Kostenstructuur en winst in de branche winkels in boeken
Cijfers van winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen (SBI 47.6). Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.
Waar blijft € 100 omzet?
Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen (SBI 47.6) in 2022 gemiddeld € 8,80 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen (SBI 47.6) 64,0% van de omzet naar inkoop en 12,8% naar personeel, samen 76,8%.
Alle kostenposten
| Omzet en kosten | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Verschilsinds 2019, in pp | Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omzet | 100 | 100 | 100 | 100 | 0,0 | 100 |
| Kosten van de omzet (inkoop) | 63,6 | 65,3 | 63,9 | 64,0 | +0,4 | |
| Brutomarge | 36,4 | 34,7 | 36,1 | 36,0 | -0,4 | |
| Personeelskosten | 13,1 | 12,7 | 12,1 | 12,8 | -0,3 | |
| Brutoloon | 9,6 | 9,4 | 8,8 | 9,2 | -0,4 | |
| Sociale lasten | 1,7 | 1,7 | 1,6 | 1,6 | -0,1 | |
| Pensioenpremies | 0,7 | 0,7 | 0,8 | 0,8 | +0,1 | |
| Overige personeelskosten | 1,1 | 1,0 | 1,0 | 1,2 | +0,1 | |
| Huisvesting | 5,6 | 5,2 | 4,4 | 4,6 | -1,0 | |
| Afschrijvingen | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,6 | +0,2 | |
| Energie | 0,7 | 0,7 | 0,6 | 0,6 | -0,1 | |
| Verkoopkosten | 2,2 | 2,2 | 2,6 | 2,4 | +0,2 | |
| Overige kosten | 4,9 | 4,5 | 5,1 | 5,2 | +0,3 | |
| Apparatuur en inventaris | 0,5 | 0,4 | 0,4 | 0,3 | -0,2 | |
| Vervoermiddelen | 0,6 | 0,5 | 0,5 | 0,5 | -0,1 | |
| Communicatie | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,3 | -0,1 | |
| Overige diensten | 1,3 | 1,2 | 1,5 | 1,5 | +0,2 | |
| Overige bedrijfskosten | 2,1 | 2,0 | 2,3 | 2,5 | +0,4 | |
| Bedrijfsresultaat | 8,5 | 8,0 | 9,9 | 8,8 | +0,3 | Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden |
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen (SBI 47.6). Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.
Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk
De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Rendement en kengetallen in de branche winkels in boeken
Kies een kengetal. Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.
Cijfers van winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen (SBI 47.6)
Bedrijfsresultaat
Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen (SBI 47.6) steeg tussen 2009 en 2022 van 7,4% naar 8,8% van de omzet, met een dieptepunt van 5,1% in 2012.
- Gemiddelde
- 7,3%
- Hoogste
- 9,9% 2021
- Laagste
- 5,1% 2012
- Laatste
- 8,8% 2022
- Leden zien
- tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose
Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.
Brutomarge
De brutomarge in de branche winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen (SBI 47.6) was in 2022 36,0% van de omzet, tegenover 35,9% in 2009.
- Gemiddelde
- 35,8%
- Hoogste
- 36,4% 2019
- Laagste
- 34,7% 2020
- Laatste
- 36,0% 2022
Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.
Personeelskosten in % van de brutomarge
In 2022 ging in de branche winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen (SBI 47.6) 35,6% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 33,0% in 2009. Hier is lager gunstiger.
- Gemiddelde
- 35,7%
- Hoogste
- 37,3% 2012
- Laagste
- 33,0% 2009
- Laatste
- 35,6% 2022
Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.
EBITDA-marge (benadering)
De EBITDA-marge in de branche winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen (SBI 47.6) was in 2022 10,4% van de omzet, tegenover 9,4% in 2009.
- Gemiddelde
- 9,0%
- Hoogste
- 11,3% 2021
- Laagste
- 7,3% 2012
- Laatste
- 10,4% 2022
Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.
Opslagfactor
In 2022 was de omzet in de branche winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen (SBI 47.6) 1,56 keer de inkoopwaarde, tegenover 1,56 keer in 2009.
- Gemiddelde
- 1,56
- Hoogste
- 1,57 2019
- Laagste
- 1,53 2020
- Laatste
- 1,56 2022
Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.
Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Cijfers van winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen (SBI 47.6). Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.
Aantal bedrijven in de branche winkels in boeken
Aantal bedrijven
-31,8% minder bedrijven dan in 2007
Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.
Vooruitzichten voor de branche winkels in boeken
In het 4e kwartaal van 2022 lag het ondernemersvertrouwen in de branche detailhandel (niet in auto's) (SBI 47) 8,0 punt lager dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).
Ondernemersvertrouwen
Saldo van optimistische en pessimistische ondernemers en consumenten
- Ondernemersvertrouwen detailhandel (niet in auto's) (SBI 47), per kwartaal
- Ondernemersvertrouwen Nederland, per kwartaal
- Consumentenvertrouwen Nederland
Wat speelt er in de branche winkels in boeken
Lezen verandert, maar het papieren boek blijft de kern. E-books zijn goed voor 6% van de boekenomzet, en het aandeel lezers dat alleen op papier leest, daalde van 53% in 2020 naar 46% in 2026 (bron: ABN AMRO, augustus 2026). Luisterboeken en e-books groeien dus vooral naast het papieren boek. Jongeren ontdekken boeken via sociale media en lezen vaak Engelstalige titels; daar concurreert de boekhandel met webwinkels die geen vaste prijs hoeven te hanteren.
AI raakt de keten op meerdere manieren. Uitgevers maken afspraken over het gebruik van AI en de bescherming van auteursrecht, en AI-assistenten helpen consumenten steeds vaker bij het kiezen van een boek. Voor u als boekverkoper is persoonlijk advies daarom een troef die moeilijk te kopiëren is, mits uw winkel ook online goed vindbaar is. Aan de kostenkant stijgen huren en lonen, terwijl uitgevers de boekenprijs bepalen en de boekhandel die stijging dus niet zelf kan doorberekenen. Het hogere minimumjeugdloon vanaf 2027 raakt boekhandels met veel scholieren in dienst. Boekhandels die hun winkel uitbouwen tot ontmoetingsplek met lezingen, een leesclub of een koffiehoek, en die scholen, bibliotheken en bedrijven actief bedienen, vergroten hun weerbaarheid.
Omschrijving en trends: Firmfocus, op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank (oktober 2026).
Aan de slag met de branche winkels in boeken
- Vergelijk uw bedrijf met de branche winkels in boeken Leg omzet en kosten naast de branche, per kostenpost, in de Benchmark. Gratis tot en met 2022
- Sectorrapport winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen Alle cijfers, trends en de huidige prognose in één PDF. In elk lidmaatschap
- Excel-bedrijfstakdatabase Alle branches in één interactief dashboard, om zelf te analyseren. In elk lidmaatschap
- Zoek een andere branche Bekijk de cijfers van winkels in fietsen en bromfietsen, sport- en kampeerartikelen en boten, winkels in speelgoed of een andere branche. Gratis
Toegang tot alle cijfers
Voor alle branches · bedragen inclusief btw · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online
Achtergrond bij de branche winkels in boeken
Over de branche
Boekhandels verkopen nieuwe boeken in alle genres, van romans en kinderboeken tot studie-, school- en reisboeken; antiquariaten en tweedehandsboekwinkels vallen buiten deze klasse. De markt bestaat uit een paar landelijke ketens, boekhandels die zijn aangesloten bij een formule of inkooporganisatie, en zelfstandige stads- en dorpsboekhandels met een eigen gezicht. Klanten zijn particulieren, scholen, bibliotheken en bedrijven. De Wet op de vaste boekenprijs bepaalt dat een Nederlandstalig boek overal dezelfde prijs heeft, zodat de boekhandel daarop niet met webwinkels hoeft te concurreren, wel op gemak en levertijd. Voor Engelstalige boeken geldt geen vaste prijs, en daar is de prijsconcurrentie wel fel.
Het verdienmodel rust op de korting die uitgevers en distributeurs op de verkoopprijs geven, dus de boekhandel heeft weinig invloed op de eigen marge. Inkoopwaarde, huur en personeel zijn de grote kostenposten, en vooral de huur van een goede winkellocatie drukt. Belangrijke stuurgetallen zijn de omzet per vierkante meter, de voorraadomloop, het aandeel retouren aan uitgevers en de omzet uit evenementen, schoolleveringen en zakelijke klanten. Via de centrale distributie kan een boekhandel bijna elke titel de volgende werkdag leveren, wat het verschil met de webwinkel verkleint. Een gezonde boekhandel combineert een goed gekozen assortiment met boekverkopers die hun lezers kennen, een webwinkel en activiteiten als lezingen, signeersessies en leesclubs. Bij een overname let u op het huurcontract, de loyaliteit van vaste klanten en de schoolorders.
Producten en diensten
Bronnen en definities
- Bron
-
Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
- Branche
-
SBI 47.61, Winkels in boeken. Onderdeel van winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen (SBI 47.6).
- Financiële cijfers
-
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche winkels in boeken. Daarom tonen wij de cijfers van de bovenliggende branche winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen (SBI 47.6).
- Kostenstructuur
-
De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.
- Bedrijfsresultaat
-
Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.
Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.
- Afgeleide kengetallen
-
Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.
- Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
- Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
- Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
- EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
- Aantal bedrijven
-
Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.
- Bron: CBS
- Niveau: winkels in boeken
- Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
- Ondernemersvertrouwen
-
CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche detailhandel (niet in auto's) (SBI 47). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.
- Bron: CBS
- Niveau: detailhandel (niet in auto's) (SBI 47)
- Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
- Periode: 1e kwartaal 2013 tot en met 4e kwartaal 2022, per kwartaal
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Consumentenvertrouwen
-
CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.
- Bron: CBS
- Niveau: Nederland
- Periode: januari 2013 tot en met december 2022, per maand
- Bijgewerkt: oktober 2026
- Vacatures
-
Openstaande vacatures in de branche groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G), per kwartaal.
- Bron: CBS
- Niveau: groot- en detailhandel; reparatie van auto’s (SBI G)
- Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
- Omschrijving en trends
-
Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.
- Actualiteit
-
Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.
Gebruik in uw rapportage
Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.
Firmfocus, Branchecijfers winkels in boeken (SBI 47.61), met de cijfers van winkels in lectuur, sport-, kampeer- en recreatieartikelen (SBI 47.6). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/winkels-in-boeken-4761
Veelgestelde vragen over de branche winkels in boeken
Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.