SBI-code 23.11 · Onderdeel van vervaardiging van glas en glaswerk (23.1)

Brancheinformatie en cijfers vervaardiging van vlakglas

Vlakglas is het basisproduct voor ruiten, gevels, spiegels, autoruiten en zonnepanelen. Producenten smelten zand, soda, kalk en scherven en laten het glas op een bad van vloeibaar tin uitvloeien tot floatglas, of walsen het tot figuurglas, draadglas of gekleurd glas. Afnemers zijn vooral glasbewerkers. Energie maakt het verschil: de Europese gasprijs (TTF) steeg na het uitbreken van het conflict rond Iran van ca. € 32 naar € 59 per MWh (bron: ABN AMRO, maart 2026).

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
3,1%
van de omzet, 2015, vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) · leden: ook de huidige prognose
Bedrijven
25
3e kwartaal 2026
Vacatures
30.400
2e kwartaal 2026, industrie (SBI C)
Ondernemersvertrouwen
-19,4
4e kwartaal 2022, industrie (SBI C) · Nederland -20,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van vlakglas

Cijfers van vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2015 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) in 2015 gemiddeld € 3,10 over als bedrijfsresultaat. In 2015 ging in de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) 34,3% van de omzet naar inkoop en 31,8% naar personeel, samen 66,1%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 34,30
  • Personeel € 31,80
  • Huisvesting € 2,70
  • Afschrijving € 4,80
  • Energie € 9,50
  • Verkoop € 1,00
  • Overig € 12,80
  • Resultaat € 3,10

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche vervaardiging van vlakglas in procenten van de omzet, 2012 tot en met 2015, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2012 2013 2014 2015 Nieuwste, Ontwikkeling na 2015, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 37,0 34,6 35,1 34,3
Brutomarge 63,0 65,4 64,9 65,7
Personeelskosten 29,6 29,7 31,2 31,8
Brutoloon 20,6 20,7 20,7 21,7
Pensioenpremies 2,3 2,6 3,8 3,0
Overige personeelskosten 3,5 3,2 3,5 3,6
Huisvesting 3,0 3,0 2,8 2,7
Afschrijvingen 5,5 5,1 5,0 4,8
Energie 10,9 10,5 9,6 9,5
Verkoopkosten 1,1 0,9 0,9 1,0
Overige kosten 11,1 10,8 10,6 12,9
Apparatuur en inventaris 3,9 3,6 3,4 3,7
Vervoermiddelen 1,1 1,1 1,0 0,8
Communicatie 0,2 0,3 0,2 0,2
Overige diensten 1,6 1,6 1,4 1,5
Overige bedrijfskosten 4,2 4,2 4,6 6,7
Bedrijfsresultaat 1,9 5,4 4,6 3,1 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2015, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche vervaardiging van vlakglas er nu voor

Inzicht in de veranderingen van vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) met de huidige prognose, voor alle kostenposten. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2015. Leden zien ook de huidige prognose.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van vlakglas

Gratis tot en met 2015; leden zien ook de huidige prognose.

Cijfers van vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2015

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) steeg tussen 2009 en 2015 van 0,2% naar 3,1% van de omzet.

Gemiddelde
3,1%
Hoogste
5,4% 2013
Laagste
0,2% 2009
Laatste
3,1% 2015

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2015

De brutomarge in de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) was in 2015 65,7% van de omzet, tegenover 64,7% in 2009.

Gemiddelde
63,5%
Hoogste
65,7% 2015
Laagste
59,9% 2011
Laatste
65,7% 2015

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2015

In 2015 ging in de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) 48,3% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 46,6% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
46,8%
Hoogste
48,3% 2015
Laagste
45,4% 2013
Laatste
48,3% 2015

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2015

De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) was in 2015 7,9% van de omzet, tegenover 7,9% in 2009.

Gemiddelde
8,7%
Hoogste
10,5% 2013
Laagste
7,4% 2012
Laatste
7,9% 2015

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2015

In 2015 was de omzet in de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) 2,91 keer de inkoopwaarde, tegenover 2,83 keer in 2009.

Gemiddelde
2,75
Hoogste
2,91 2015
Laagste
2,49 2011
Laatste
2,91 2015

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van vlakglas

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+150,0% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche vervaardiging van vlakglas groeide van 10 in 2007 naar 25 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van vlakglas

In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche vervaardiging van vlakglas

Over de branche

Floatglas wordt gemaakt in grote, continu draaiende lijnen, die in Europa vrijwel allemaal in handen zijn van een handvol internationale glasconcerns. Een floatlijn produceert dag en nacht, jarenlang, en kan niet zomaar worden stilgelegd zonder de oven te beschadigen. Naast floatglas vallen onder deze klasse gewalst figuur- en ornamentglas, draadglas met ingegoten staaldraad, glas dat in de massa is gekleurd en gegoten glas, vaak gemaakt door kleinere, gespecialiseerde fabrikanten. Afnemers zijn isolatieglasproducenten, glashardingsbedrijven, spiegelmakers, autoglasfabrikanten en producenten van zonnepanelen. Het verdienmodel draait om volume: grote platen (jumbo's) gaan per vrachtwagen of trein naar bewerkers in binnen- en buitenland. Het snijden, harden, coaten en samenstellen van het glas valt onder een andere klasse.

Energie, grondstoffen en emissierechten zijn de grote kostenposten, gevolgd door personeel en de periodieke ovenrenovatie, een zeer grote investering die om een stevige financiering vraagt. Kerncijfers zijn de dagproductie van de oven, de opbrengst aan goede platen, het energieverbruik per ton en het aandeel scherven. De concurrentie komt uit Turkije, het Midden-Oosten en Azië, vooral bij extra helder glas voor zonnepanelen. Anders dan cement en staal valt glas niet onder de Europese koolstofgrensheffing (CBAM), waardoor importglas uit landen zonder koolstofprijs een kostenvoordeel houdt. Bekijkt u een investering in deze klasse, let dan op de resterende levensduur van de oven, de energiecontracten en de spreiding over bouw, auto-industrie en zonne-energie.

Producten en diensten

  • Floatglas
  • helder vlakglas
  • ijzerarm extra helder glas
  • glas gekleurd in de massa
  • getint vlakglas
  • draadglas
  • figuurglas
  • ornamentglas
  • kathedraalglas
  • gegoten glas
  • gewalst glas
  • dun vlakglas
  • dik vlakglas voor constructies
  • basisglas voor zonnepanelen
  • basisglas voor autoruiten
  • basisglas voor spiegels
  • jumboplaten
  • glas met gerecycled vlakglas

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 23.11, Vervaardiging van vlakglas. Onderdeel van vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche vervaardiging van vlakglas. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: vervaardiging van vlakglas
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2015 is gratis. Leden zien ook de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van vlakglas (SBI 23.11), met de cijfers van vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-vlakglas-2311

Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van vlakglas

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche vervaardiging van vlakglas?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van vlakglas geen aparte winstcijfers. Voor de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 3,1% van de omzet in 2015; over 2009 tot en met 2015 gemiddeld 3,1% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche vervaardiging van vlakglas?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van vlakglas geen aparte kostencijfers. In de branche vervaardiging van glas en glaswerk (SBI 23.1) waren de grootste kostenposten in 2015, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 34,3%, personeelskosten met 31,8% en energie met 9,5% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche vervaardiging van vlakglas?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche vervaardiging van vlakglas 25 bedrijven, 150,0% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche vervaardiging van vlakglas?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom is de huidige prognose alleen voor leden?
Op deze pagina zijn alle realisatiejaren tot en met 2015 gratis. Leden zien ook de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen: een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.