78,7 77,9
Personeelskosten 18,3 21,8 20,4 20,6
Brutoloon 12,3 15,6 14,6 14,5
Pensioenpremies 1,5 1,3 1,4 1,3
Overige personeelskosten 3,3 2,5 2,3 2,7
Huisvesting 1,2 1,2 1,1 1,2
Afschrijvingen 4,2 10,4 9,7 8,9
Energie 2,1 5,9 4,7 4,2
Verkoopkosten 1,8 2,2 2,0 1,9
Overige kosten 40,7 28,4 28,1 29,1
Apparatuur en inventaris 1,8 3,7 3,3 3,2
Vervoermiddelen 0,0 0,0 0,0 0,0
Communicatie 0,9 0,1 0,1 0,1
Overige diensten 4,8 4,6 5,4 4,6
Overige bedrijfskosten 33,2 19,9 19,3 21,1
Bedrijfsresultaat -1,2 7,7 12,8 12,0 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2015, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels er nu voor

Inzicht in de veranderingen van vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6) met de huidige prognose, voor alle kostenposten. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2015. Leden zien ook de huidige prognose.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels

Gratis tot en met 2015; leden zien ook de huidige prognose.

Cijfers van vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2015

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6) steeg tussen 2009 en 2015 van -0,3% naar 12,0% van de omzet, met een dieptepunt van -1,2% in 2012.

Gemiddelde
8,0%
Hoogste
16,5% 2010
Laagste
-1,2% 2012
Laatste
12,0% 2015

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2015

De brutomarge in de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6) was in 2015 77,9% van de omzet, tegenover 74,9% in 2009.

Gemiddelde
74,4%
Hoogste
78,7% 2014
Laagste
67,1% 2012
Laatste
77,9% 2015

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2015

In 2015 ging in de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6) 26,5% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 36,1% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
28,7%
Hoogste
36,1% 2009
Laagste
25,9% 2014
Laatste
26,5% 2015

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2015

De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6) was in 2015 21,0% van de omzet, tegenover 15,2% in 2009.

Gemiddelde
18,6%
Hoogste
27,9% 2010
Laagste
3,0% 2012
Laatste
21,0% 2015

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2015

In 2015 was de omzet in de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6) 4,54 keer de inkoopwaarde, tegenover 3,98 keer in 2009.

Gemiddelde
3,99
Hoogste
4,71 2014
Laagste
3,04 2012
Laatste
4,54 2015

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

-16,7% minder bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels daalde van 30 in 2007 naar 25 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels

In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels

Over de branche

Het verdienmodel draait om de bezetting van dure spinlijnen. Een lijn die continu dezelfde vezel draait, levert de laagste kostprijs; elke omstelling naar een andere dikte, kleur of polymeer kost tijd, afval en energie. Producenten combineren daarom vaak een basisvolume onder jaarcontracten met kleinere orders voor specialiteiten, waarvoor ze een hogere prijs per kilo rekenen. Bij technische vezels komt ontwikkelwerk erbij: samen met de klant wordt een vezel gekwalificeerd voor een helm, een kabel of een filter, en daarna ligt de specificatie jaren vast. Dat geeft voorspelbare omzet, maar maakt de producent ook afhankelijk van het succes van het eindproduct.

Polymeergrondstof en energie zijn de grootste kostenposten, gevolgd door personeel en afschrijvingen op installaties. Belangrijke kengetallen zijn de bezettingsgraad van de lijnen, de opbrengst van grondstof naar eerste-keus vezel, het energieverbruik per kilo product en de omsteltijd. Werkkapitaal vraagt aandacht, omdat grondstoffen in grote partijen worden ingekocht terwijl afnemers op afroep bestellen. Vergunningen, emissie-eisen en REACH bepalen welke oplosmiddelen en spinoliën nog mogen. Beoordeelt u een investering, toets dan of de energiecontracten en de netaansluiting de uitbreiding toelaten, want netcongestie remt de elektrificatie van warmteprocessen. Een producent die zijn vezel in de specificatie van een eindklant heeft gekregen en zijn kostprijs per kilo tot op de lijn kent, staat het steviger dan een volumeleverancier.

Producten en diensten

  • Polyesterfilamentgarens
  • polyamidefilamentgarens
  • polypropeenfilamenten
  • aramidefilamenten
  • aramidestapelvezels
  • UHMWPE-vezels
  • viscosestapelvezels
  • lyocellvezels
  • celluloseacetaatvezels
  • acrylvezels
  • filamentkabel
  • stapelvezels voor spinnerijen
  • monofilamenten voor netten en borstels
  • strippen en tapegarens
  • hoogsterktegarens
  • garens voor bandenkoord
  • gekleurde spinvezels
  • gerecyclede polyesterfilamenten
  • biobased polyamidevezels
  • vezels voor composietversterking
  • maatwerkvezels voor kwalificatieprojecten

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 20.60, Vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels. Onderdeel van vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2015 is gratis. Leden zien ook de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.60), met de cijfers van vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-synthetische-en-kunstmatige-vezels-2060

Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels geen aparte winstcijfers. Voor de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 12,0% van de omzet in 2015; over 2009 tot en met 2015 gemiddeld 8,0% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels geen aparte kostencijfers. In de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels (SBI 20.6) waren de grootste kostenposten in 2015, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 22,1%, overige bedrijfskosten met 21,1% en personeelskosten met 20,6% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels 25 bedrijven, 16,7% minder dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche vervaardiging van synthetische en kunstmatige vezels?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom is de huidige prognose alleen voor leden?
Op deze pagina zijn alle realisatiejaren tot en met 2015 gratis. Leden zien ook de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen: een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.