Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van glasvezels
Cijfers van vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2015 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) in 2015 gemiddeld € 3,10 over als bedrijfsresultaat. In 2015 ging in de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) 34,3% van de omzet naar inkoop en 31,8% naar personeel, samen 66,1%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | Verschilsinds 2012, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2015, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 37,0 | 34,6 | 35,1 | 34,3 | -2,7 | |
| Brutomarge | 63,0 | 65,4 | 64,9 | 65,7 | +2,7 | |
| Personeelskosten | 29,6 | 29,7 | 31,2 | 31,8 | +2,2 | |
| Brutoloon | 20,6 | 20,7 | 20,7 | 21,7 | +1,1 | |
| Sociale lasten | 3,2 | 3,2 | 3,2 | 3,6 | +0,4 | |
| Pensioenpremies | 2,3 | 2,6 | 3,8 | 3,0 | +0,7 | |
| Overige personeelskosten | 3,5 | 3,2 | 3,5 | 3,6 | +0,1 | |
| Huisvesting | 3,0 | 3,0 | 2,8 | 2,7 | -0,3 | |
| Afschrijvingen | 5,5 | 5,1 | 5,0 | 4,8 | -0,7 | |
| Energie | 10,9 | 10,5 | 9,6 | 9,5 | -1,4 | |
| Verkoopkosten | 1,1 | 0,9 | 0,9 | 1,0 | -0,1 | |
| Overige kosten | 11,1 | 10,8 | 10,6 | 12,9 | +1,8 | |
| Apparatuur en inventaris | 3,9 | 3,6 | 3,4 | 3,7 | -0,2 | |
| Vervoermiddelen | 1,1 | 1,1 | 1,0 | 0,8 | -0,3 | |
| Communicatie | 0,2 | 0,3 | 0,2 | 0,2 | 0,0 | |
| Overige diensten | 1,6 | 1,6 | 1,4 | 1,5 | -0,1 | |
| Overige bedrijfskosten | 4,2 | 4,2 | 4,6 | 6,7 | +2,5 | |
| Bedrijfsresultaat | 1,9 | 5,4 | 4,6 | 3,1 | +1,2 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2015, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van glasvezels
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2015; leden zien ook de huidige prognose.
Cijfers van vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1)
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) steeg tussen 2009 en 2015 van 0,2% naar 3,1% van de omzet.
- Gemiddelde
- 3,1%
- Hoogste
- 5,4% 2013
- Laagste
- 0,2% 2009
- Laatste
- 3,1% 2015
- Leden zien
- Huidig (Prognose), Bekijk de lidmaatschappen
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) was in 2015 65,7% van de omzet, tegenover 64,7% in 2009.
- Gemiddelde
- 63,5%
- Hoogste
- 65,7% 2015
- Laagste
- 59,9% 2011
- Laatste
- 65,7% 2015
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2015 ging in de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) 48,3% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 46,6% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 46,8%
- Hoogste
- 48,3% 2015
- Laagste
- 45,4% 2013
- Laatste
- 48,3% 2015
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) was in 2015 7,9% van de omzet, tegenover 7,9% in 2009.
- Gemiddelde
- 8,7%
- Hoogste
- 10,5% 2013
- Laagste
- 7,4% 2012
- Laatste
- 7,9% 2015
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2015 was de omzet in de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) 2,91 keer de inkoopwaarde, tegenover 2,83 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 2,75
- Hoogste
- 2,91 2015
- Laagste
- 2,49 2011
- Laatste
- 2,91 2015
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van glasvezels
Aantal bedrijven
+275,0% meer bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van glasvezels
In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen industrie (SBI C), per kwartaal
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche vervaardiging van glasvezels
Isolatie is een van de weinige bouwmarkten met wind in de rug. De verduurzaming van de bestaande woningvoorraad, subsidies voor isolatie en de renovatie van kantoren en scholen onder de Europese gebouwenrichtlijn (EPBD IV) houden de vraag naar glaswol op peil, ook nu de nieuwbouw hapert. Kunststof isolatieplaten werden duurder: basischemicaliën als styreen stegen sinds begin 2026 ruim 50% in prijs (bron: ABN AMRO, juni 2026), wat de prijsverhouding met minerale wol kan verschuiven. Tegelijk wint biobased isolatie terrein bij opdrachtgevers die sturen op de milieuprestatie van gebouwen (MPG).
Glasvezel voor composieten hangt af van windenergie, de auto-industrie en de scheepsbouw, markten die sterk schommelen met investeringsbeslissingen en Chinese concurrentie. Voor beide producten is energie de grootste kostenfactor, en een oven die tijdelijk minder draait, wordt snel verliesgevend. De energie-investeringsaftrek gaat volgens de Miljoenennota 2027 van 40% naar 45,5% (bron: ING Research, september 2026), wat investeringen in zuinigere ovens en warmteterugwinning aantrekkelijker maakt. Elektrisch smelten is technisch mogelijk, maar vraagt een netaansluiting die door netcongestie (een vol stroomnet) vaak jaren op zich laat wachten. Voor u als ondernemer of financier telt vooral of het bedrijf energieprijzen kan doorberekenen en of er een realistische route is naar smelten zonder aardgas.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Aan de slag met de branche vervaardiging van glasvezels
- Vergelijk uw bedrijf met de branche vervaardiging van glasvezels Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. In elk lidmaatschap
- Sectorrapport vervaardiging van glas en glaswerk Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van vormen en bewerken van vlakglas, vervaardiging en bewerking van overig glas, inclusief technisch glaswerk of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Achtergrond bij de branche vervaardiging van glasvezels
Over de branche
Voor glaswol wordt glas, voor een groot deel afkomstig uit gerecycled vlakglas en flessenglas, gesmolten, in een centrifuge tot dunne vezels gesponnen, gebonden en tot dekens, platen en rollen verwerkt. Glasvezel voor composieten ontstaat door gesmolten glas door platina spinplaten te trekken tot continue filamenten, die als roving, gehakte vezels of matten worden verkocht. Beide zijn kapitaalintensief en in Europa grotendeels in handen van enkele internationale concerns. Glaswol gaat via bouwmaterialengroothandels naar isolatiebedrijven, aannemers en installateurs; glasvezel naar composietverwerkers, windturbinefabrikanten, botenbouwers en toeleveranciers van de auto-industrie. Glaswol concurreert met steenwol, kunststof isolatieplaten (EPS en PIR) en biobased isolatie zoals houtvezel en vlas.
Energie, grondstoffen (scherven, zand, bindmiddelen), personeel en transport zijn de grote kostenposten. Omdat glaswol veel volume heeft en weinig weegt, is vervoer relatief duur en worden de producten sterk samengeperst verpakt. Kengetallen zijn de ovenbezetting, het energieverbruik per ton, het aandeel gerecycled glas en de prijsontwikkeling bij de groothandel. In glasvezel voor composieten is de concurrentie uit China groot; de EU heft al jaren antidumpingrechten op glasvezel uit China. Bouwregels voor energiezuinigheid (BENG) en brandveiligheidseisen werken in het voordeel van onbrandbare minerale wol. Beoordeelt u een bedrijf in deze klasse, kijk dan naar de energiecontracten, de spreiding over afzetmarkten en de positie tegenover concurrerende isolatiematerialen.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 23.14, Vervaardiging van glasvezels. Onderdeel van vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1).
- Financiële cijfers
-
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche vervaardiging van glasvezels. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: vervaardiging van glasvezels
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: industrie (SBI C)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2015 is gratis. Leden zien ook de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van glasvezels (SBI 23.14), met de cijfers van vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-glasvezels-2314
Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van glasvezels
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.