SBI-code 24.2 · Onderdeel van vervaardiging van metalen in primaire vorm (24)

Brancheinformatie en cijfers vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor

Stalen buizen en fittings vormen de aders van industrie, energie en bouw: gelaste buizen en buizen zonder lasnaad voor olie, gas, stoom en water, holle profielen voor staalconstructies, en flenzen, bochten en T-stukken om leidingen te verbinden. De aanleg van netten voor CO₂-opslag, waterstof en warmte opent een nieuwe afzetmarkt, terwijl de traditionele vraag uit olie, gas en petrochemie terugloopt.

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
6,2%
van de omzet, 2022, vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24) · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
155
3e kwartaal 2026
Vacatures
30.400
2e kwartaal 2026, industrie (SBI C)
Ondernemersvertrouwen
-19,4
4e kwartaal 2022, industrie (SBI C) · Nederland -20,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor

Cijfers van vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24) in 2022 gemiddeld € 6,20 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24) 58,0% van de omzet naar inkoop en 14,6% naar personeel, samen 72,6%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 58,00
  • Personeel € 14,60
  • Huisvesting € 1,00
  • Afschrijving € 3,00
  • Energie € 4,70
  • Verkoop € 3,20
  • Overig € 9,30
  • Resultaat € 6,20

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 57,0 56,9 53,8 58,0
Brutomarge 43,0 43,1 46,2 42,0
Personeelskosten 20,0 21,6 16,9 14,6
Brutoloon 13,4 14,5 10,6 9,7
Pensioenpremies 1,5 1,9 1,3 1,2
Overige personeelskosten 3,1 3,0 3,5 2,3
Huisvesting 1,0 1,2 1,0 1,0
Afschrijvingen 4,3 5,2 3,5 3,0
Energie 4,1 3,7 3,8 4,7
Verkoopkosten 2,4 1,6 2,4 3,2
Overige kosten 11,2 12,4 9,8 9,3
Apparatuur en inventaris 5,6 6,0 4,7 4,7
Vervoermiddelen 0,2 0,6 0,5 0,5
Communicatie 0,1 0,1 0,1 0,1
Overige diensten 2,9 3,3 2,4 2,4
Overige bedrijfskosten 2,5 2,4 2,1 1,7
Bedrijfsresultaat 0,1 -2,5 8,8 6,2 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor er nu voor

Inzicht in de veranderingen van vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24) met de huidige prognose en laatste realisatiecijfers. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2022. Leden zien ook de huidige prognose en de realisatie over 2023 en 2024.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Cijfers van vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24) steeg tussen 2009 en 2022 van -2,9% naar 6,2% van de omzet.

Gemiddelde
3,3%
Hoogste
8,8% 2021
Laagste
-2,9% 2009
Laatste
6,2% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24) was in 2022 42,0% van de omzet, tegenover 47,3% in 2009.

Gemiddelde
45,1%
Hoogste
50,1% 2016
Laagste
40,9% 2011
Laatste
42,0% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24) 34,8% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 42,3% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
40,2%
Hoogste
50,1% 2020
Laagste
32,6% 2010
Laatste
34,8% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24) was in 2022 9,2% van de omzet, tegenover 2,3% in 2009.

Gemiddelde
7,5%
Hoogste
12,3% 2021
Laagste
2,3% 2009
Laatste
9,2% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24) 1,72 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,90 keer in 2009.

Gemiddelde
1,82
Hoogste
2,00 2016
Laagste
1,69 2011
Laatste
1,72 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+342,9% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor groeide van 35 in 2007 naar 155 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor

In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche industrie (SBI C) 0,9 punt hoger dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor

Over de branche

De markt bestaat uit twee werelden. Buizenwalserijen en -lasserijen maken grote series gelaste buizen en holle profielen uit band- of plaatstaal, of buizen zonder lasnaad uit massieve knuppels; zij concurreren met producenten in Duitsland, Italië, Oost-Europa en Azië. Daarnaast is er een kleinere groep fabrikanten van flenzen, bochten, T-stukken en verloopstukken, vaak familiebedrijven die snel leveren in veel staalsoorten, waaronder roestvast en hittebestendig staal. Een groot deel van de afzet loopt via gespecialiseerde handelaren in buizen en appendages, die voorraad aanhouden voor installateurs, scheepswerven, de procesindustrie en aannemers in de grond-, weg- en waterbouw (GWW).

Grote projecten maken de vraag schoksgewijs: een pijpleiding, een onderhoudsstop bij een raffinaderij of een nieuw warmtenet levert in één keer veel volume op. De Rotterdamse haven, de chemieclusters en de offshore bepalen een groot deel van de binnenlandse vraag. In standaardbuizen is de concurrentie uit Azië fel; Europese producenten onderscheiden zich met certificering, korte levertijden, kleine series en traceerbaarheid van het materiaal. Voor u als financier of adviseur is de kernvraag hoe afhankelijk een producent is van olie en gas, en in welk tempo hij omschakelt naar toepassingen in de energietransitie en de bouw.

Producten en diensten

  • Stalen buizen zonder lasnaad
  • langsnaadgelaste buizen
  • spiraalgelaste buizen
  • precisiebuizen
  • ketel- en warmtewisselaarbuizen
  • leidingbuizen voor gas
  • waterstof en CO₂
  • voorgeïsoleerde stalen buizen voor warmtenetten
  • holle constructieprofielen
  • vierkante en rechthoekige kokerprofielen
  • roestvaststalen buizen
  • verzinkte buizen
  • lasflenzen
  • blindflenzen
  • platte flenzen
  • stomplasbochten
  • T-stukken
  • verloopstukken
  • eindkappen
  • fittings met schroefdraad
  • sokken en nippels
  • materiaalcertificaten en traceerbaarheid

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 24.2, Vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor. Onderdeel van vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24). Onderliggende branches: vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor (SBI 24.20).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche industrie (SBI C). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche industrie (SBI C), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: industrie (SBI C)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor (SBI 24.2), met de cijfers van vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/vervaardiging-van-stalen-buizen-pijpen-holle-profielen-en-fittings-daarvoor-242

Veelgestelde vragen over de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor geen aparte winstcijfers. Voor de branche vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 6,2% van de omzet in 2022; over 2009 tot en met 2022 gemiddeld 3,3% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor?
Het CBS publiceert voor de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor geen aparte kostencijfers. In de branche vervaardiging van metalen in primaire vorm (SBI 24) waren de grootste kostenposten in 2022, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 58,0%, personeelskosten met 14,6% en energie met 4,7% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor 155 bedrijven, 342,9% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche vervaardiging van stalen buizen, pijpen, holle profielen en fittings daarvoor?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.