SBI-code 47.52.5 · Onderdeel van winkels in doe-het-zelfartikelen (47.52)

Brancheinformatie en cijfers winkels in keukens

Een keuken is voor veel huishoudens een van de grootste aankopen na de woning zelf, en de keukenzaak verkoopt die als totaalproject: ontwerp, kasten, werkblad, inbouwapparatuur en plaatsing. Een deel van de zaken levert ook badkamers. Omdat de aankoop makkelijk uit te stellen is, volgt de omzet het consumentenvertrouwen; de indicator 'gunstige tijd voor grote aankopen' zakte van -32 in maart naar -43 in april 2026 (bron: Rabobank, juni 2026).

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
9,5%
van de omzet, 2022, winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
925
3e kwartaal 2026
Vacatures
73.400
2e kwartaal 2026, groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G)
Ondernemersvertrouwen
-28,3
4e kwartaal 2022, detailhandel (niet in auto's) (SBI 47) · Nederland -20,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Cijfers van winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Kostenstructuur en winst in de branche winkels in keukens

Cijfers van winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) in 2022 gemiddeld € 9,50 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) 61,6% van de omzet naar inkoop en 14,1% naar personeel, samen 75,7%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 61,60
  • Personeel € 14,10
  • Huisvesting € 4,10
  • Afschrijving € 2,50
  • Energie € 0,70
  • Verkoop € 2,80
  • Overig € 4,70
  • Resultaat € 9,50

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche winkels in keukens in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 61,4 60,8 60,5 61,6
Brutomarge 38,6 39,2 39,5 38,4
Personeelskosten 15,0 14,5 14,2 14,1
Brutoloon 11,1 10,7 10,1 10,2
Pensioenpremies 0,8 0,8 0,9 0,8
Overige personeelskosten 1,1 1,1 1,4 1,4
Huisvesting 5,2 4,2 4,3 4,1
Afschrijvingen 2,2 2,7 2,4 2,5
Energie 0,7 0,7 0,6 0,7
Verkoopkosten 2,8 2,6 2,8 2,8
Overige kosten 5,1 5,0 5,0 4,7
Apparatuur en inventaris 0,4 0,4 0,3 0,3
Vervoermiddelen 0,8 0,8 0,7 0,7
Communicatie 0,3 0,2 0,3 0,2
Overige diensten 0,8 0,8 0,9 0,9
Overige bedrijfskosten 2,9 2,8 2,7 2,6
Bedrijfsresultaat 7,6 9,6 10,3 9,5 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Voor leden

Zo staat de branche winkels in keukens er nu voor

Inzicht in de veranderingen van winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) met de huidige prognose en laatste realisatiecijfers. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Uw zicht op de cijfers

Openbaar tot en met 2022. Leden zien ook de huidige prognose en de realisatie over 2023 en 2024.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Rendement en kengetallen in de branche winkels in keukens

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Cijfers van winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52)

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) steeg tussen 2009 en 2022 van 6,7% naar 9,5% van de omzet, met een dieptepunt van 2,5% in 2013.

Gemiddelde
6,4%
Hoogste
10,3% 2021
Laagste
2,5% 2013
Laatste
9,5% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) was in 2022 38,4% van de omzet, tegenover 39,1% in 2009.

Gemiddelde
38,8%
Hoogste
39,5% 2010
Laagste
38,1% 2014
Laatste
38,4% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) 36,8% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 38,3% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
39,4%
Hoogste
42,4% 2013
Laagste
35,9% 2021
Laatste
36,8% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) was in 2022 12,0% van de omzet, tegenover 9,3% in 2009.

Gemiddelde
9,0%
Hoogste
12,7% 2021
Laagste
5,5% 2013
Laatste
12,0% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) 1,62 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,64 keer in 2009.

Gemiddelde
1,63
Hoogste
1,65 2010
Laagste
1,62 2014
Laatste
1,62 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Aantal bedrijven in de branche winkels in keukens

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+41,2% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche winkels in keukens groeide van 655 in 2007 naar 925 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche winkels in keukens

In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche detailhandel (niet in auto's) (SBI 47) 8,0 punt lager dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche winkels in keukens

Over de branche

De markt kent landelijke ketens met grote showrooms en scherpe actieprijzen, zelfstandige keukenstudio's in het midden- en hogere segment, en daarnaast bouwmarkten en woonwarenhuizen voor de prijsbewuste klant. Veel keukenkasten komen van grote Duitse fabrikanten; het onderscheid zit in ontwerp, werkbladen, apparatuur en montage. Naast de particuliere vervangingsmarkt bestaat een projectmarkt: bij nieuwbouw kiezen kopers via de ontwikkelaar een standaardkeuken of betalen ze meerwerk voor een upgrade. Een order wordt opgebouwd uit kasten, werkblad, apparatuur en accessoires, en juist inbouwapparatuur en kranen zoals kokendwaterkranen bepalen voor een groot deel de opbrengst.

Kijk bij de beoordeling naar de orderintake en werkvoorraad, de conversie van showroombezoek naar order, het niveau van aanbetalingen en de capaciteit en kwaliteit van de montageploegen, die vaak deels uit zzp'ers bestaan. Een consument hoeft wettelijk niet meer dan de helft vooruit te betalen, dus de financiering van inkoop en levering moet passen bij de doorlooptijd van een order. Marketing is een forse kostenpost, omdat klanten online vergelijken en meerdere offertes opvragen. Klachten over levertijden en montage beschadigen snel de reputatie; aansluiting bij een erkenningsregeling met een geschillencommissie geeft klanten zekerheid. Een betrouwbare planning, transparante offertes en goede nazorg scheiden de blijvers van de afvallers.

Producten en diensten

  • Keukens op maat
  • keukenkasten
  • kookeilanden
  • composiet werkbladen
  • natuurstenen werkbladen
  • keramische werkbladen
  • spoelbakken
  • keukenkranen
  • kokendwaterkranen
  • inductiekookplaten
  • kookplaten met geïntegreerde afzuiging
  • afzuigkappen
  • ovens
  • combimagnetrons
  • stoomovens
  • vaatwassers
  • inbouwkoelkasten
  • keukenverlichting
  • greeploze fronten
  • badkamermeubels
  • keukenontwerp
  • inmeten
  • plaatsing en montage
  • vervanging van keukenfronten
  • onderhoud en service

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 47.52.5, Winkels in keukens. Onderdeel van winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche winkels in keukens. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: winkels in keukens
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche detailhandel (niet in auto's) (SBI 47). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: detailhandel (niet in auto's) (SBI 47)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers winkels in keukens (SBI 47.52.5), met de cijfers van winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/winkels-in-keukens-47525

Veelgestelde vragen over de branche winkels in keukens

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche winkels in keukens?
Het CBS publiceert voor de branche winkels in keukens geen aparte winstcijfers. Voor de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) was het gemiddelde bedrijfsresultaat 9,5% van de omzet in 2022; over 2009 tot en met 2022 gemiddeld 6,4% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche winkels in keukens?
Het CBS publiceert voor de branche winkels in keukens geen aparte kostencijfers. In de branche winkels in doe-het-zelfartikelen (SBI 47.52) waren de grootste kostenposten in 2022, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 61,6%, personeelskosten met 14,1% en huisvestingskosten met 4,1% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche winkels in keukens?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche winkels in keukens 925 bedrijven, 41,2% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche winkels in keukens?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.