SBI-code 19.20 · Onderdeel van aardolieverwerking (19.2)

Brancheinformatie en cijfers aardolieverwerking

Of het nu gaat om een raffinaderij van wereldformaat of een smeermiddelenfabriek: aardolieverwerkers verdienen aan het verschil tussen de waarde van hun eindproducten en de kosten van ruwe olie of basisolie, energie en emissies. Deze klasse omvat de raffinage en de verwerking zonder raffinage, zoals het maken van smeermiddelen en het regenereren van afgewerkte olie. Waterstof, koolstofafvang en hernieuwbare grondstoffen bepalen nu welke installaties toekomst hebben.

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
3,7%
van de omzet, 2022, vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19) · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
35
3e kwartaal 2026
Vacatures
30.400
2e kwartaal 2026, industrie (SBI C)
Ondernemersvertrouwen
-19,4
4e kwartaal 2022, industrie (SBI C) · Nederland -20,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche aardolieverwerking

Cijfers van vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19) in 2022 gemiddeld € 3,70 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19) 87,7% van de omzet naar inkoop en 1,3% naar personeel, samen 89,0%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 87,70
  • Personeel € 1,30
  • Huisvesting € 0,20
  • Afschrijving € 0,80
  • Energie € 5,00
  • Verkoop € 0,00
  • Overig € 1,30
  • Resultaat € 3,70

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche aardolieverwerking in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 90,6 93,5 90,4 87,7
Brutomarge 9,4 6,5 9,6 12,3
Personeelskosten 2,0 2,9 1,8 1,3
Brutoloon 1,4 2,0 1,1 0,7
Pensioenpremies 0,3 0,0 0,3 0,3
Overige personeelskosten 0,3 0,6 0,3 0,2
Huisvesting 0,3 0,4 0,2 0,2
Afschrijvingen 1,6 2,4 1,1 0,8
Energie 2,1 2,2 3,9 5,0
Verkoopkosten 0,0 0,0 0,0 0,0
Overige kosten 2,4 3,4 2,1 1,3
Apparatuur en inventaris 0,5 0,8 0,6 0,3
Vervoermiddelen 0,0 0,1 0,0 0,1
Communicatie 0,0 0,0 0,0 0,0
Overige diensten 0,3 0,5 0,3 0,2
Overige bedrijfskosten 1,5 2,1 1,1 0,7
Bedrijfsresultaat 0,9 -4,8 0,4 3,7 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche aardolieverwerking er nu voor

Inzicht in de veranderingen van vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19) met de huidige prognose en laatste realisatiecijfers. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2022. Leden zien ook de huidige prognose en de realisatie over 2023 en 2024.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche aardolieverwerking

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Cijfers van vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19) steeg tussen 2009 en 2022 van 0,8% naar 3,7% van de omzet, met een dieptepunt van -4,8% in 2020.

Gemiddelde
0,2%
Hoogste
3,7% 2022
Laagste
-4,8% 2020
Laatste
3,7% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19) was in 2022 12,3% van de omzet, tegenover 11,2% in 2009.

Gemiddelde
8,9%
Hoogste
12,4% 2016
Laagste
3,8% 2014
Laatste
12,3% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19) was in 2022 4,5% van de omzet, tegenover 2,0% in 2009.

Gemiddelde
1,5%
Hoogste
4,5% 2022
Laagste
-2,4% 2020
Laatste
4,5% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19) 1,14 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,13 keer in 2009.

Gemiddelde
1,10
Hoogste
1,14 2016
Laagste
1,04 2014
Laatste
1,14 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche aardolieverwerking

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

-22,2% minder bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche aardolieverwerking daalde van 45 in 2007 naar 35 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche aardolieverwerking

In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche aardolieverwerking

Over de branche

In een raffinaderij wordt ruwe olie eerst gedestilleerd in fracties, waarna conversie-installaties zware fracties kraken tot lichtere, waardevollere producten en ontzwavelingsinstallaties met waterstof de zwavel verwijderen. Hoe complexer de raffinaderij, hoe meer hoogwaardige producten zij uit een vat olie haalt en hoe beter zij goedkope zware oliesoorten kan verwerken. Bedrijven zonder raffinage kopen basisoliën in en mengen die met additieven tot motorolie, hydraulische olie, transmissieolie en vetten, of zuiveren afgewerkte olie tot nieuwe basisolie. Raffinaderijen verkopen vooral via langlopende contracten en de spotmarkt; smeermiddelenbedrijven via distributeurs, dealers en directe levering aan industrie en transport.

Ruwe olie is veruit de grootste kostenpost, met daarna energie, waterstof, emissierechten, onderhoud en personeel. De bepalende kengetallen zijn de raffinagemarge per vat, de bezettingsgraad, de beschikbaarheid van de installaties tussen de grote onderhoudsstops, het energieverbruik en de opbrengst aan middeldestillaten zoals diesel en kerosine. Bij smeermiddelen tellen de inkoopprijs van basisolie, de productmix en de klantbinding via specificaties en goedkeuringen van motorfabrikanten. Veiligheid en vergunningen wegen zwaar, met de Brzo-regels voor risicovolle bedrijven, emissie-eisen en de verplichtingen voor hernieuwbare brandstoffen. Voor een financier zijn de concurrentiepositie per installatie, de plannen voor verduurzaming en de afdekking tegen prijsschommelingen van olie en producten de eerste vragen.

Producten en diensten

  • Benzine
  • diesel
  • kerosine
  • scheepsbrandstof
  • stookolie
  • lpg
  • nafta
  • bitumen
  • petroleumcokes
  • white spirit
  • paraffine
  • vaseline
  • motorolie
  • hydraulische olie
  • transmissieolie
  • industriële vetten
  • basisolie
  • geregenereerde basisolie
  • koelvloeistoffen voor datacenters
  • e-fluids voor elektrische voertuigen
  • hernieuwbare diesel uit co-processing

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 19.20, Aardolieverwerking. Onderdeel van aardolieverwerking (SBI 19.2). Onderliggende branches: aardolieraffinage (SBI 19.20.1) en aardolieverwerking (geen -raffinage) (SBI 19.20.2).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche aardolieverwerking. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: aardolieverwerking
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers aardolieverwerking (SBI 19.20), met de cijfers van vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/aardolieverwerking-1920

Veelgestelde vragen over de branche aardolieverwerking

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche aardolieverwerking?
Het CBS publiceert voor de branche aardolieverwerking geen aparte winstcijfers. Voor de branche vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 3,7% van de omzet in 2022; over 2009 tot en met 2022 gemiddeld 0,2% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche aardolieverwerking?
Het CBS publiceert voor de branche aardolieverwerking geen aparte kostencijfers. In de branche vervaardiging van cokesovenproducten en aardolieverwerking (SBI 19) waren de grootste kostenposten in 2022, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 87,7%, energie met 5,0% en personeelskosten met 1,3% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche aardolieverwerking?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche aardolieverwerking 35 bedrijven, 22,2% minder dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche aardolieverwerking?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.