Rendement en kengetallen in de branche slachterijen en vleesverwerking
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche slachterijen en vleesverwerking steeg tussen 2009 en 2022 van 2,5% naar 4,6% van de omzet, met een dieptepunt van 1,5% in 2012.
- Gemiddelde
- 2,9%
- Hoogste
- 4,8% 2020
- Laagste
- 1,5% 2012
- Laatste
- 4,6% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche slachterijen en vleesverwerking was in 2022 27,3% van de omzet, tegenover 22,8% in 2009.
- Gemiddelde
- 24,0%
- Hoogste
- 28,5% 2021
- Laagste
- 19,9% 2013
- Laatste
- 27,3% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche slachterijen en vleesverwerking 45,8% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 46,1% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 48,3%
- Hoogste
- 53,2% 2018
- Laagste
- 45,2% 2010
- Laatste
- 45,8% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche slachterijen en vleesverwerking was in 2022 6,1% van de omzet, tegenover 4,0% in 2009.
- Gemiddelde
- 4,3%
- Hoogste
- 6,2% 2020
- Laagste
- 2,8% 2012
- Laatste
- 6,1% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche slachterijen en vleesverwerking 1,37 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,30 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 1,32
- Hoogste
- 1,40 2021
- Laagste
- 1,25 2013
- Laatste
- 1,37 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Kostenstructuur en winst in de branche slachterijen en vleesverwerking
Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche slachterijen en vleesverwerking in 2022 gemiddeld € 4,60 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche slachterijen en vleesverwerking 72,7% van de omzet naar inkoop en 12,5% naar personeel, samen 85,2%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 74,8 | 72,1 | 71,5 | 72,7 | -2,1 | |
| Brutomarge | 25,2 | 27,9 | 28,5 | 27,3 | +2,1 | |
| Personeelskosten | 12,8 | 13,0 | 13,4 | 12,5 | -0,3 | |
| Brutoloon | 5,1 | 5,3 | 5,5 | 4,6 | -0,5 | |
| Sociale lasten | 0,9 | 0,9 | 0,8 | 0,7 | -0,2 | |
| Pensioenpremies | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 0,0 | |
| Overige personeelskosten | 6,3 | 6,4 | 6,6 | 6,7 | +0,4 | |
| Huisvesting | 1,2 | 1,2 | 1,3 | 1,2 | 0,0 | |
| Afschrijvingen | 1,6 | 1,3 | 1,5 | 1,5 | -0,1 | |
| Energie | 0,8 | 0,8 | 1,1 | 1,6 | +0,8 | |
| Verkoopkosten | 0,9 | 0,6 | 0,9 | 0,7 | -0,2 | |
| Overige kosten | 5,3 | 6,0 | 5,9 | 5,2 | -0,1 | |
| Apparatuur en inventaris | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,2 | -0,2 | |
| Vervoermiddelen | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 0,0 | |
| Communicatie | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
| Overige diensten | 1,5 | 2,0 | 1,7 | 1,5 | 0,0 | |
| Overige bedrijfskosten | 1,9 | 2,0 | 2,2 | 2,0 | +0,1 | |
| Bedrijfsresultaat | 2,7 | 4,8 | 4,5 | 4,6 | +1,9 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Aan de slag met de branche slachterijen en vleesverwerking
- Vergelijk uw bedrijf met de branche slachterijen en vleesverwerking Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. Gratis tot en met 2022
- Sectorrapport slachterijen en vleesverwerking Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van vleesverwerking (niet tot maaltijden), slachterijen (geen pluimvee-) of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Aantal bedrijven in de branche slachterijen en vleesverwerking
Aantal bedrijven
+21,9% meer bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche slachterijen en vleesverwerking
In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen industrie (SBI C), per kwartaal
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche slachterijen en vleesverwerking
Krimp van de veestapel bepaalt de vooruitzichten. In december 2025 verwachtte ABN AMRO voor slachterijen en vleesverwerking een volumedaling van 0,5% in zowel 2026 als 2027 (bron: ABN AMRO, december 2025); daarna verlaagde de bank de prognose voor de totale voedingsindustrie nog. Volgens Rabobank dalen de volumes in vlees mee met de krimp van circa 5% van het veehouderijcomplex (bron: Rabobank, januari 2026). Vooral varkensslachterijen dicht bij de boer verliezen aanvoer, wat leidt tot overcapaciteit, sluitingen en consolidatie. Pluimvee is een lichtpunt: de vraag naar kip blijft sterk, mede door de hoge prijzen van rundvlees.
Ook de spelregels voor personeel veranderen. Vanaf maart 2028 mag de vleesindustrie geen uitzendkrachten meer inzetten, waardoor bedrijven vaste contracten, huisvesting en automatisering moeten regelen. Exportmarkten zijn onzeker door Chinese antidumpingheffingen op varkensvlees en Amerikaanse tarieven, terwijl Nederlandse consumenten minder vlees kopen. Voor u als vleesondernemer ligt de opgave in waarde in plaats van volume: concepten met een hoger welzijnsniveau, ketenafspraken met veehouders, betere benutting van bijproducten en gemaksproducten voor retail en horeca.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Achtergrond bij de branche slachterijen en vleesverwerking
Over de branche
De groep bestaat uit drie schakels. Roodvleesslachterijen slachten varkens, runderen, kalveren en schapen en verkopen karkassen, delen en bijproducten. Pluimveeslachterijen verwerken kippen, kalkoenen, eenden en konijnen in sterk geautomatiseerde lijnen. Vleesverwerkers maken daar worst, ham, gerookt en gedroogd vlees en andere vleeswaren van. Een handvol grote, vaak internationale concerns verwerkt het grootste deel van het volume, naast regionale slachterijen en ambachtelijke vleeswarenmakers die op kwaliteit, herkomst of maatwerk concurreren. Afnemers zijn supermarkten, die via huismerken en welzijnsconcepten zoals Beter Leven veel bepalen, de horeca, de vleeswarenindustrie en exportmarkten binnen en buiten Europa.
Het verdienmodel draait om volume en om de waarde van het hele dier: elk onderdeel, van filet tot huid en botten, moet zo goed mogelijk worden afgezet. Marges zijn dun, dus de bezettingsgraad van de slachtlijn, de inkoopprijs van dieren ten opzichte van de opbrengst van de delen en de arbeidskosten per dier bepalen het resultaat. Arbeidsmigranten doen veel van het werk, hygiëne en dierenwelzijn staan onder permanent toezicht van de NVWA, en energie voor koeling en heet water is een vaste kostenpost. Beoordeelt u een plan of krediet, kijk dan naar de zekerheid van de aanvoer, de spreiding van afzetmarkten en de afhankelijkheid van uitzendkrachten.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 10.1, Slachterijen en vleesverwerking. Onderdeel van vervaardiging van voedingsmiddelen (SBI 10). Onderliggende branches: vleesverwerking (niet tot maaltijden) (SBI 10.13), slachterijen (geen pluimvee-) (SBI 10.11) en pluimveeslachterijen (SBI 10.12).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: slachterijen en vleesverwerking
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers slachterijen en vleesverwerking (SBI 10.1). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/slachterijen-en-vleesverwerking
Rapporten
- Voedselinflatie zorgt voor stagnatie foodsector (juni 2026) (opent een externe website)
- Voedingsindustrie blijft licht groeien ondanks rem op aanvoer, PDF Prognoses food (december 2025) (opent een externe website)
- Krimp veestapel creeert overcapaciteit bij foodindustrie (augustus 2025) (opent een externe website)
- Foodsector 2026: herstel in zicht, maar met hobbels op de weg (januari 2026) (opent een externe website)
- Europese varkensmarkt begint moeizaam aan 2026 (januari 2026) (opent een externe website)
- Vooruitzichten pluimveesector 2026 blijven gunstig, maar onzekerheden nemen toe (juli 2026) (opent een externe website)
- De belangrijkste gevolgen van de Miljoenennota 2027 voor sectoren (september 2026) (opent een externe website)
Veelgestelde vragen over de branche slachterijen en vleesverwerking
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.