Exploitatiebegroting maken: zie of uw bedrijf genoeg oplevert
Van omzet via kosten naar winst, en daarna de vraag die telt: blijft er na belasting en aflossingen genoeg over om van te leven?
In dit onderwerp: Ondernemingsplan en financiën 8
Winst is pas genoeg als u ervan kunt leven
De exploitatiebegroting laat zien of uw bedrijf winst maakt. Daarna volgt de vraag die voor een starter telt: blijft er na belasting en aflossingen genoeg over?
Onder aan een exploitatiebegroting staat meestal een bedrag dat geruststelt. Bram, de fictieve fietsenmaker die door alle begrotingen van het financieel plan loopt, komt in zijn eerste jaar uit op € 37.200 winst. Dat voelt als een jaarsalaris, maar dat is het niet. In een eenmanszaak is de winst het inkomen van de eigenaar vóór belasting, en ook de aflossingen op zijn leningen moeten eruit komen.
Wat een exploitatiebegroting is
KVK omschrijft de exploitatiebegroting als een overzicht van de verwachte omzet en kosten van uw bedrijf over een bepaalde periode (bron: KVK, september 2026). Ze beantwoordt twee vragen. Maakt het bedrijf winst? En is die winst genoeg, voor uw eigen inkomen en voor uw financiers? Financiers kijken altijd naar de terugbetalingscapaciteit: verdient het bedrijf genoeg om de lening terug te betalen (bron: KVK, juni 2026)?
De exploitatiebegroting hoort bij het ondernemingsplan en financieel plan en staat in het financiële hoofdstuk van uw ondernemingsplan. Een gangbare opzet is drie jaar, per jaar.
De opbouw, regel voor regel
De begroting loopt van omzet naar winst. KVK adviseert vaste kosten apart te houden van kosten die meebewegen met wat u verkoopt (bron: KVK, september 2026).
- 01
Omzet
Het aantal producten of diensten maal de prijs, per product of klantgroep. Hoe u die aantallen onderbouwt, staat bij omzetprognose en break-even.
- 02
Inkoopwaarde en brutomarge
De inkoopwaarde is wat u betaalt voor de goederen die u verkoopt. Die kosten hangen af van het aantal producten dat u maakt of inkoopt (bron: Ondernemersplein, oktober 2026). Omzet min inkoopwaarde is de brutomarge, waaruit u alle andere kosten betaalt.
- 03
Vaste kosten per soort
Huur, personeel, marketing, verzekeringen, vervoer, energie, administratie en accountant, elk op een eigen regel. Een grote post "diversen" roept bij een financier vragen op.
- 04
Afschrijvingen
Een bus of inrichting komt niet in één keer in de exploitatie, maar verdeeld over de jaren dat u hem gebruikt. De bedragen neemt u over uit de investeringsbegroting.
- 05
Rente
De rente op de leningen uit uw financieringsplan. Ze daalt naarmate u aflost.
- 06
Winst voor belasting
In een eenmanszaak is dit uw inkomen vóór inkomstenbelasting. In een bv staat uw eigen salaris al bij de kosten en volgt nog vennootschapsbelasting.
Wat er wel en niet in hoort
De exploitatie meet wat u verdient, niet wanneer het geld binnenkomt of uitgaat. Een kostenpost is niet altijd een uitgave op hetzelfde moment (bron: KVK, september 2026).
| Post | Exploitatie | Liquiditeit |
|---|---|---|
| Aankoop bus of inrichting | Nee, via afschrijving | Ja, bij betaling |
| Afschrijving | Ja, als kost | Nee, geen uitgave |
| Rente | Ja | Ja |
| Aflossing | Nee | Ja |
| Privé-opname | Nee | Ja |
Bij de aflossing gaat het vaak mis. Met een aflossing betaalt u een schuld terug: een uitgave, geen kost. De investering zit via de afschrijving al in de exploitatie, dus wie ook de aflossing meetelt, telt dezelfde bus twee keer. Een privé-opname is evenmin een zakelijke kostenpost en verlaagt de winst niet (bron: KVK, september 2026). Bram rekent in zijn exploitatie zonder btw; in de liquiditeitsbegroting zijn de bedragen juist inclusief btw (bron: Ondernemersplein, oktober 2026).
Bram en De Ketting: drie jaar exploitatie
Bram (41) was twaalf jaar monteur bij een fietsenketen. Op 1 maart begint hij Fietsenwerkplaats De Ketting, een eenmanszaak met werkplaats en verkoop van stadsfietsen en e-bikes in een gehuurd winkelpand. Hij investeert € 80.000 en neemt in het tweede jaar een parttime monteur aan. Voor de inkoopwaarde rekent hij bij fietsen met 70% van de verkoopprijs en bij reparaties met 20% van de omzet aan onderdelen.
| Post | Jaar 1 | Jaar 2 | Jaar 3 |
|---|---|---|---|
| Omzet fietsverkoop | € 120.000 | € 150.000 | € 170.000 |
| Omzet werkplaats | € 60.000 | € 70.000 | € 78.000 |
| Totale omzet | € 180.000 | € 220.000 | € 248.000 |
| Inkoopwaarde | € 96.000 | € 119.000 | € 134.600 |
| Brutomarge | € 84.000 (46,7%) | € 101.000 (45,9%) | € 113.400 (45,7%) |
| Huur | € 18.000 | € 18.000 | € 18.000 |
| Personeel | € 0 | € 22.000 | € 24.000 |
| Marketing | € 4.000 | € 4.000 | € 4.000 |
| Verzekeringen | € 2.500 | € 2.500 | € 2.500 |
| Bestelbus | € 3.500 | € 3.500 | € 3.500 |
| Overige kosten | € 6.000 | € 6.000 | € 6.000 |
| Afschrijvingen | € 8.800 | € 8.800 | € 8.800 |
| Rente | € 4.000 | € 3.100 | € 2.200 |
| Winst voor belasting | € 37.200 | € 33.100 | € 44.400 |
Fictief voorbeeld van Firmfocus. Bedragen exclusief btw. De eenmalige aanloopkosten uit de investeringsbegroting zijn voor de eenvoud buiten de tabel gehouden; strikt genomen verlagen ze de winst van jaar 1 met € 2.500. Bestelbus: brandstof en onderhoud. Overige kosten: energie, telefoon, administratie en accountant. Rente over de openstaande schuld, met 7% op de banklening als aanname en 9,95% op het Qredits-krediet, het tarief dat Qredits voor zijn microkrediet noemt (bron: Qredits, oktober 2026).
Waarom de winst in het tweede jaar daalt
De omzet stijgt in jaar 2 met € 40.000, toch daalt de winst met € 4.100. De monteur kost meteen een volledig jaar loon, € 22.000, terwijl de extra omzet die hij mogelijk maakt geleidelijk komt. Bovendien groeit vooral de fietsverkoop, en op een fiets houdt Bram 30% van de prijs over, op een reparatie 80%: de brutomarge zakt van 46,7% naar 45,9%. Er komt € 17.000 brutomarge bij tegenover € 22.000 loon, en de rente daalt met € 900.
In jaar 3 betaalt de keuze zich terug: de omzet groeit door, het loon stijgt nog maar € 2.000 en de winst komt uit op € 44.400. Zet die uitleg in uw plan, anders roept de dip vragen op.
Van winst naar inkomen
In een eenmanszaak krijgt u geen salaris; u neemt geld op uit de zaak. Die privé-opname is niet aftrekbaar: u betaalt belasting over de winst, niet over wat u opneemt (bron: Belastingdienst, oktober 2026). Hoe dat in een bv gaat, leest u bij uzelf betalen.
Bram heeft volgens zijn privébegroting € 30.000 per jaar nodig, belasting niet meegerekend. In de tabel telt de afschrijving weer op, omdat dat geld bij de start al is uitgegeven. Wat hij nu betaalt, zijn de aflossingen.
| Post | Jaar 1 | Jaar 2 | Jaar 3 |
|---|---|---|---|
| Winst voor belasting | € 37.200 | € 33.100 | € 44.400 |
| Plus afschrijvingen | € 8.800 | € 8.800 | € 8.800 |
| Min aflossingen | - € 11.000 | - € 11.000 | - € 11.000 |
| Min privébehoefte | - € 30.000 | - € 30.000 | - € 30.000 |
| Over voor belasting | € 5.000 | € 900 | € 12.200 |
Fictief voorbeeld van Firmfocus, vereenvoudigd. Voorraad, openstaande facturen en btw staan in de liquiditeitsbegroting.
Ondernemersplein noemt als vuistregel dat een ondernemer gemiddeld ongeveer een derde van de winst aan inkomstenbelasting betaalt (bron: Ondernemersplein, oktober 2026). Voor Bram is dat in jaar 1 ruim € 12.000, meer dan de € 5.000 die over is.
Wel betaalt een ondernemer belasting over minder dan de volle winst. Wie aan het urencriterium voldoet, voor een starter minimaal 1.225 uur per jaar (bron: Belastingdienst, oktober 2026), trekt de zelfstandigenaftrek van € 1.200 en de startersaftrek van € 2.123 af (bron: Belastingdienst, oktober 2026). Van wat overblijft, is 12,7% vrijgesteld via de mkb-winstvrijstelling (bron: Belastingdienst, oktober 2026). In het startjaar kan ook de kleinschaligheidsinvesteringsaftrek uit de investeringsbegroting de winst verlagen waarover Bram belasting betaalt. Het precieze bedrag rekent zijn boekhouder uit.
De zelfstandigenaftrek daalt per 1 januari 2027 naar € 900; die wet is aangenomen (bron: Ondernemersplein, oktober 2026). Het kabinet stelt voor de startersaftrek in 2027 te verlagen naar € 10 en per 1 januari 2028 af te schaffen (bron: Rijksoverheid, september 2026). Dat is nog een wetsvoorstel.
Voor Bram is het eerste jaar krap en het tweede krapper, zonder ruimte voor pensioen of een arbeidsongeschiktheidsverzekering. Hij kan in jaar 1 minder opnemen en dat geld in de zaak laten. Hij kan vragen om een aanloop zonder aflossing; bij Qredits betaalt u in veel gevallen de eerste maanden alleen rente (bron: Qredits, oktober 2026). En met een voorlopige aanslag, die de Belastingdienst starters aanraadt die winst verwachten, betaalt hij de belasting per maand in plaats van achteraf ineens.
Kosten ijken aan de branche
Een begroting die rekenkundig klopt, kan toch onrealistisch zijn. Reken uw posten daarom om naar een percentage van de omzet. Bij Bram is in jaar 1 de inkoopwaarde 53% van de omzet, de huur 10% en de winst 21%. Leg zulke verhoudingen naast de branchecijfers van Firmfocus of zet uw cijfers post voor post naast vergelijkbare bedrijven in de winst- en kostenbenchmark.
- Een afwijking is een vraag, geen fout: een hogere brutomarge dan de branche kan kloppen als u relatief veel reparaties doet. Schrijf de reden erbij, dan heeft de financier zijn antwoord al.
- Vergelijk het juiste jaar: in het eerste jaar is uw omzet laag, terwijl huur en verzekeringen volledig doorlopen. Leg vooral uw derde jaar naast de branche.
Zzp'er of bedrijf met personeel
Zzp'er zonder inkoop
De omzet is uren maal tarief. KVK rekent als vuistregel met 1.840 werkbare uren per jaar, waarvan een starter 50 tot 60% in rekening kan brengen (bron: KVK, april 2026). Er is geen inkoop en weinig af te schrijven, dus de winst ligt dicht bij de omzet. De echte vraag is of uw uren en uw tarief genoeg opleveren voor uw privébegroting, de belasting en uw eigen voorzieningen.
Bedrijf met inkoop, personeel en huur
Huur, lonen en rente lopen door, ook in een slechte maand. Daardoor werkt elke afwijking in de omzet versterkt door in de winst. Valt Brams omzet in jaar 1 10% lager uit, dan daalt zijn winst met ongeveer € 8.400, bijna een kwart. Maak daarom ook een tegenvallend scenario.
Waar exploitatiebegrotingen misgaan
- Omzet zonder onderbouwing: een rond bedrag, of precies de omzet die u nodig heeft om rond te komen.
- Vergeten kostenposten: verzekeringen, accountant, softwareabonnementen, bankkosten, klein gereedschap.
- Geen loon voor uzelf: een positieve uitkomst is nog geen inkomen. Leg de winst naast uw privébegroting, de belasting en de aflossingen.
- Personeelskosten onderschatten: een medewerker kost meer dan het brutoloon. Wat er allemaal bijkomt, leest u bij uw eerste werknemer.
Wat is het verschil tussen een exploitatiebegroting en een liquiditeitsbegroting?
Moet ik mijn eigen salaris als kosten opnemen?
Hoe ver vooruit maak ik een exploitatiebegroting?
Bronnen
- KVK: Exploitatiebegroting (september 2026)
- KVK: Liquiditeitsbegroting (september 2026)
- Belastingdienst: Privéstortingen en privéonttrekkingen (oktober 2026)
- Belastingdienst: Fiscale informatie 2026, ondernemersaftrek (oktober 2026)
- Ondernemersplein: Omzet berekenen (oktober 2026)
- KVK: Uurtarief bepalen (april 2026)
Maak gebruik van onze ondernemerstools en de laatste branche-informatie
Verkrijg direct toegang tot alle stappen, downloads en tools voor ondernemers.
- Toegang tot de meest actuele bedrijfstakcijfers
- Ondernemingsplan online tool — schrijf en download naar MS Word
- Download tools en templates voor ondernemers
- Vergelijk en bewaar uw eigen cijfers met het branchegemiddelde