Kostenstructuur en winst in de branche winkels in ijzerwaren en gereedschappen
Cijfers van winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) in 2022 gemiddeld € 9,50 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) 61,6% van de omzet naar inkoop en 14,1% naar personeel, samen 75,7%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 61,4 | 60,8 | 60,5 | 61,6 | +0,2 | |
| Brutomarge | 38,6 | 39,2 | 39,5 | 38,4 | -0,2 | |
| Personeelskosten | 15,0 | 14,5 | 14,2 | 14,1 | -0,9 | |
| Brutoloon | 11,1 | 10,7 | 10,1 | 10,2 | -0,9 | |
| Sociale lasten | 2,0 | 1,9 | 1,7 | 1,8 | -0,2 | |
| Pensioenpremies | 0,8 | 0,8 | 0,9 | 0,8 | 0,0 | |
| Overige personeelskosten | 1,1 | 1,1 | 1,4 | 1,4 | +0,3 | |
| Huisvesting | 5,2 | 4,2 | 4,3 | 4,1 | -1,1 | |
| Afschrijvingen | 2,2 | 2,7 | 2,4 | 2,5 | +0,3 | |
| Energie | 0,7 | 0,7 | 0,6 | 0,7 | 0,0 | |
| Verkoopkosten | 2,8 | 2,6 | 2,8 | 2,8 | 0,0 | |
| Overige kosten | 5,1 | 5,0 | 5,0 | 4,7 | -0,4 | |
| Apparatuur en inventaris | 0,4 | 0,4 | 0,3 | 0,3 | -0,1 | |
| Vervoermiddelen | 0,8 | 0,8 | 0,7 | 0,7 | -0,1 | |
| Communicatie | 0,3 | 0,2 | 0,3 | 0,2 | -0,1 | |
| Overige diensten | 0,8 | 0,8 | 0,9 | 0,9 | +0,1 | |
| Overige bedrijfskosten | 2,9 | 2,8 | 2,7 | 2,6 | -0,3 | |
| Bedrijfsresultaat | 7,6 | 9,6 | 10,3 | 9,5 | +1,9 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Rendement en kengetallen in de branche winkels in ijzerwaren en gereedschappen
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Cijfers van winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52)
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) steeg tussen 2009 en 2022 van 6,7% naar 9,5% van de omzet, met een dieptepunt van 2,5% in 2013.
- Gemiddelde
- 6,4%
- Hoogste
- 10,3% 2021
- Laagste
- 2,5% 2013
- Laatste
- 9,5% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) was in 2022 38,4% van de omzet, tegenover 39,1% in 2009.
- Gemiddelde
- 38,8%
- Hoogste
- 39,5% 2010
- Laagste
- 38,1% 2014
- Laatste
- 38,4% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) 36,8% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 38,3% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 39,4%
- Hoogste
- 42,4% 2013
- Laagste
- 35,9% 2021
- Laatste
- 36,8% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) was in 2022 12,0% van de omzet, tegenover 9,3% in 2009.
- Gemiddelde
- 9,0%
- Hoogste
- 12,7% 2021
- Laagste
- 5,5% 2013
- Laatste
- 12,0% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) 1,62 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,64 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 1,63
- Hoogste
- 1,65 2010
- Laagste
- 1,62 2014
- Laatste
- 1,62 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Aantal bedrijven in de branche winkels in ijzerwaren en gereedschappen
Aantal bedrijven
-22,8% minder bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche winkels in ijzerwaren en gereedschappen
In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche detailhandel (niet in auto's) (SBI 47) 8,0 punt lager dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen detailhandel (niet in auto's) (SBI 47), per kwartaal
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche winkels in ijzerwaren en gereedschappen
Opvolging is in deze subbranche minstens zo bepalend als de conjunctuur. ABN AMRO ziet dat een groot deel van de retailers binnen tien jaar wil stoppen terwijl opvolgers schaars zijn, en juist bij ijzerwarenzaken zit de waarde vaak in de kennis en het netwerk van de eigenaar. Op de markt zelf drukt het lage consumentenvertrouwen: ABN AMRO verlaagde de volumeverwachting voor de doe-het-zelfbranche als geheel in 2026 van 3% naar 2% (bron: ABN AMRO, april 2026). Gereedschap en accessoires staan bovendien onder prijsdruk van internationale webshops en platforms.
De productmix verandert in uw voordeel als u meebeweegt. Accugereedschap vervangt snoer en benzine, ook in de tuin, waar robotmaaiers en accu-heggenscharen de vraag naar installatie, onderhoud en reparatie vergroten. Slimme sloten, camerabeveiliging en inbraakpreventie vragen om advies dat een webshop moeilijk geeft. De EU-heffing van € 3 per pakket onder € 150 van buiten de EU, sinds 1 juli 2026 (bron: ING Research, september 2026), haalt een deel van het prijsvoordeel van verre platforms weg. Wie verkoop combineert met service, verhuur en een goed vindbare webshop, bouwt een klantenkring op die voor kennis en gemak terugkomt. Bij een overname door een collega of medewerker helpt een vroege waardebepaling, en die begint bij een opgeschoonde voorraad.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Aan de slag met de branche winkels in ijzerwaren en gereedschappen
- Vergelijk uw bedrijf met de branche winkels in ijzerwaren en gereedschappen Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. Gratis tot en met 2022
- Sectorrapport winkels in doe-het-zelfartikelen Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van winkels in keukens, winkels in parket-, laminaat- en kurkvloeren of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Achtergrond bij de branche winkels in ijzerwaren en gereedschappen
Over de branche
De klassieke ijzerwarenzaak is een buurtwinkel met een diep assortiment: zeer veel kleine artikelen, van schroeven per stuk tot professioneel accugereedschap. Naast particulieren leunen veel zaken op een vaste groep vakmensen, zoals timmerlieden, installateurs en klusbedrijven, die op rekening kopen en snel iets nodig hebben. Bijverdiensten komen uit het namaken van sleutels, het graveren van naamplaten, het op maat zagen van buis en draad, de verhuur van gereedschap en onderhoud of reparatie van grasmaaiers. Veel ondernemers zijn aangesloten bij een inkoopcombinatie of formule, en vaak staat de eigenaar zelf achter de toonbank.
Het geld zit in de brutomarge op kleine artikelen en diensten, het risico in de voorraad: een breed assortiment met veel langzame lopers bindt kapitaal en veroudert. Kengetallen die ertoe doen zijn de omloopsnelheid van de voorraad, de betaaltermijn van zakelijke klanten, het aandeel dienstenomzet en de personeelskosten per openingsuur. Concurrentie komt van bouwmarkten met lange openingstijden, van webshops die gereedschap van A-merken scherp prijzen en van de technische groothandel voor vakmensen. Specialisatie loont: advies over inbraakwerend hang- en sluitwerk met het SKG-keurmerk, dealerschap van een accuplatform of een eigen werkplaats voor tuinmachines geeft klanten een reden om te komen. Beoordeelt u een overname, kijk dan naar de kwaliteit van de voorraad en naar hoe afhankelijk de omzet is van de kennis van de huidige eigenaar.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 47.52.1, Winkels in ijzerwaren en gereedschappen. Onderdeel van winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52).
- Financiële cijfers
-
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche winkels in ijzerwaren en gereedschappen. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: winkels in ijzerwaren en gereedschappen
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche detailhandel (niet in auto's) (SBI 47). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: detailhandel (niet in auto's) (SBI 47)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers winkels in ijzerwaren en gereedschappen (SBI 47.52.1), met de cijfers van winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/winkels-in-ijzerwaren-en-gereedschappen-47521
Veelgestelde vragen over de branche winkels in ijzerwaren en gereedschappen
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.