Kostenstructuur en winst in de branche winkels in bovenkleding en modeartikelen (algemeen assortiment)
Cijfers van winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten (SBI 47.71). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten (SBI 47.71) in 2022 gemiddeld € 6,90 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten (SBI 47.71) 53,1% van de omzet naar inkoop en 16,4% naar personeel, samen 69,6%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 53,4 | 55,3 | 52,9 | 53,1 | -0,3 | |
| Brutomarge | 46,6 | 44,7 | 47,1 | 46,9 | +0,3 | |
| Personeelskosten | 17,4 | 17,6 | 16,6 | 16,4 | -1,0 | |
| Brutoloon | 13,0 | 12,8 | 12,2 | 12,0 | -1,0 | |
| Sociale lasten | 2,4 | 2,7 | 2,4 | 2,3 | -0,1 | |
| Pensioenpremies | 1,0 | 1,1 | 1,1 | 1,0 | 0,0 | |
| Overige personeelskosten | 1,1 | 0,9 | 0,9 | 1,2 | +0,1 | |
| Huisvesting | 10,5 | 10,5 | 9,0 | 8,4 | -2,1 | |
| Afschrijvingen | 3,4 | 4,6 | 4,0 | 3,7 | +0,3 | |
| Energie | 0,9 | 1,0 | 0,9 | 1,0 | +0,1 | |
| Verkoopkosten | 3,2 | 3,5 | 3,1 | 3,3 | +0,1 | |
| Overige kosten | 6,5 | 8,3 | 7,1 | 7,2 | +0,7 | |
| Apparatuur en inventaris | 0,4 | 0,5 | 0,5 | 0,3 | -0,1 | |
| Vervoermiddelen | 0,7 | 0,5 | 0,6 | 0,8 | +0,1 | |
| Communicatie | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,0 | |
| Overige diensten | 1,7 | 2,6 | 1,9 | 1,6 | -0,1 | |
| Overige bedrijfskosten | 3,4 | 4,3 | 3,7 | 4,2 | +0,8 | |
| Bedrijfsresultaat | 4,7 | -0,9 | 6,3 | 6,9 | +2,2 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten (SBI 47.71). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Rendement en kengetallen in de branche winkels in bovenkleding en modeartikelen (algemeen assortiment)
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Cijfers van winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten (SBI 47.71)
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten (SBI 47.71) steeg tussen 2009 en 2022 van 3,2% naar 6,9% van de omzet, met een dieptepunt van -0,9% in 2020.
- Gemiddelde
- 3,5%
- Hoogste
- 6,9% 2022
- Laagste
- -0,9% 2020
- Laatste
- 6,9% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten (SBI 47.71) was in 2022 46,9% van de omzet, tegenover 45,3% in 2009.
- Gemiddelde
- 45,9%
- Hoogste
- 47,1% 2021
- Laagste
- 44,7% 2020
- Laatste
- 46,9% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten (SBI 47.71) 35,1% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 38,6% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 37,7%
- Hoogste
- 39,6% 2013
- Laagste
- 35,1% 2022
- Laatste
- 35,1% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten (SBI 47.71) was in 2022 10,6% van de omzet, tegenover 6,6% in 2009.
- Gemiddelde
- 6,8%
- Hoogste
- 10,6% 2022
- Laagste
- 3,7% 2020
- Laatste
- 10,6% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten (SBI 47.71) 1,88 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,83 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 1,85
- Hoogste
- 1,89 2021
- Laagste
- 1,81 2020
- Laatste
- 1,88 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten (SBI 47.71). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Aantal bedrijven in de branche winkels in bovenkleding en modeartikelen (algemeen assortiment)
Aantal bedrijven
-31,4% minder bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche winkels in bovenkleding en modeartikelen (algemeen assortiment)
In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche detailhandel (niet in auto's) (SBI 47) 8,0 punt lager dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen detailhandel (niet in auto's) (SBI 47), per kwartaal
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche winkels in bovenkleding en modeartikelen (algemeen assortiment)
Multichannel wint het in 2026 van de pure webwinkel: in het eerste halfjaar groeide de online omzet van retailers met fysieke winkels met 6,4%, tegen 4,8% bij pure online spelers (bron: ING Research, september 2026). Voor modeketens en modehuizen met een goede webshop en click-and-collect is dat goed nieuws. De keerzijde is de prijsnorm die Primark, Shein en Temu zetten, en het gemengde segment concurreert daar direct mee op basics en jeans.
Locatie wordt een scherper onderscheid. In de grootste binnensteden daalt de leegstand, elders loopt die op, en het winkelend publiek volgt dat patroon. Tegelijk groeide het gemiddelde vloeroppervlak van een non-foodwinkel in tien jaar met 20% tot 370 vierkante meter (bron: ING Research, juni 2026), wat de huurlast per winkel opdrijft. Modehuizen in middelgrote steden moeten dus zelf een reden voor een bezoek bieden: beleving, events, een koffiecorner of een breed merkenaanbod onder een dak. De consolidatie zet door, met overnames door ketens en sluiting van zaken zonder opvolger. Investeert u in een grote winkelvloer, onderhandel dan scherp over huur en flexibiliteit, en reken met stijgende loonkosten.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Aan de slag met de branche winkels in bovenkleding en modeartikelen (algemeen assortiment)
- Vergelijk uw bedrijf met de branche winkels in bovenkleding en modeartikelen (algemeen assortiment) Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. Gratis tot en met 2022
- Sectorrapport winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van winkels in dameskleding, winkels in herenkleding of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Achtergrond bij de branche winkels in bovenkleding en modeartikelen (algemeen assortiment)
Over de branche
Het gaat om winkels waar dames- en herenkleding samen de hoofdmoot van de omzet vormen en elk een flink aandeel hebben. Grofweg zijn er drie typen: internationale en nationale ketens met eigen collecties (verticale ketens die ontwerp, productie en verkoop in eigen hand hebben), multimerkenwinkels in jeans en casual, en zelfstandige modehuizen die in hun regio de rol van een warenhuis voor mode vervullen. De verticale keten verdient aan snelheid en volume; de multimerkenzaak en het modehuis aan merkkeuze, presentatie en service voor het hele gezin. Grote winkelvloeren maken dit segment gevoelig voor huurlasten en voor het bezoek aan binnensteden en winkelcentra.
Kostenposten die ertoe doen zijn inkoopwaarde, personeel en huisvesting, bij modehuizen inclusief energie voor grote panden. Daarbij horen kengetallen als de omzet per vierkante meter, de conversie (het deel van de bezoekers dat iets koopt), de voorraadomloop en het aandeel afgeprijsde verkopen. Omnichannel is hier eerder regel dan uitzondering: klanten verwachten dat zij online kunnen zien wat op voorraad ligt, online kunnen bestellen en in de winkel kunnen ophalen of retourneren. Zelfstandige modehuizen onderscheiden zich met een eigen merkenmix, personeel dat klanten bij naam kent, events en services als vermaken. Bij een kredietaanvraag kijkt u naar de huurtermijnen, de staat van het pand en hoe productief de winkel zijn vloeroppervlak benut.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 47.71.3, Winkels in bovenkleding en modeartikelen (algemeen assortiment). Onderdeel van winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten (SBI 47.71).
- Financiële cijfers
-
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche winkels in bovenkleding en modeartikelen (algemeen assortiment). Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten (SBI 47.71).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: winkels in bovenkleding en modeartikelen (algemeen assortiment)
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche detailhandel (niet in auto's) (SBI 47). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: detailhandel (niet in auto's) (SBI 47)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers winkels in bovenkleding en modeartikelen (algemeen assortiment) (SBI 47.71.3), met de cijfers van winkels in kleding en modeartikelen; textielsupermarkten (SBI 47.71). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/winkels-in-bovenkleding-en-modeartikelen-algemeen-assortiment-47713
Veelgestelde vragen over de branche winkels in bovenkleding en modeartikelen (algemeen assortiment)
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.