SBI-code 93.12.7 · Onderdeel van buitensport (93.12)

Brancheinformatie en cijfers auto- en motorsport

Circuits, kartbanen, motorcrossterreinen en organisatoren van rally, autocross, stockcar, dragrace en speedway vormen deze subklasse. Klanten zijn coureurs en rijders, bedrijven die een kartuitje of circuitdag boeken, en toeschouwers. Kenmerkend is de afhankelijkheid van vergunningen voor geluid en natuur, die de groeiruimte van elke baan begrenzen. Nu de Grand Prix van Nederland in Zandvoort na de editie van 2026 stopt, verdwijnt bovendien een van de grootste publieksevenementen.

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijven
560
3e kwartaal 2026
Groei sinds 2007
+229,4%
170 in 2007, 560 in het 3e kwartaal van 2026
Ondernemersvertrouwen
-2,6
september 2026, cultuur, sport en recreatie (SBI R) · Nederland (3e kwartaal 2026) -5,3
Vacatures
5.400
2e kwartaal 2026, cultuur, sport en recreatie (SBI R)

Bron: CBS, bewerking Firmfocus · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Markt en ontwikkeling van de branche auto- en motorsport

Het aantal bedrijven in dit blok gaat over de branche auto- en motorsport zelf.

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

Het aantal bedrijven in de branche auto- en motorsport groeide van 170 in 2007 naar 560 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Groei vergeleken met de branche buitensport

Index, 2007 = 100

Tussen 2007 en 2026 groeide het aantal bedrijven in de branche auto- en motorsport met 229,4%, tegenover een groei van 24,9% in de branche buitensport (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Auto- en motorsport binnen buitensport

Aantal bedrijven in het 3e kwartaal van 2026

In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche auto- en motorsport 560 van de 5.560 bedrijven in de branche buitensport (SBI 93.12), een aandeel van 10,1% (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Gemiddelde
305
Hoogste
5852024
Laagste
1552008
Laatste
5603e kwartaal 2026
Auto- en motorsport
329,4index 2026
Buitensport (SBI 93.12)
124,9index 2026
Verschil
+204,5 punt2026
Basisjaar
2007= 100
Auto- en motorsport
5603e kwartaal 2026
Aandeel
10,1%van buitensport
Grootste verwant
2.045paardensport en maneges
buitensport
5.560totaal 3e kwartaal 2026

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Index: het aantal bedrijven in 2007 is 100. De vergelijkingslijn is de bovenliggende branche buitensport (SBI 93.12). Verwante branches zijn de andere subbranches van buitensport (SBI 93.12). Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Waarom geen winstcijfers?

Het CBS publiceert geen kostenstructuur of winstcijfers voor de branche auto- en motorsport, en ook niet voor buitensport (SBI 93.12), sport (SBI 93.1), sport en recreatie (SBI 93) en cultuur, sport en recreatie (SBI R). Daarom tonen wij op deze pagina de marktcijfers die er wel zijn.

Vooruitzichten voor de branche auto- en motorsport

In september 2026 lag het ondernemersvertrouwen in de branche cultuur, sport en recreatie (SBI R) 2,7 punt hoger dan in Nederland in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche auto- en motorsport

Over de branche

Het verdienmodel verschilt sterk per type aanbieder. Kartbanen, binnen en buiten, verkopen sessies, grandprixformules en bedrijfsarrangementen, vaak gecombineerd met horeca en zalen voor vergaderingen of feesten. Circuits verhuren baantijd aan clubs, trainingsorganisaties, fabrikanten en particulieren voor circuitdagen, en organiseren publieksevenementen waarbij entree, hospitality, sponsoring en mediarechten de omzet bepalen. Motorcross- en autocrossterreinen draaien grotendeels op verenigingen met trainingsdagen en wedstrijden. Raceverenigingen zonder eigen terrein, modelracen en rij- en slipscholen vallen buiten deze subklasse.

Kostenposten zijn onderhoud van baan en veiligheidsvoorzieningen, karts en motoren, brandstof of stroom, verzekeringen, personeel voor begeleiding en baanposten, en vergunningen en geluidsmetingen. Kengetallen zijn de bezettingsgraad van de baan, het aandeel zakelijke klanten, de horecabesteding per bezoeker en het aantal toegestane dagen met geluidsbelasting. Geluidsnormen, Natura 2000-regels en stikstofvergunningen bepalen hoeveel dagen een circuit of crossterrein mag draaien, en bezwaarprocedures van omwonenden en natuurorganisaties kunnen jaren duren. Een kartbaan met een groot zakelijk segment en een volle agenda op doordeweekse avonden draait stabieler dan een baan die op particuliere weekendbezoekers leunt. Beoordeelt u een investering, vraag dan naar de looptijd van de omgevingsvergunning en de beschikbare geluidsruimte.

Producten en diensten

  • Kartsessies
  • grandprixformules voor groepen
  • bedrijfsuitjes
  • kinderfeestjes
  • elektrisch karten
  • indoorkarting
  • outdoorkarting
  • circuitdagen
  • baanverhuur aan clubs en fabrikanten
  • trainingsdagen voor coureurs
  • autorally's
  • autocross
  • stockcarraces
  • dragraces
  • motorcrosstrainingen
  • motorcrosswedstrijden
  • speedwaywedstrijden
  • supermoto
  • simracing
  • toegangskaarten
  • hospitalitypakketten
  • sponsorpakketten
  • horeca en vergaderzalen
  • verhuur van race- en crossmateriaal

Plaats in de SBI

Bronnen en definities

Bron

CBS (aantal bedrijven, ondernemersvertrouwen, consumentenvertrouwen en vacatures), bewerkt door Firmfocus.

Branche

SBI 93.12.7, Auto- en motorsport. Onderdeel van buitensport (SBI 93.12).

Financiële cijfers

Het CBS publiceert geen kostenstructuur of winstcijfers voor de branche auto- en motorsport, en ook niet voor buitensport (SBI 93.12), sport (SBI 93.1), sport en recreatie (SBI 93) en cultuur, sport en recreatie (SBI R). Daarom staan die niet op deze pagina.

Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: auto- en motorsport
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche cultuur, sport en recreatie (SBI R). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: cultuur, sport en recreatie (SBI R)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche cultuur, sport en recreatie (SBI R), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: cultuur, sport en recreatie (SBI R)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers auto- en motorsport (SBI 93.12.7). Op basis van CBS, bewerking Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/auto-en-motorsport-93127

Veelgestelde vragen over de branche auto- en motorsport

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Waarom staan er geen winstcijfers voor de branche auto- en motorsport?
Het CBS publiceert geen aparte winst- en kostencijfers voor de branche auto- en motorsport en ook niet voor buitensport (SBI 93.12), sport (SBI 93.1), sport en recreatie (SBI 93) en cultuur, sport en recreatie (SBI R). Daarom tonen wij hier de marktcijfers die er wel zijn: het aantal bedrijven, de vacatures en het ondernemersvertrouwen.
Hoeveel bedrijven telt de branche auto- en motorsport?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche auto- en motorsport 560 bedrijven (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe ontwikkelt het aantal bedrijven zich?
Sinds 2007 groeide het aantal bedrijven in de branche auto- en motorsport met 229,4%; in de branche buitensport (SBI 93.12) was de ontwikkeling +24,9% (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Wat speelt er in de branche auto- en motorsport?
Elektrificatie is de belangrijkste technische verandering (bron: Firmfocus, oktober 2026).
Wat staat er in het sectorrapport?
Het sectorrapport is een PDF met de marktcijfers van de branche auto- en motorsport, de trends en de bronnen, in één document om te bewaren of te delen.

Voor leden

Meer over auto- en motorsport

Het sectorrapport auto- en motorsport als PDF en de Excel-bedrijfstakdatabase met alle branches. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

Bekijk de lidmaatschappen

Geen automatische verlenging · betalen op factuur of online