SBI-code 43.2 · Onderdeel van gespecialiseerde werkzaamheden in de bouw (43)

Brancheinformatie en cijfers bouwinstallatie

Installateurs leveren de techniek die een gebouw laat functioneren: elektra, verlichting, data en beveiliging, water en sanitair, verwarming, koeling en ventilatie, plus isolatie, liften en andere installaties. De energietransitie maakt hun aandeel in de bouw groter: installaties maken ongeveer 25% uit van de stichtingskosten van een woning en bijna 40% van een utiliteitsgebouw, en dat aandeel stijgt (bron: Rabobank, oktober 2025).

Vanaf € 15 · geen automatische verlenging · betalen op factuur of online

Bedrijfsresultaat
10,4%
van de omzet, 2022 · leden: tot 2024 en huidige prognose
Bedrijven
42.410
3e kwartaal 2026
Omzetgroei
+2,2%
2025 ten opzichte van 2024
Vacatures
28.600
2e kwartaal 2026, bouwnijverheid (SBI F)
Ondernemersvertrouwen
-12,8
3e kwartaal 2026, bouwnijverheid (SBI F) · Nederland -5,3

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus · Bijgewerkt oktober 2026 · Bronnen en definities

Rendement en kengetallen in de branche bouwinstallatie

Gratis tot en met 2022; leden zien ook de jaren daarna en de huidige prognose.

Bedrijfsresultaat

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

Het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche bouwinstallatie steeg tussen 2009 en 2022 van 6,9% naar 10,4% van de omzet, met een dieptepunt van 4,9% in 2012.

Gemiddelde
7,7%
Hoogste
10,6% 2021
Laagste
4,9% 2012
Laatste
10,4% 2022
Leden zien
tot 2024, Bekijk de lidmaatschappen+ huidige prognose

Rekenregel: bedrijfsresultaat / omzet Inclusief de beloning van de ondernemer.

Brutomarge

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De brutomarge in de branche bouwinstallatie was in 2022 50,0% van de omzet, tegenover 51,6% in 2009.

Gemiddelde
51,6%
Hoogste
52,6% 2013
Laagste
49,9% 2016
Laatste
50,0% 2022

Rekenregel: (omzet - kosten van de omzet) / omzet Veelgebruikt bij de controle op volledigheid van de omzet.

Personeelskosten in % van de brutomarge

In % van de brutomarge, 2009 tot en met 2022

In 2022 ging in de branche bouwinstallatie 57,0% van de brutomarge op aan personeel, tegenover 63,4% in 2009. Hier is lager gunstiger.

Gemiddelde
62,3%
Hoogste
66,3% 2012
Laagste
57,0% 2022
Laatste
57,0% 2022

Rekenregel: personeelskosten / brutomarge Het deel van de brutomarge dat naar personeel gaat.

EBITDA-marge (benadering)

In % van de omzet, 2009 tot en met 2022

De EBITDA-marge in de branche bouwinstallatie was in 2022 12,3% van de omzet, tegenover 8,7% in 2009.

Gemiddelde
9,5%
Hoogste
12,5% 2021
Laagste
6,7% 2012
Laatste
12,3% 2022

Rekenregel: (bedrijfsresultaat + afschrijvingen) / omzet Handig om bedrijven met verschillende investeringen te vergelijken.

Opslagfactor

Omzet gedeeld door kosten van de omzet, 2009 tot en met 2022

In 2022 was de omzet in de branche bouwinstallatie 2,00 keer de inkoopwaarde, tegenover 2,07 keer in 2009.

Gemiddelde
2,07
Hoogste
2,11 2013
Laagste
1,99 2016
Laatste
2,00 2022

Rekenregel: omzet / kosten van de omzet Hoeveel keer de inkoopwaarde gemiddeld als omzet terugkomt.

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Gemiddelden van de branche, geen verdeling per bedrijf.

Kostenstructuur en winst in de branche bouwinstallatie

Alle posten per € 100 omzet of als percentage van de omzet. De cijfers tot en met 2022 zijn gratis.

Waar blijft € 100 omzet?

Van elke € 100 omzet hield een bedrijf in de branche bouwinstallatie in 2022 gemiddeld € 10,40 over als bedrijfsresultaat. In 2022 ging in de branche bouwinstallatie 50,0% van de omzet naar inkoop en 28,5% naar personeel, samen 78,5%.

  • Omzet € 100,00
  • Inkoop € 50,00
  • Personeel € 28,50
  • Huisvesting € 1,20
  • Afschrijving € 2,00
  • Energie € 0,20
  • Verkoop € 0,60
  • Overig € 7,10
  • Resultaat € 10,40

Alle kostenposten

In % van de omzet.

Kostenstructuur in de branche bouwinstallatie in procenten van de omzet, 2019 tot en met 2022, met de ontwikkeling daarna voor leden.
Omzet en kosten 2019 2020 2021 2022 Nieuwste, Ontwikkeling na 2022, voor leden
Omzet 100 100 100 100 100
Kosten van de omzet (inkoop) 48,5 47,6 48,2 50,0
Brutomarge 51,5 52,4 51,8 50,0
Personeelskosten 30,6 31,0 30,0 28,5
Brutoloon 19,7 20,1 19,5 18,0
Pensioenpremies 2,1 2,1 2,1 1,9
Overige personeelskosten 5,3 5,4 5,3 5,7
Huisvesting 1,3 1,3 1,3 1,2
Afschrijvingen 1,7 1,8 1,9 2,0
Energie 0,2 0,2 0,2 0,2
Verkoopkosten 0,8 0,7 0,6 0,6
Overige kosten 7,4 7,5 7,2 7,1
Apparatuur en inventaris 0,4 0,5 0,4 0,4
Vervoermiddelen 2,4 2,3 2,3 2,2
Communicatie 0,3 0,3 0,3 0,3
Overige diensten 1,2 1,4 1,3 1,4
Overige bedrijfskosten 3,1 3,1 2,9 2,9
Bedrijfsresultaat 9,6 9,9 10,6 10,4 Ontgrendel het bedrijfsresultaat na 2022, voor leden

Bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus. Het bedrijfsresultaat is inclusief de beloning van de ondernemer.

Pijlen: ontwikkeling van 2022 tot en met 2024 (voor leden): gunstig ongunstig gelijk

De huidige prognose betreft een doorrekening op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.

Aantal bedrijven en omzet in de branche bouwinstallatie

Aantal bedrijven

2007 tot en met 3e kwartaal 2026

+215,3% meer bedrijven dan in 2007

Het aantal bedrijven in de branche bouwinstallatie groeide van 13.450 in 2007 naar 42.410 in het 3e kwartaal van 2026 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).

Omzetontwikkeling

Index, 2021 = 100

+2,2% omzet in 2025 ten opzichte van 2024

In 2025 lag de omzet van de branche bouwinstallatie 33,0% boven het niveau van het basisjaar 2021 (bron: CBS, oktober 2026).

Aantallen volgens het CBS, afgerond op vijftallen. Bron: CBS, bewerking Firmfocus.

Vooruitzichten voor de branche bouwinstallatie

In het 3e kwartaal van 2026 lag het ondernemersvertrouwen in de branche bouwnijverheid (SBI F) 7,5 punt lager dan in Nederland (bron: CBS, oktober 2026).

Achtergrond bij de branche bouwinstallatie

Over de branche

De groep omvat drie klassen: elektrotechnische installatie, werktuigbouwkundige installatie (loodgieters, verwarming, koeling en ventilatie) en overige bouwinstallatie, waaronder isolatie en liften. Bedrijven werken vaker over die grenzen heen, omdat warmtepompen, zonnepanelen, thuisbatterijen, laadpalen en gebouwbeheersystemen elektra en klimaat met elkaar verbinden. De markt kent drie lagen. Enkele landelijke installatieconcerns met grote serviceorganisaties bedienen utiliteit, industrie en zorg; regionale middelgrote bedrijven werken voor aannemers, corporaties en bedrijven; daaronder zitten veel eenmanszaken en kleine bedrijven die vooral particulieren bedienen.

Omzet komt uit nieuwbouwprojecten, renovatie, service- en onderhoudscontracten en storingsdienst. Personeel is de grootste kostenpost, gevolgd door materiaal dat via de installatiegroothandel wordt ingekocht. Kijk bij een ondernemingsplan naar de declarabele uren per monteur, het aandeel terugkerende onderhoudsomzet, de werkvoorraad, het onderhanden werk en de afhankelijkheid van een productgroep of subsidieregeling. Het vak is sterk gereguleerd, van veiligheidseisen voor elektrische installaties en F-gassencertificering voor koudemiddelen tot energie-eisen aan gebouwen, zoals het verplichte energielabel voor kantoren. Installateurs met vast technisch personeel, een eigen opleidingsprogramma en kennis van integrale energiesystemen hebben de sterkste positie.

Producten en diensten

  • Elektrotechnische installaties
  • verlichting
  • data- en netwerkbekabeling
  • beveiligingsinstallaties
  • zonnepanelen
  • thuisbatterijen
  • laadpalen
  • gebouwbeheersystemen
  • domotica
  • sanitair
  • badkamerinstallaties
  • cv-installaties
  • hybride warmtepompen
  • all-electric warmtepompen
  • vloerverwarming
  • ventilatiesystemen
  • airconditioning
  • luchtbehandeling
  • sprinklerinstallaties
  • isolatie
  • liften
  • energiemanagementsystemen
  • onderhoudscontracten
  • storingsdienst

Bronnen en definities

Bron

Genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.

Branche

SBI 43.2, Bouwinstallatie. Onderdeel van gespecialiseerde werkzaamheden in de bouw (SBI 43). Onderliggende branches: elektrotechnische bouwinstallatie (SBI 43.21), loodgieters- en fitterswerk; installatie van sanitair en van verwarmings- en luchtbehandelingsapparatuur (SBI 43.22), loodgieters- en fitterswerk; installatie van sanitair (SBI 43.22.1), installatie van verwarmings- en luchtbehandelingsapparatuur (SBI 43.22.2) en overige bouwinstallatie (SBI 43.29).

Kostenstructuur

De exploitatiecijfers zijn gebaseerd op CBS-data, branche-rapporten en -informatie. Deze worden verder verrijkt en bewerkt. Daarnaast is voor de meeste branches ook de huidige prognose beschikbaar, gebaseerd op onder meer de gerealiseerde omzetontwikkeling, ons economisch model en externe verwachtingen.

Bedrijfsresultaat

Bedrijfsopbrengsten min bedrijfslasten, vóór financiële baten en lasten en belastingen. Inclusief de beloning van de ondernemer.

Als percentage: bedrijfsresultaat gedeeld door omzet.

Afgeleide kengetallen

Wij berekenen de kengetallen uit de kostenstructuur van de branche.

  • Brutomarge: omzet min kosten van de omzet, gedeeld door omzet.
  • Opslagfactor: omzet gedeeld door kosten van de omzet.
  • Personeel ten opzichte van de brutomarge: personeelskosten gedeeld door brutomarge.
  • EBITDA-marge (benadering): bedrijfsresultaat plus afschrijvingen, gedeeld door omzet.
Omzetontwikkeling

Omzet in waarde (inclusief prijsveranderingen), als index met 2021 als basisjaar (2021 = 100).

  • Bron: CBS
  • Niveau: bouwinstallatie
  • Periode: 2005 tot en met 2025, per jaar
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Aantal bedrijven

Per jaar tonen wij de telling van het laatste beschikbare kwartaal; voor het lopende jaar is dat een tussenstand. Aantallen zijn afgerond op vijftallen.

  • Bron: CBS
  • Niveau: bouwinstallatie
  • Periode: 2007 tot en met 3e kwartaal 2026
Ondernemersvertrouwen

CBS, Conjunctuurenquête Nederland: het saldo van het percentage optimistische en pessimistische ondernemers. De hoofdlijn gaat over de branche bouwnijverheid (SBI F). De vergelijkingslijn is Nederland, alle sectoren.

  • Bron: CBS
  • Niveau: bouwnijverheid (SBI F)
  • Vergelijkingslijn: Nederland, per kwartaal
  • Periode: 4e kwartaal 2016 tot en met 3e kwartaal 2026, per kwartaal
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Consumentenvertrouwen

CBS, Consumentenconjunctuuronderzoek: het gemiddelde saldo van positieve en negatieve oordelen van consumenten over de economie en hun eigen financiële situatie, voor heel Nederland.

  • Bron: CBS
  • Niveau: Nederland
  • Periode: oktober 2016 tot en met september 2026, per maand
  • Bijgewerkt: oktober 2026
Vacatures

Openstaande vacatures in de branche bouwnijverheid (SBI F), per kwartaal.

  • Bron: CBS
  • Niveau: bouwnijverheid (SBI F)
  • Periode: 1e kwartaal 2011 tot en met 2e kwartaal 2026, per kwartaal
Omschrijving en trends

Wij schrijven de omschrijving en de trends op basis van onderzoek van ABN AMRO, ING Research en Rabobank. Laatst herzien in oktober 2026.

Actualiteit

Realisatie tot en met 2022 is gratis. Leden zien ook de realisatie over 2023 en 2024 en de huidige prognose. Laatst bijgewerkt in oktober 2026.

Gebruik in uw rapportage

Neemt u de cijfers over in een analyse, advies of financieringsaanvraag? Vermeld dan deze bron.

Firmfocus, Branchecijfers bouwinstallatie (SBI 43.2). Op basis van CBS, brancheverenigingen en -informatie verder bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, oktober 2026. www.firmfocus.biz/NL/BI/branche/bouwinstallatie

Veelgestelde vragen over de branche bouwinstallatie

Korte antwoorden op basis van de cijfers op deze pagina.

Wat is de gemiddelde winstmarge in de branche bouwinstallatie?
In 2022 was het gemiddelde bedrijfsresultaat in de branche bouwinstallatie 10,4% van de omzet; over 2009 tot en met 2022 was het gemiddeld 7,7% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Wat zijn de grootste kostenposten in de branche bouwinstallatie?
De grootste kostenposten in de branche bouwinstallatie waren in 2022, in procenten van de omzet, kosten van de omzet met 50,0%, personeelskosten met 28,5% en overige bedrijfskosten met 2,9% (bron: CBS, brancheverenigingen en -informatie, bewerkt en doorgerekend door Firmfocus, januari 2022).
Hoeveel bedrijven telt de branche bouwinstallatie?
In het 3e kwartaal van 2026 telde de branche bouwinstallatie 42.410 bedrijven, 215,3% meer dan in 2007 (bron: CBS, 3e kwartaal 2026).
Hoe vergelijk ik mijn bedrijf met de branche bouwinstallatie?
Met de Benchmark van Firmfocus zet u uw eigen omzet en kosten naast de gemiddelden van de branche en ziet u per kostenpost waar u afwijkt.
Hoe berekent Firmfocus deze cijfers?
De cijfers zijn genormaliseerde en verrijkte data van CBS, gecombineerd met brancheonderzoek en herijking door Firmfocus tot het meest recente meetjaar.
Waarom lopen de gratis cijfers tot en met 2022?
Op deze pagina zijn de cijfers tot en met 2022 gratis. Leden zien ook 2023 en 2024 en de huidige prognose, in dezelfde opbouw per kostenpost en in de kengetallen. De huidige prognose is een doorrekening door Firmfocus op basis van de laatste beschikbare data en branche-informatie.
Voor leden

Zo staat de branche bouwinstallatie er nu voor

Bekijk de realisatie over 2023 en 2024, de huidige prognose en de ontwikkeling per kostenpost. Vergelijk uw eigen cijfers met de nieuwste branchecijfers in de Benchmark. De Firmfocus Business Planner en de Firmfocus Advisor zijn inbegrepen.

  • Nieuwste cijfers en huidige prognose
  • Benchmark met de nieuwste cijfers
  • Geen automatische verlenging
Bekijk de lidmaatschappen Vanaf € 15 · betalen op factuur of online